Partneři:

Bažant obecný (Phasianus colchicus)

Poznávací znaky

Samec (kohout) tohoto bažanta je velice pestrým a nepřehlédnutelným ptákem. Velikostí je srovnatelný s kurem domácím. Temeno hlavy má třpytivě tmavozelené s červenými kožními laloky kolem očí, dále jsou to malá “ouška“ z per a bílý obojek na krku. Ostatní peří na těle je měděně  červené s černou šupinovitou kresbou, ocasní péra jsou černě příčně pruhovaná. Samice (slepice) je zbarvena zcela nenápadně hnědou barvou s černými skvrnami (z důvodu maskování při hnízdění v trávě), ocas má mnohem kratší než samec.

Rozšíření

Původně obýval areál od  jihozápadního Kavkazu po Pacifik. Postupně byl vysazován v Evropě, později i v Severní Americe, na Tasmánii a Novém Zélandu. Do Evropy byl dovezen za účelem lovu a zdivočel. K nám byl dovezen asi před šesti sty lety, oklikou přes Francii.

Hnízdění

Hnízdí na zemi, obvykle v krajině kde se střídají otevřené plochy typu polí a luk s lesíky a pásovou zelení. Samice snáší 8 – 15 vajíček, na kterých sedí sama 23 – 24 dní , a později sama i vodí kuřata, samci se o potomstvo nestarají.

Potrava

Živí se velmi pestrou živočišnou i rostlinnou potravou - od hmyzu až po hraboše, hady a měkkýše,dále zrním, bobulemi a hlízami.

Málokdo si dnes uvědomí, že tento bažant, kterého považujeme za běžnou součást naší přírody, byl u nás vysazen uměle lidmi. I dnes ho myslivci chovají uměle v bažantnicích (v umělých líhních) pro účely lovu. V poslední době však početní stavy tohoto překrásného bažanta dosti výrazně klesají především z důvodů neustálého zmenšování jeho životního prostředí lidmi. Doufejme proto že z naší přírody zcela nevymizí.

                                                                                                            text a foto– Martin Řondík literatura -Kapesní atlas Ptáci - J.Nicolai,D.Singer,K.Wothe-Slovart 2002 Encyklopedie ptáků - Vladimír Bejček, Karel Šťastný - REBO Production 1999, Z ptačí říše - Jaroslav Spirhanzl Duřiš, Květoslav Hísek - Albatros 1987

vloženo: 21. 01. 2012 18:36

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web