Partneři:

Čejka chocholatá (Vanellus vanellus)

Poznávací znaky

Tento pták velikosti holuba, měří asi 30 centimetrů a váží okolo 200 gramů. Nápadným znakem je špičatá nahoru ohnutá chocholka na temeni. Svrchní strana těla je hnědočerná se zelenkavým kovovým leskem. Tváře, brada, hrdlo a skvrna na hrudi jsou černé, břicho je nápadně bílé. Spodní ocasní krovky jsou rezavě hnědé. Samice má na hrdle bílé skvrny a kratší chocholku než samec. Zimní šat je méně kontrastní s užším černým pruhem na krku.

Rozšíření

Vyskytuje se v celé palearktické oblasti zahrnující Evropu, severní Asii po Himálaj, severní Afriku a Přední Asii.

Hnízdění

Hnízdí v malé kotlince na zemi, která je vystlaná suchou vegetací.  Snůška obsahuje, až na výjimky vždy čtyři vejce. Samička sedí na vejcích 22 až 24 dní, mladí ptáci jsou schopni letu ve 3 až 4 týdnech.

Potrava

Hlavní část potravy tvoří drobní bezobratlí živočichové – hmyz, červi a plži. Při sběru potravy používá zvláštní taktiku – podupáváním vyhání drobné živočichy na povrch, kde se jich už snadno zmocní.

Čejka je velice výrazný pták, nepřehlédnutelnou chocholkou na hlavě. Nejčastěji se s ní setkáme na loukách v blízkosti rybníků, kde nachází dostatek potravy. V době hnízdění a námluv jsou velice výrazné její akrobatické kousky ve vzduchu a velmi výrazný hlasový projev (Kívít – kivít), obojí jí slouží k obhajobě jejího hnízdního okrsku. Mimo dobu hnízdění je však velice společenská, a ráda se shromažďuje do menších hejn. Bohužel díky změnám v naší krajině, u nás těchto krásných ptáků stále ubývá, doufejme proto, že z naší přírody nezmizí nadobro – byla by to velká škoda.

text – Martin Řondík
foto – Martin Řondík
literatura - Kapesní atlas Ptáci - J.Nicolai,D.Singer, K.Wothe-Slovart 2002  Enkyklopedie ptáků - Vladimír Bejček, Karel Šťastný - REBO Production 1999 Z ptačí říše - Jaroslav Spirhanzl Duřiš, Květoslav Hísek - Albatros 1987

vloženo: 21. 01. 2012 20:07

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web