Partneři:

Orel skalní (Aquila chrysaetos)


Poznávací znaky

Tento velký orel s rozpětím křídel až  dva metry a váhou 3 až 5 kilogramů, má celkově tmavě hnědé zbarvení těla a zlatohnědou barvu na týlu. Mladí ptáci mají černohnědou barvu, s bílými skvrnami na kostřeci a spodní straně křídel. Délka těla tohoto orla je 75 - 88 centimetru, samice jsou větší než samci.

Rozšíření

Původně hnízdil v široké paletě prostředí od pouští po okraj tundry v Severní Americe, Eurasii a severní Africe. Tlak ze strany člověka způsobil, že v mnoha oblastech zcela vymizel a udržel se především v nepřístupných horských oblastech. U nás byl už v 19. století  díky lidem zcela vyhuben, a nebližší hnízdiště byly až donedávna na Slovensku. V poslední době se však díky velkému úsilí ochranářů přírody vrací zpět do Česka (více o tomto projektu níže).

Hnízdění

Hnízdí většinou na skalních výběžcích nebo vysokých stromech, Samice snáší dvě špinavě bílá šedohnědě skvrnitá vejce na kterých sedí oba rodiče po dobu 40 - 45 dní a mláďata krmí též oba rodiče 10 - 12 týdnů. Hnízdí březnu až dubnu jednou ročně.

Potrava

V jeho jídelníčku převažují středně velcí savci jako jsou například hlodavci, králíci a zajíci a ve vyšších polohách svišti, dokáže ulovit i koloucha, lišku nebo kunu. Někdy se pouští do nalezených mršin větších zvířat. Tento krásný velký orel patří mezi nejkrásnější a nejmajestátnější dravce vůbec. Vidět tohoto orla v letu nad krajinou je jistě zážitek na celý život. Bohužel v minulosti byli tito dravci lidmi tak mocně pronásledováni, že se člověku podařilo tohoto krále ptačí říše u nás zcela vyhubit. Byl likvidován hlavně proto že mu bylo  dáváno za vinu  to že způsobuje škody na lesní zvěři, to však není vůbec pravda, naopak tento dravec plní v přírodní rovnováze důležitou roli tím, že pomáhá regulovat přemnožené divoké králíky, lišky, kuny a jiné drobné savce, navíc plní roli takzvané „zdravotní policie“ když loví především slabé kusy zvěře. V posledních dvou letech se však tento orel pomalu vrací do naší přírody, díky obrovskému nasazení českých ochranářů spolu se svými slovenskými kolegy. Projekt nese název - „Návrat Orla skalního do Beskyd“ a začal v roce 2006. Celkem by mělo být v těchto letech vypuštěno 15 až 20 orlů, v roce 2015 by se měli vypuštění orli začít odchovávat mláďata. Orli, původem ze Slovenska, našli nový domov v Moravskoslezských Beskydech. Každý rok v létě, počínaje srpnem 2006, je tu vypouští ochránci přírody ze Záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Bartošovicích na Moravě. Odebírání mláďat z hnízd v Karpatech a jejich následný převoz do Česka znamená pro mladé dravce možná trochu paradoxně záchranu života. Orli skalní sice často snáší dvě vejce, z vylíhnutých mláďat však téměř vždy přežije pouze dříve narozené.Po několika týdnech, které stráví v bartošovické Záchranné stanici u náhradní matky, zachráněná mláďata vylétnou z vypouštěcí voliéry a začnou žít tak jako jejich předci: ve volné přírodě, odkázána jen sama na sebe. Orli jsou vybaveni malými vysílačkami, díky kterým je mohou ochranáři po vypuštění sledovat, bohužel z mláďat vypuštěných minulý rok byla již jedna samice postřelena, a musela proto zpátky do záchranné stanice kde se odborníkům jí podařilo naštěstí uzdravit a byla vypuštěna zpět do přírody, tato událost bohužel poukazuje na to že i dnes v těchto královských orlech, vidí někteří lidé hlavně terče pro své lovecké zbraně. 

Přiložené fotografie pocházejí od slovenského chovatele orlů hajného pana Mira Micenka z východoslovenské Runiny, který se chovem orlů zabývá již mnoho let a patří mezi nejlepší chovatele těchto vzácných ptáků v Evropě. Právě od něj pocházejí některá z mláďat která jsou vypouštěná do Beskyd.

text – Martin Řondík
foto – Martin Řondík
Zdroje – Michael Lohmann 2007-Rebo Production Cz Kapesní atlas Ptáci - J.Nicolai,D.Singer,K.Wothe-Slovart 2002  Enkyklopedie ptáků - Vladimír Bejček, Karel Šťastný-REBO Production 1999

vloženo: 21. 01. 2012 22:05

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web