Partneři:

Hrdlička divoká (Streptopelia turtur)


Poznávací znaky

Velmi štíhlý pták s černobíle pruhovanou skvrnou na krku. Péra na křídlech mají výrazný rezavohnědý lem.  Ocas je zakulacený s bílou koncovou částí. Samice je zbarvena stejně jako samec, ale její barvy jsou méně výrazné.  Mláďatům chybí páskování na krku.

Rozšíření

Žije v Evropě, Malé a Střední Asii a najdeme ji i saharských oázách. Zimoviště této hrdličky se nacházejí v severní Africe a Středomoří a také v pásu savan jižně od Sahary.

Hnízdění

Nejčastěji hnízdí nízko v křovinách a na nepříliš vysokých stromech, v saharských oblastech hlavně v korunách palem.  Hnízdo těchto hrdliček je postaveno hlavně z větviček a je dosti ledabylé – mnohdy se jedná jen o pár zkřížených větviček, skrz které prosvítají vajíčka. Samice snáší dvě čistě bílá vajíčka.  Mláďata jsou po vylíhnutí krmena zvláštním výměškem z volete tzv. „holubí kaše“ později semeny natrávenými ve voleti. 

 

Potrava

Hlavní složku potravu tvoří semena kulturních i divokých rostlin, a taktéž jejich zelené části.

Tato hrdlička je nejmenším z evropských holubů. Je tažná a na zimu oblétá do teplých zimovišť. Jejím hlasovým projevem je charakteristické „turr turr“ které ji dalo i její latinské jméno „turtur“. Jako u ostatních houbovitých druhů, i hrdličky vydávají při vzletu zvuk pomocí tlesknutí křídel o sebe. Samci pak to tleskání používají i jako součást námluv.  Tato hrdlička je v naší přírodě stále hojně rozšířena a tak doufejme, že tomu tak bude nadále a nepostihne ji osud některých ptačích druhů, které z naší přírody zvolna mizí. 

text – Martin Řondík
foto – Martin Řondík
Z ptačí říše - Jaroslav Spirhanzl Duriš, Květoslav Hísek (Albatros 1987) Kapesní atlas Ptáci - J.Nicolai,D.Singer,K.Wothe-Slovart 2002 Enkyklopedie ptáků - Vladimír Bejček, Karel Šťastný-REBO Production 1999

vloženo: 21. 01. 2012 21:05

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web