Partneři:

Brhlík lesní (Sitta europaea)

Poznávací znaky

Brhlík je zavalitý pták Krátkým ocasem a silným, špičatým zobákem. Svrchní strana těla je modrošedá, spodní stranu má světle rezavou (skandinávský poddruh má navíc kaštanově hnědé boky). Samci jsou zbarveni stejně jako samice.

Rozšíření

Tento stálý pták žije v celé Evropě, dále obývá Maroko, Japonsko a najdeme ho i na Kamčatce, Indii a v Číně.

Hnízdění

Hnízdí hlavně v dutinách stromů nebo v budkách. Vletový otvor si samička pomocí hlíny a slin zazdí tak že jí protáhne jen ona. Pokud zahnízdí v ptačí budce potom zazdí i štěrbiny ve stěnách a pod stříškou. Veškeré tyto stavební úpravy provádí samice sama, pouze když sedí na vejcích , tak ji vypomáhá i samec. Hnízdo tvoří takřka výhradně šupiny kůry a suché listí.Samice snáší 6 až 8 vajec. Hnízdí jedenkrát do roka. Vylétlá mláďata tvoří páry už koncem léta.

Potrava

Živí se především hmyzem (kuklami a housenkami) které sbírá na kůře stromů. V zimě se živí především různými semeny rostlin. Tento malý zavalitý a kompaktní ptáček je u nás velice rozšířený a hojný. Nejčastěji ho můžeme pozorovat na stromech jak šplhá po kůře kmenů. Jako jediný z našich ptáků je schopen šplhat i hlavou dolů. Jelikož se živí většinou škodlivým hmyzem, je velice užitečný jako forma biologické ochrany stromů před škůdci. Proto bychom na něho neměli zapomínat v zimě, kdy je díky absenci hmyzu odkázaný na naši pomoc. Pokud vyvěsíme ptačí krmítko, tak právě brhlík je spolu se sýkorkami nejčastějším návštěvníkem.Na rozdíl od sýkor, které většinou na krmítko vždy jen krátce přilétnou, seberou semínko a zase odletí na strom, se brhlík. V krmítku doslova „uvelebí“ a hoduje.

text – Martin Řondík
foto – Martin Řondík
Informace k článku byly volně převzaty z různých zdrojů – Kapesní atlas Ptáci - J.Nicolai,D.Singer,K.Wothe-Slovart 2002 Encyklopedie ptáků - Vladimír Bejček, Karel Šťastný-REBO Production 1999 Z ptačí říše - Jaroslav Spirhanzl Duřiš, Květoslav Hísek - Albatros 1987

vloženo: 21. 01. 2012 19:39

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web