Partneři:

Lori mnohobarvý zelenopáskový (Trichoglossus haematodus haematodus)

Výskyt : Východní Austrálie, Tasmánie, Indonésie, Nová Guinea.
Velikost 26 cm
Počet vajec: 1 - 2 vajíčka  
Inkubační doba: 23 - 30 dnů  
Velikost kroužku: 6,5 mm

Úvod

Před časem jsem Mirkovi Lifartovi přislíbil článek o těchto pestrých papoušcích, které mám ve svém chovu a tímto byť se zpožděním slib plním. Loriové mnohobarví jsou 26 cm velcí papoušci živící se nektarem a pylem květů, ovocem a hmyzem. Pro sběr pylu a nektarů mají loriové přizpůsobený štětičkovitý jazyk. Ve volné přírodě se loriové mnohobarví vyskytují v severní a východní Austrálii, Tasmánie, Indonésie, Nová Guinea. Jsou rozdělení do 21 poddruhů. Mezi běžnější chované poddruhy u nás patří loriové zelenopáskoví, horští a jižní. Pohlavně dospívají ve věku 18 měsíců. Pohlaví u loriů určujeme pomocí DNA, nebo endoskopie.

Chov a odchov, krmení loriů mnohobarvých zelenopáskových

Lorie mnohobarvé zelenopáskové chovám ve vnitřní voliéře 2x2,4x1 vybavené bidly, lany a budkou o rozměrech 30x30x60cm. Budku menších rozměrů nedoporučuji vzhledem k řídkému trusu, který loriové mají.

Byli by nutnější častější kontroly a čištění budek. Na dno voliéry se mi osvědčila vrstva hoblin, která saje řídký trus loriů a dá se lehce vyměnit. Boky voliér je dobré mít z omyvatelných materiálů. Lorie krmím instantní směsí, do které občas přidávám trochu medu a Glukopur. Z ovoce podávám hroznové víno, jablka, hrušky, meloun, třešně, meruňky a jiné. Dále podávámi různé květy ovocných stromů, nebo černého bezu. Úplnou pochoutkou jsou pro ně mouční červy, které podávám především v období odchovu mladých. Při odchovu mladých ještě podávám vaječnou míchanici, jak klasickou, tak i umělou. Zkoušel jsem podávat i naklíčené zrní, ale to bylo odmítáno, tak jsem od tohoto krmení upustil. Někteří chovatelé si mixují a míchají vlastní směs z uvařené rýže, ovoce, medu, jogurtu a dalších složek Pro lorie dáváme do voliéry větší misku s vodou na koupání.

Chování loriů pobaví každého. Jsou to barevní klauni, kteří si dokážou hrát i s klacíkem na zemi. Jsou stále spolu, kde je jeden z páru, je tam i druhý. Brzy se ochočí, nechají se krmit z ruky, vyčkávají a žebrají u pletiva o něco dobrého k snědku. Tok u loriů je dobře pozorovatelný. Samec začne skákat kolem samice, houpavými pohyby se k ní přibližuje, u čehož kýve hlavou. Poté následuje páření. Během dvou týdnů samice snese dvě bílá vejce. Po 26 denní inkubaci se vylíhnou mláďata, která se v budce zdržují dalších 8 týdnů. Mladé kroužkuji ve stáří 14 dní kroužky o průměru 6,5 mm. Rodiče kroužkování mladých snáší dobře, dokonce i „asistují“ u manipulace s mláďaty. Bohužel můj pár loriů škube mladým peří. Zkoušel jsem různé způsoby, po kterých by mohli přestat mladé škubat, (přidání čerstvých větví do voliéry, sundání víka z budky, možnost výletu do velké společné voliéry, ze které se vraceli do své, aby nakrmili mladé). Jediné, co pomohlo, dát mladě do klece ve voliéře a po pár dnech dvířka klece otevřít. Staří mládě bez problému odchovali a přestali ho škubat. Je zajímavé, že ve společné voliéře začali brát naklíčené zrní. Zkusil jsem jim ho znovu dávat do jejich voliéry, ale zde ho opět odmítají.

První hnízdo u loriů jsem po zjištění škubání mladých odebral k ručnímu dokrmení ve stáří 45 dnů. Dalo by se říct, že dokrmování nebyl žádný problém. První den jsem je krmil instantní směsí pro lorie s přídavkem Glukopuru, druhý den jsem jim dal směs do misky a po namočení zobáky sami začali olizovat kaši. Zkusil jsem jim dát misku s krmením do klece a začali se živit samostatně. Trochu jsem je přikrmoval až na noc. Třetí den po odebrání z budky nebylo už potřeba přikrmovat, jelikož volátka měla mláďata plná. Chov loriů poskytuje chovateli mnoho zábavy a zajímavých zážitků při jejich pozorování.

text – Emil Škoda
foto – Emil Škoda
zdroje – M. Vašíček – Kakaduové a loriové (Barko)
internetové stránky – www.loriove.ic.cz

vloženo: 19. 01. 2012 20:16

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web