Partneři:

Čáp černý (Ciconia nigra)

Poznávací znaky

Jedná se o velkého ptáka o velikosti asi 97 centimetrů a hmotnosti okolo tří kilogramů. Barva těla je převážně černá s kovově zeleným a purpurovým leskem. Spodina těla (břicho a spodní ocasní krovky) je bílé barvy. Výrazný a dlouhý zobák je barvy červené, stejně jako dlouhé štíhlé nohy. Samice je zbarvena stejně jako samec.

Rozšíření

Je rozšířen v Eurasii, kde dochází v posledních letech k intenzivnímu šíření tohoto čápa stále více na západ do Evropy.  Na jihu Afriky žijí populace, které jsou stálé (na rozdíl od tažných Euroasijských populací).

Hnízdění

Hnízdo si obvykle staví ve výšce 10 až 20 metrů na stromech.  Jako materiál na výstavbu hnízda používá větve stromů. Samice snáší čtyři vejce, na kterých pak sedí 30 až 35 dní.

Potrava

Hlavní složku jeho potravy tvoří hlavně různí vodní živočichové, jako jsou ryby, mloci a žáby. Dále loví drobný hmyz, který se taktéž vyskytuje v okolí vodních ploch.

Tento černý čáp je velmi blízkým příbuzným u nás všem tak známého čápa bílého. Na rozdíl o něj však zůstal velmi plachý a lidským sídlům se snaží vyhýbat, takže je ho mnohem obtížnější ve volné přírodě zahlédnout. V České republice je jeho výskyt velmi omezený a vzácně se vyskytuje především v lesích. Nejčastěji tak můžeme tohoto zajímavého ptáka pozorovat v zoo, kde bývá často chován. Přiložené fotografie pochází právě ze zoo a to konkrétně Zoo Praha a je na nich zachyceno poměrně vzácné hnízdění páru (který si postavil své hnízdo na zemi oproti normálnímu hnízdění v přírodě vysoko na stromech). Tento čáp je zkrátka v naší české přírodě stále spíše hostem, ale jelikož stále dochází z rozšiřování jeho areálu výskytu, tak se můžeme domnívat, že bude u nás viděn stále častěji.

text – Martin Řondík
foto – Martin Řondík
Z ptačí říše - Jaroslav Spirhanzl Duriš, Květoslav Hísek (Albatros 1987) Kapesní atlas Ptáci - J.Nicolai,D.Singer,K.Wothe-Slovart 2002 Enkyklopedie ptáků - Vladimír Bejček, Karel Šťastný-REBO Production 1999

vloženo: 21. 01. 2012 19:59

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web