Partneři:

Čížek lesní (Carduelis spinus)

Čížek lesní. Foto: Emil Škoda

Poznávací znaky

Čížek je malý (12 centimetrů velký a 12 gramů vážící) žlutozelený pták s černým temenem (čepičkou), křídla jsou žlutozelená s černými a žlutými pruhy. Samice je šedozelená  s šedým temenem hlavy, na spodní straně s černými podélnými skvrnami. Mladí ptáci mají skvrny i na svrchní straně.

Čížek lesní. Foto: Emil Škoda

Rozšíření

Je rozšířen v mírné zóně od Španělska po Sachalin. Na jihu se vyskytuje roztroušeně v horách od Pyrenejí přes Balkán po Kavkaz. Druhá část jeho populace žije až daleko na východě, v Mongolsku, ve východním Rusku a v Číně.

Čížek lesní. Foto: Bedřich Klein

Hnízdění

Samička si staví hnízdo obvykle vysoko v nejhustším jehličí, na konci postranní větve smrku, sosny apod. Hnízdo je velice těžko odhalitelné, upletené z mechů a lišejníků. Samička snáší do hnízda pět až šest drobných zelenkavých, slabě kropenatých vajíček. Hnízdí obvykle dvakrát za rok, v dubnu až květnu a pak v červnu až v červenci. Pro čížka lesního je charakteristické velké kolísání početnosti na hnízdištích a zimovištích.

Čížek lesní. Foto: Bedřich Klein

Potrava

Jeho hlavní složku potravy tvoří semena šišek jehličnanů, olší a bříz. Svým zobákem dokáže tato semena velice obratně vyluštit z šišek. Potravu si zpestřuje i hmyzem. V záři proto houfně odlétají za potravou k jihu  a procestují přitom i tisíce kilometrů.

Čížek lesní. Foto: Bedřich Klein

Tento malý a sympatický pěvec byl už odnedávna vyhledávám jako klecový pták. Byl proto loven takzvanými ptáčníky a posléze prodáván jako ozdoba domácnosti. Bylo to proto že je velmi čilý a neztrácí chuť ke zpěvu ani ve „vězení“ klece. Dnes už ovšem lidé toho ptáčka obdivují hlavně v volné přírodě, protože je jeho odchyt (jako všech pěvců) zakázán zákony Evropské unie. V klecích ho dnes chovají pouze odborníci, kteří se specializují na eurofaunu a mají pro každého ptáčka vystavené povolení od příslušných orgánů. Doufejme proto že tento ptáček z naší přírody nevymizí a budeme se i nadále těšit jeho zpěvem.

text – Martin Řondík
foto – Emil Škoda a Bedřich Klein
literatura -Kapesní atlas Ptáci - J.Nicolai,D.Singer,K.Wothe-Slovart 2002 Encyklopedie ptáků - Vladimír Bejček, Karel Šťastný-REBO Production 1999 Z ptačí říše - Jaroslav Spirhanzl Duřiš, Květoslav Hísek - Albatros 1987

vloženo: 21. 01. 2012 20:14

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web