Partneři:

Sojka Stellerova (Cyanocitta stelleri)

Výskyt : Severní Amerika, od Aljašky, po Texas.
Velikost asi 35 cm
Počet vajec: 2 - 6 vajec
Inkubační doba: cca 18 dnů
Krmení: Kořínky, pupeny, výhonky, ořechy, brouci, housenky, občas drobní savci, ořechy.

 

Úvod

Při mém studijním pobytu v Kanadě mi často má náhradní rodina, vědouc o mé zálibě v ptáčkaření, vyprávěla o nádherně, sytě modře zbarveném ptáku, který čas od času navštíví jejich zahradní napajedlo. Nicméně mi nezbývalo, než tomu nevěnovat pozornost, jelikož mi anglický název tohoto opeřence nic neříkal a jak jsem se později na vlastní oči přesvědčil, jeho jméno mi bylo cizí i v mé mateřštině. Jednoho, ne příliš krásného, typicky podzimního, zamračeného dne, když jsem M. Lifartovi posílal fotky arů hyacintových z Vancouver aquaria, se na mě usmálo štěstí. Za oknem se objevil onen modrý skvost. Ihned jsem popadl fotoaparát a utíkal na balkón, abych si tohoto nečekaného, ale vítaného návštěvníka zvěčnil. Podařilo se mi ulovit pár fotografií, které může každý čtenář sám zhodnotit. Myslím si, že na živo vypadá tato sojka ještě mnohem lépe než na přiložených snímcích. Musím se však přiznat, že mi „gůglování'' jména tohoto ptáka zabralo pěkných pár minut. Nikdy jsem se s ním dříve nesetkal a doufám, že bude pro naše návštěvníky stránek vítaným zpestřením.

 

Popis Sojky Stellerovy

Zahraniční webové stránky, i naše česká Wikipedie uvádí velikost okolo 35cm. Tento údaj, si myslím, sedí přesně. Stellerovu sojku bych velikostně přirovnal k malému penantovi, s kratším ocasem. Chceme-li srovnávat s něčím, co můžeme spatřit v našich luzích a hájích, pak si myslím, že se tato sojka nachází někde mezi holubem a kosem. Barva šatu tohoto ptáka je lehko popsatelná, těžko však představitelná, protože když se příroda rozhodla ušít róbu pro tuto sojku, tak nešetřila a namočila štětec do jednoho z nejkrásnějších odstínů modré, který se na její paletě nachází. Hlava i s chocholkou je černá, stejně jako malá část hrudi a část zad, kde se tato čerň postupně mění v onu modř. Na čele a chocholce se nachází dva stříbřité proužky. Zbytek nepopsaného těla je modrý. Snad tyto barvy lépe popíše přiložené foto. Na křídlech se nachází, i pro naši českou sojku typické modré ,,zrcátko“, které se může zdát, že splývá se zbytkem těla.

Život v přírodě

Sojka Stellerova, pojmenovaná po německém vědci, který ji jako první popsal, obývá velkou část Severní Ameriky od Aljašky až po Texas. Jejím přirozeným útočištěm jsou, v Kanadě hojné, smíšené, či jehličnaté lesy. Zde se shlukuje do hejn, čítajících okolo 10 až 15 kusů. Její potravu činí většinou rostlinná potrava, doplněná živočišnou. Jmenovitě od výhonků, kořínků a ořechů, přes různý hmyz a červy až po vejce jiných ptáků. Zřídka se objeví na opuštěných tábořištích, kde hledá zbytky jídla. Během zimy se často stahuje do osídlených sídlišť a parků. Tomuto stěhování zřejmě vděčím za naše setkání, jelikož jsem ji spatřil na zahradě domu, který nyní obývám. Zajímavostí tohoto ptáka je, že si hnízdo, které splétá z různých větviček a šlahounů zpevňuje blátem. Do takovéhoto hnízda poté snáší 2-6 vajec, na kterých sedí po dobu přibližně 18 dní.

foto: Lukáš Procházka
Zdroje - www.wikipedia.cz www.vancouverisland.com

autor: Lukáš Procházka
vloženo: 21. 01. 2012 17:19

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web