Partneři:

Brkoslav severní (Bombycilla garrulus)

Poznávací znaky

Tento velmi pestrý pták má červenohnědé hedvábné opeření. Brada a hrdlo jsou černé, křídla má pestrá s lakově červenými rohovými štítky, na ocase se nachází žlutá koncová páska. Samice jsou celkově bledší a mladí ptáci jsou na spodní straně těla skvrnití.

Rozšíření

Žije na severu Eurasie od Atlantiku k Pacifiku a v Severní Americe. Je to jeden z nejtypičtějších ptáků jehličnatých (hlavně modřínových)  a smíšených lesů severského typu – tajgy. Některé zimy zalétá invazně do jižní Evropy.

Hnízdění

Hnízdo si staví na stromech 3 až 15 metrů vysoko a stavějí ho společně oba partneři. Jako materiál na stavbu používají hlavně větvičky do kterých vplétají lišejníky. Na 4 až 7 vejcích však již sedí pouze samice. Oba rodiče krmí mláďata živočišnou potravou, hlavně komáry jichž je v tajze ohromné množství. Někdy hnízdí i koloniích.

Potrava

V době hnízdění se živí výhradně hmyzem. Jinak jsou jejich hlavní složkou potravy různé bobulovité plody a různé ovoce. Mají mimořádně rychle trávení, a proto potrava jen projde žaludkem a střevy a napolo strávená vyjde z těla ven.

I když je tento překrásný ptáček často řazen mezi „naše ptactvo“ je u nás jen takříkajíc hostem. Patří totiž mezi takzvané „invazní druhy“ což znamená že u nás trvale nežije a ani nehnízdí, ale pouze některé zimy invazně ve velkých hejnech zaletává. Hledají u nás hlavně potravu, která jim na jejich domovském severu v zimě chybí – jsou to především jeřabiny, semena jmelí a další bobule.. Kdysi naši předci věřili že jejich nepravidelné zimní přílety „zvěstovaly pohromu“. A taktéž ještě před stoletím prostí  lidé věřili že brkoslav vůbec nemá hnízdo, jelikož nevěděli že hnízdí na severu mimo naše hranice.

text – Martin Řondík
foto – Miroslav Lifart
literatura - Kapesní atlas Ptáci - J.Nicolai,D.Singer,K.Wothe-Slovart 2002, Enkyklopedie ptáků - Vladimír Bejček, Karel Šťastný - REBO Production 1999, Z ptačí říše - Jaroslav Spirhanzl Duřiš, Květoslav Hísek - Albatros 1987

vloženo: 21. 01. 2012 19:47

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web