Partneři:

Amadina Gouldové - Krmení

Důležitým faktorem pro chov amadin gouldových je bezesporu kvalitní a pestré krmení. Netvrdím, že u jiných exotů tomu tak není, ale právě u AG jsem se nejednou přesvědčil, že to platí dvojnásob. Prašné a znečištěné krmení, zrní vede velmi často ke ztrátě celkové kondice AG, k problémům s roztoči ve vzdušných vacích (tomuto problému se budu šíře věnovat v rámci základního veterinárního minima), vede ke slabším odchovům a zvýšené mortalitě u mladých. Proto doporučuji pro amadiny kupovat jen co nejkvalitnější a nejčistější krmné směsi, které jsou již na našem trhu běžně k dostání. Jejich cena je pravda poněkud vyšší a zvyšují se tak náklady na chov těchto ptáků, ale to nemůže být pro chovatele a milovníka ptactva takovou překážkou. Doporučuji tedy následné krmné směsi: Prestige, Deli Nature a další. ( krmení Prestige je velmi snadno k dostání na internetových stránkách www.Amazonia.cz , krmení Deli Nature dodává p.Podstufka, Jenewainova 20, 617 00 Brno, mobil 607 902 468 , e-mail zoofauna@volny.cz)

Základem krmných směsí jsou různé druhy pros (např. japonské proso, stříbrné proso, proso Plata) lesknice, mohár, perilla niger a další drobná semena, která mají rády a konzumují je i jiní astrildovití pěvci, jako zebřičky, pásovníci, různé druhy amad aj.

Z přírodních zdrojů

AG stejně jako ostatní ptáci  konzumují zelené krmení, ovoce, zeleninu.  Mám však jednu špatnou zkušenost s AG, o které jsem si dlouho myslel, že jsem ji učinil jen já. Nicméně konzultací s dalšími chovateli Stehlíkem, Benešem a dalšími jsem se ujistil, že tento problém se nevyskytuje jen v mém chovu. AG totiž velmi dlouho a poměrně vytrvale odmítají konzumovat komoditu, kterou neznají.  Někdy se bohužel uvykání nepodaří vůbec. V mém chovu tak dlouhodobě např. odmítají jablka a hrušky. Přesto se nevzdávám a věřím, že si ptáci toto tak zdravé ovoce oblíbí a naučí se ho konzumovat.

Ovoce

Jablka, hrušky, pomeranč, mandarinka, banán, kiwi, jahody atd.( u ovoce, u kterého to lze, jako např. jablko, je lepší podávat nakrájené na plátky, tzv. měsíčky, nebo nastrouhané nadrobno).

Zelenina

Čínské zelí, mrkev, salátová okurka, hlávkové zelí, česnek – ten však podávám jen vylisovaný, nebo nakrájený na tenké plátky do napáječek, špenátové listy a další zeleninu. 

Z přírody

Ptačinec žabinec, listy pampelišky, plody jeřabiny, jitrocel, polozralá semínka různých druhů travin, sedmikráska, kokoška pastuší tobolka a spousta dalších.

Vitamíny

Nechci se podrobně rozepisovat o jednotlivých vitamínech, které tito ptáci potřebují, protože jsou tyto informace běžně dostupné v různých publikacích, jejich potřeba je stejná nebo podobná jako u jiných drobných pěvců. Přesto některé, alespoň okrajově zmíním. Vitamíny se spolupodílejí na látkové výměně ptáků, jejich nedostatek, či naopak přebytek může mít pro ptáčka fatální následky.  Například nedostatek vitamínu A způsobuje neplodnost, nedostatek vitamínu D a vápníku způsobuje snášení vajíček, která mají měkkou skořápku. Vitamíny je nutné podávat vždy vyváženě a podle krmného návodu daného výrobce, aby tak nedošlo k předávkování. Jednotlivé přípravky, které zde budu uvádět podávám hlavně v zimním období, které je zároveň i obdobím odchovů a kdy je velmi omezena možnost podávání vitamínů z přírodních zdrojů. Nikdy nepodávám dva vitamínové, nebo minerální přípravky najednou.

Výrobky řady Aquamid

Z celé škály výrobků, které tato firma na našem trhu nabízí používám  Aquakar E a Acidomid E, Amivit E – ostatní výrobky jsem používal jen velmi málo, protože látky, které obsahují doplňuji jinou cestou, např. přírodními zdroji, jako je tomu u Knoblaminu E – podávám česnek do napáječek, jak jsem již zmínil výše.

Promotor L

Na tento výrobek jsem mezi chovateli zaslechl spoustu názorů a dost často velmi protichůdných (ostatně, jak jinak že ano :o)) ), přesto že spousta chovatelů tvrdí, že podáváním tohoto přípravku žádné změny na ptácích nepozorují, dovolím si jej vřele doporučit, sám jsem sním velmi spokojený a hlavně při přepeřování mladých ptáků se mi velmi osvědčil.  Pro tento přípravek mluví i široká řada vitamínů, které obsahuje.

Vaječné míchanice

Tito ptáci jako i jiní astrildovití ptáci potřebují hlavně v době odchovů mladých krmení živočišného původu. Proto se jako náhrady hmyzu podává vaječná míchanice. 

Domácí míchanice

Její neoddiskutovatelnou výhodou jistě je, že doma si do ní chovatel může opravdu připravit a dodat spoustu surovin. Někteří chovatelé do ní podávají kromě běžné nastrouhané mrkve např. nakrájené kopřivy, pampeliškové listy, jitrocel a další ingredience.  Ovšem má i svou velkou nevýhodu a tou je vysoká kazivost zvláště v letních měsících.  Hrozí tak vážné onemocnění ptáků, jako je např. salmonelóza.

Její výroba je poměrně jednoduchá - uvařené vejce natvrdo nastrouháte nadrobno, přidáme strouhanku a musí vzniknou sypká hmota (vlhká), nikoli však mokrá, dále opravdu můžeme přidávat další suroviny dle libosti a co mají ptáci rádi a konzumují – strouhaná mrkev, kopřivy ad. suroviny, o kterých jsem zde již psal.

Průmyslově vyráběné míchanice

Tyto míchanice nepodléhají v teple zkáze, což je jejich nespornou výhodou. Další výhodou z toho vyplývající je, že ji můžeme v krmítkách ponechat, dokud ji ptáci nezkonzumují (přesto však míchanici pokud ji ptáci nezkonzumují, každých 5-7 dní obměňuji).  Samozřejmě nemalý klad je i ušetřený čas, který chovatel nemusí věnovat přípravě domácí míchanice. Mnoho chovatelů namítá, že jim ptáci míchanici nechtějí konzumovat, nebo projevují obavy o zdraví ptáků. K první námitce můžu říct, že v AG mi předkládané průmyslově zpracované míchanice odebírají bez problému, dokonce i noví jedinci, kteří předtím tuto míchanici nedostávali, si ji u mne pak sami zkrmují.  K druhé námitce snad jen tolik, že míchanice používám cca 9 let a nepozoruji zdravotní problémy. Naopak, mám samečka, který je osm let starý, přesto je ještě v hnízdní kondici. Také časté spory o tom, která míchanice je nejlepší jsou docela zajímavé, ale zdá se mi, že bezpředmětné. Vyzkoušel jsem spousty druhů od různých výrobců a neviděl jsem mezi nimi podstatné rozdíly.

Závěrem k této problematice snad již jen tolik, že AG měli raději vlhčejší míchanice, kterým dávaly přednost. Někteří ptáci je mají rádi obohacené o mravenčí kukly, kterými ji doplňuji.

Průmyslové míchanice, které jsem používal nebo používám: Orlux, All –pet, Ce-De.

Minerální přípravky

Je nutné je podávat stejně jako u vitamínů vyváženě a ne ve velkých množstvích. Je nezbytné, stejně jako u vitamínů, aby byly v chovu a v krmném programu ptáků zastoupeny, hlavně v období odchovů (který je hlavně pro samičky velkým energetickým výdejem), ale i mimo toto období.

Opět je na trhu široká škála těchto přípravků! Sám používám přípravky Optimin E a Elektrolyt E.  Dalším zdrojem hlavně vápníku jsou bezesporu vaječné skořápky, které se musí řádně převařit a drcené je podávat např. v gritech nebo i samostatně.  Dále předkládám mineralizované písky, které obsahují např. drcené lastury. Vhodné jsou písky značky Prestige, které ještě obohacuji o dřevěné uhlí, které AG velmi rády konzumují.

Probiotické přípravky

Pro zdravou střevní mikroflóru jsou probiotické přípravky jistě vydatným pomocníkem v chovu. Zdravý ptáček by měl mít v zažívacím traktu cca 46 druhů různých druhů baktérií podporujících jeho zdravé prostředí. Jako velmi vhodné se mi jeví přípravky Orlux, sám však používám Avibion, který jak mi sdělila veterinární lékařka obsahuje cca sedm ze zmiňovaných 46 druhů bakterií. Ovšem je předpoklad, že právě ty umožňují vznik dalších.  Kolega a kamarád Marek Buranský ve svých článcích v časopise Nová exota popisuje podávání Avibionu do vaječné míchanice. Já volím jiný postup. Dávám tento přípravek do vody a podávám do napáječek. Byl jsem chovatelem Buranským informován, že podávání do napáječek aplikuje taktéž, i když se o tomto způsobu podávání probiotik v článku nezmínil. Opět jsem byl veterinární lékařkou ujištěn, že oba způsoby je možno aplikovat a čím mě potěšila snad více, nelze tímto přípravkem předávkovat.

Při podávání probiotik jak do napáječek, tak do vaječné míchanice je potřeba mít na paměti, že vodu i vaječnou míchanici je nutné častěji měnit (cca 4-5 hodin), aby vlivem vyšších teplot, svitu přímého slunečního záření atd. nedocházelo k množení choroboplodných baktérií.

Čím zpestřuji jídelníček AG

Jako každý chovatel mám i já snahu co nejvíce zpestřovat jídelníček svých AG. Toto činím různými způsoby. Vzhledem k tomu, že chovám v bytě panelákového domu, nemůžu si moc dovolit poskytovat guldám živý hmyz, takže smýkání hmyzu u mne nepřichází v úvahu. Proto se snažím podávat jej alespoň sušený, ať již jsou to mravenčí kukly, jak jsem již zmínil u vaječných míchanic, nebo různé druhy sušeného hmyzu, značky Orlux.

Mohl bych podávat larvy potemníka moučného, dnes tak běžně k dostání na chovatelských burzách, ale od toho jsem dávno upustil. AG hlavně mladí ptáci mívali po pozření těchto larev často zácpy, i když jsem podával jen velmi malé množství. Další čím zpestřuji jídelníček je podávání čajů.  Podávám mátový, heřmánkový, šalvějový a šípkový čaj, vždy jednou za 7 -14 dní některý z nich, v zimním období častěji. Do čajů přidávám občas B-komplex, někdy velmi malé množství medu. Často zpestřuji jídelníček senegalským prosem v klasech, který AG milují a velmi rády vyzobávají zrnka z těchto klasů. Jistě je to pro ně i zdrojem zábavy.

Samostatnou kapitolou by snad mohlo být nakličování zrní. Většině chovatelské obce je snad známo, jak se toto provádí. Ostatně každý má svůj „zaručený“ způsob jako při výrobě domácí vaječné míchanice. Dovolím si však nabádat k velké opatrnosti při nakličování zrní, vznik plísní, zkvašení zrní – a možnosti se tak vytvořit megabakterióz, jsou pro AG po požití takového zrní smrtelné. Dobrou variantou se tak hlavně pro méně zkušené chovatele, kteří nemají s nakličováním zrní praktickou zkušenost jeví zakoupení tzv. Bio misek, kde by k závažnějším problémům nemělo dojít (protože nemám s používáním biomisek osobní zkušenost, doporučuji všem před jejich zakoupením a používáním, poradit se s chovatelem, který je k nakličování zrnin pro drobné pěvce používá). Samozřejmě, že dalším předpokladem k tomu, aby se nevyskytly nějaké problémy je i to, že zrní určené k nakličování bude kvalitní (opět lze doporučit kvalitní směsi přímo určené k nakličování, které jsou běžně na trhu dostupné). Nicméně i přes možné nesnáze, které se s nakličováním zrní můžou objevit je doporučuji, guldám tak dodáte kvalitní přírodní vitamíny (nemusí se používat tolik umělých přípravků), které dobře ptáky připraví do chovné kondice pro svůj vysoký obsah vitamínu E, cukrů a jiných lehce stravitelných látek.

Nesmím opomenout průmyslovou míchanici Orlux Frutti Patee, na kterou mne nedávno upozornil kamarád a chovatel AG Jaroslav Soukup.  Jde sice o vaječnou míchanici a mohl jsem se o ní zmínit jinde, ale jde o míchanici, která je obohacena sušeným ovocem a tak ji nepoužívám jen v období odchovu mladých, ale průběžně celý rok a opravdu jen jako doplňkové krmivo a pro zpestření jídelníčku.

foto - Miroslav Horák

autor: Miroslav Lifart
vloženo: 19. 01. 2012 18:59

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web