Partneři:

Orel mořský (Haliaeetus albicilla)


Poznávací znaky

Tento druh je největším z evropských druhů orlů. Samice tohoto druhu orla měří až 90 centimetrů, dosahují hmotnosti přes 6 kilogramů a rozpětí jejích křídel činí až 2,4 metrů. Samec je značně menší a lehčí. Jeho opeření je celkově šedohnědé s bělejší hlavou a  bílým klínovitým ocasem. Zobák a nohy jsou jasně žluté. Mladí ptáci jsou tmavší, bez kontrastu mezi hlavou a tělem a nemají bílý ocas.

Rozšíření

Vyskytuje se ve střední a východní Evropě a dále pak i ve východní Asii. Najdeme ho v Grónsku, Skandinávii, Rusku i v severních oblastech Číny. Ke svému životu potřebuje nutně blízkost sladkých vod nebo moře.

Hnízdění

Své rozměrné hnízdo si staví podle typu prostředí, ve kterém žije buď na stromě, na skalnatém útesu nebo velmi vzácně i na zemi. Každý pár má dva až tři hnízda, která střídají. Jsou zhotovena převážně z klacíků a orlí pár je každoročně opravuje a přistavuje. Jako výstelka v hnízdě slouží řasy, mech a vlna. Samice snáší jedno až tři vejce (převážně však dva), na kterých poté sedí 34 až 42 dnů. O mláďata pečují oba rodiče. Mladí ptáci dospívají ve věku 5 až 6 let.

Potrava

Hlavní složku jeho potravy tvoří především velké ryby a vodní ptáci (potápky, kachny, husy, lysky). Loví však také savce střední velikosti a ochotně požírá i mršiny.

Ačkoliv má tento druh orla ve svém jméně pojmenování „mořský“ vyskytuje se i v naší republice. Jde však pouze asi 60 o jedinců. Největším nebezpečím tohoto u nás vzácného orla je člověk. Tento druh je totiž velice často obětí otrávených návnad. Jedná se především o nechvalně známou a u nás již přes 50 let zakázanou látku Karbofuran. Právě tento orel je nejčastější obětí tohoto krutého způsobu „likvidace škodné“. Touto problematikou se zabývá web http://www.karbofuran.cz na jehož stránkách jsou zaznamenány známé případy otravy touto látkou. Doufejme proto, že se podaří pachatele těchto krutých činů vypátrat a tento krásný pták (dožívající se ve volné přírodě až 27 let) nadobro nezmizí z naší přírody.

    text – Martin Řondík
foto – Martin Řondík
Literatura - Z ptačí říše - Jaroslav Spirhanzl Duriš, Květoslav Hísek (Albatros 1987) Kapesní atlas Ptáci - J.Nicolai,D.Singer,K.Wothe-Slovart 2002 Enkyklopedie ptáků - Vladimír Bejček, Karel Šťastný-REBO Production 1999

vloženo: 21. 01. 2012 21:58

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web