Partneři:

Amadina pruhovaná (Aidemosyne modesta)

Výskyt : Východní Austrálie (Střední Queensland, Nový Jižní Wales).
Velikost kroužku: 2,5 - 2,8 mm
Počet vajec: 3 - 6 vajec  
Inkubační doba: 12 - 14 dnů  
Osamostatnění: 12 - 14 dnů
Přepeření do šatu dospělých: 5-6 měsíců
Kroužkování: 7 - 10 den po vylíhnutí
Doporučený věk pro první hnízdění: cca ve 12 měsících
Krmení: Různé druhy pros, lesknice, mohár, niger a další, senegalské proso v klasech, vaječná míchanice, zelené krmení, ovoce, zelenina.
Teploty v chov. zařízení: 17 - 24 °C

Úvod

Amadina pruhovaná (dále jen AP) není příliš atraktivní svým zbarvením, ale i tak se čím dál více setkáváme s jejím chovem. Další název pro tyto ptáky je cereska.  Domovinou tohoto ptáka je Austrálie.  Nejvíce je rozšířen ve Východní Austrálii od středního Queenslandu až po Nový Jižní Wales, kde se živí převážně semeny. V hnízdním období pobývá v párech. V mimohnízdním období se zdržuje v menších skupinách. Přibližná velikost činí 11-12 cm. Rozlišit pohlaví u AP dokáže i začátečník. Samec je pestřeji zbarven. Jeho čelní skvrna je tmavě červená až fialová. Nadoční proužek má tmavou barvu. Uzdičku má tmavě hnědou. Záda i křídla má hnědá a zdobí je bílé tečky. Hruď a strany hlavy má bílo šedé a hnědým pruhováním. Samice je zbarvena matněji. Má menší a bledší čelní skvrnu. Nadoční proužek je bílý a skvrna na uzdičce zcela chybí, nebo není tak výrazná jako u samce. To jsou hlavní poznávací znaky. Záda a křídla má stejná jako samec. Pruhování na hrudi a na stranách není tak výrazné. Mláďata jsou tmavě šedá. Hruď mají bělejší. Po přepeření mladých je snadné rozeznat pohlaví. Nemusíme tedy spoléhat na zpěv samečka.

Chov

K sestavenému páru jsem se dostal náhodou. Bylo to na konci burzy v Přerově roku 2011, když jsem odcházel. U brány mě zastavil chovatel, který mě pobízel ke koupi páru. Dlouho mě ale nepřemlouval. Byli to ptáci z klecí, rok 2010. Ptáky jsem umístil na 14 dní do karantény. Poté jsem je vypustil do venkovní voliéry, kde již byli tygříčci tečkovaní a astrildi šedí. To však nedělalo dobrotu. Samec tygříčka tečkovaného AP neustále proháněl. Proto jsem je přesunul k pásovníků dlouhoocasým a astrildům rákosním. Voliérka byla 2 m dlouhá 1m široká a 2 m vysoká. Voliérka byla osazena zelení, kde se ptáci schovávali. Problém byl, jak si chtěli postavit hnízdo. Pásovníci i rákosáci jim vždy sebrali již začaté hnízdo. Pár jsem musel dát do chovné klece. Klec byla 70 cm dlouhá, 40 cm široká a 60 cm vysoká. K dispozici měli budku z 1/3 otevřenou. Do klece jsem dal větev borovice, na které s oblibou sedají. Rovněž mají možnost ke koupání. Tito ptáci nejsou příliš klidní. Na moji přítomnost u klece, i na krmení si dlouho zvykali. K dispozici dostali také stavební materiál na hnízdo (seno, kokosové vlákno, peří, atd.). Ptáci nocují nejčastěji schovaní ve větvích. AP jsou tiché a nejsou nijak náročné. Chov více párů nemám odzkoušený, ale nedoporučuje se to. Tedy v hnízdním období, kdy by mohlo dojít mezi samci k potyčkám. Společný chov v zimním období není problematický. Ptáky bychom neměli vystavovat příliš nízkým teplotám. Krátkodobé noční teploty pod 10 stupňů jim nijak nevadí. Stejně jako ostatní astrildovité ptáky je pouštím do venkovních voliér a klecí v dubnu, nebo květnu a do zimovišť, kde je teplota 20 °C je přesouvám v říjnu, nebo listopadu (vždy podle teplot).

Hnízdění

Budu popisovat odchov v kleci, kde již dobře odchovávají. S harmonizací páru by při jeho sestavování neměl být problém. Většinou přijmou toho partnera, kterého jim dáte. Dobrého odchovu docílíte tím, že klec, či voliéru vybavíte zelení. Po umístění do klece jsem asi 2 dny na to mohl sledovat namlouvání. Tok můžeme nejčastěji sledovat v ranních hodinách. Sameček okolo samičky poskakoval, poletoval, klaněl se jí se stéblem v zobáku. Také nahlas pozpěvoval. Samička se prvních pár dní nedala zlákat a samečka dokonce odháněla. Potřetí se to povedlo a námluvy završili pářením, které netrvalo příliš dlouho. Pár měl k dispozici budku o velikosti  15x15x15cm s 1/3 otevřenou. Do této budky se příliš nehrnuli, což mě překvapilo a znepokojilo. Další dny jsem spatřil, že na větvi borovice začal samec shromažďovat seno a kokosové vlákno. Druhý den už jsem věděl, že se tedy opravdu staví hnízdo na větvi. Hnízdo postupně dostávalo tvar koule o průměru zhruba 16 cm. Vletový otvor měl průměr asi 5cm. Na závěr samec vystlal hnízdo peřím. Celé toto 5 denní dílo vystavěl pouze samec. Samice se občas přidala, ale spíš přihlížela. Za 5 dní následovalo první vajíčko. To jsem objevil pomocí zubařského zrcátka, protože dostat se do hnízda se nedalo. Další dny přibývaly vajíčka. Snůška čítá v průměru 3-6 (někdy i 7) bílých vajíček. V sezení se přes den střídají a v noci sedí oba rodiče. Asi za 12-14 dní se začínají líhnout mláďata. V krmení se pečlivě střídali a krmili opravdu důkladně. Nechtěl jsem poničit hnízdo a nerušit ptáky, proto jsem promeškal dobu kroužkování (obvykle kroužky 2,8 v rozmezí  7-10 dnů).

Po 21-23 dnech začínají mladé vylétávat z hnízda. Konečně jsem měl možnost mladé okroužkovat kroužky velikostí 3mm. Při tomto druhu kroužkování musíte být více opatrní a rychlí. Maximálně do 2-3 dnů je doporučováno toto kroužkování, než ptáčatům zesílí nohy. Rodiče, nebo spíše samce, (samice obvykle začíná další hnízdění) krmí mladé ještě po dobu 2 týdnů. Pak musíme mladé oddělit. Mohlo by se stát, že by samec zaútočil na mladé.  Po odstavu okolo 30. Dne začalo přepeřování a ukončeno bylo v 5-6 měsících. Mladé necháváme hnízdit minimálně ve stáří 12 měsíců.

Krmení

Na krmení nejsou AP nijak náročné a jsou stejné jako u jiných druhů astrildovitých. Při klecovém chovu bychom neměli dávat mnoho semen s vysokým obsahem tuku. Vhodné jsou také již připravené směsi pro astrildy prodávané běžně na burzách. Já si však míchám krmení sám. Složení: proso senegalské, červené, žluté, zelené, lesknice, mohár, nahý oves, klíčky a mleté ovesné vločky. Naprosto milují senegalské proso v klasech. Nezbytné hlavně v době odchovu je vaječná míchanice. Podávám jak průmyslovou, tak domácí.Tu připravuji takto: Uvařená vejce, strouhanka, mrkev,jablko, kopřivy, rozmleté vaječné skořápky, vitamíny. Musím však upozornit, že v horkých letních dnech se míchanice rychle kazí! Mají rády i namočený rohlík s vitamíny a drcenými skořápkami (podávám hlavně v období před snůškou, aby byla vajíčka pevnější). Důležité je i naklíčené zrní. Doporučuji nakličovat takto: připravíme si zrní a to pořádně propláchneme. Po propláchnutí jej dáme na 24 hodin namočit do teplé vody. Zhruba každých 4-5 hodin proplachujeme. Poté rozložíme zrní naplech, kde jej necháme klíčit, důležité je, aby zrní neuschlo. Je tedy důležité zrní proplachovat. Za 2-3 dny, můžeme zrní podávat. Nesmí však začít kvasit, to by pro ptáky nebylo dobré a mohlo by dojít k úhynu! Je také důležité dávat ptákům zelené (pampelišku, ptačinec žabine, salát), ovoce a zeleninu také mají rádi (jablka, třešně, banán, rybíz, okurku, rajče, atd). Na krmení podáváme také různé doplňky (vitamíny, minerály, aj). Mez i jedny vitamíny používané v mém chovu patří Nutri Mix EX-A. Nesmíme zapomenout na to nejdůležitější! Vždy čerstvá voda k pití a koupání. 

Závěr

Na závěr bych AP doporučil i začátečníkům. Nejsou příliš náročné a udělají radost. Jsou to čilí ptáci. Čím větší klec, tím líp. Byly vyšlechtěny i mutace jako například isabelová. Cena těchto ptáků se pohybuje od 250 Kč/ks až po 400 Kč/ks. Ještě tento rok si budu pořizovat 2-3 nepříbuzné páry. Rozhodně si AP zaslouží větší pozornost.

text – Robin Hanulík
foto – Robin Hanulík
Literatura - Astrildovití ptáci - Pavel Pavlovec & Michal Vít; nakladatelství DONA s.r.o. 2008

vloženo: 19. 01. 2012 21:49

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web