Partneři:

Pěnkava obecná (Fringilla coelebs)


Poznávací znaky

Samec má temeno, týl a zobák modrošedé, spodní strana těla je růžovohnědá, na křídlech jsou zřetelné dva bílé pásky, ocasní péra jsou vně bílá. Kostřec mají samci olivově zelený. Samice a mladí ptáci jsou zbarveni méně nenápadně – vrchní stranu těla mají olivově hnědou, spodní stranu světlou.

Rozšíření

Patří k nejhojnějším evropským ptákům. Kromě celé Evropy sahá její areál na východ po střední Sibiř, na jih po Irán a severní Afriku.

Hnízdění

Hnízdí všude kde jsou stromy – od lesů až po centra velkých měst. Hnízdo si staví z chlupů, kořínků, mechu a peří, zvenku je maskují lišejníky, pavučinami a kokony hmyzu. Samice snáší čtyři až šest hnědozelých (někdy i světle modrých) vajíček. Páry hnízdí dvakrát nebo třikrát za sezónu.

Potrava

Pěnkava patří k zrnožravým ptákům, a proto hlavní část její potravy tvoří různá semena rostlin, stravu si doplňuje i uždibováním zelených rostlin a sbírá také různý hmyz.

Tohoto pestře zbarveného ptáčka (především samci mají překrásné zbarvení) není problém velice dobře pozorovat, jelikož je velice důvěřivý. Často ho proto můžete vidět jak cupitá po trávě jen několik metrů vedle vás a pokyvuje přitom hlavičkou. Také nelze přeslechnou jejich charakteristický zpěv – hlasité a krátké „čafčafčaf-čaf-čaf-čaf-rajčák“. Pěnkavy jsou částečně tažní ptáci, což znamená že přes zimu odlétají do teplých krajin hlavně samičky, což vedlo i jejich latinskému jménu – přírodovědec K. Linné si totiž všiml že samečci zůstávají přes zimu sami a tak dal pěnkavě latinské jméno  „coelebs“ což znamená vdovec. 

text – Martin Řondík
foto – Martin Řondík
  Zdroje – Kapesní atlas Ptáci - J.Nicolai,D.Singer,K.Wothe-Slovart 2002, Encyklopedie ptáků - Vladimír Bejček, Karel Šťastný-REBO Production 1999, Z ptačí říše - Jaroslav Spirhanzl Duřiš, Květoslav Hísek - Albatros 1987

vloženo: 21. 01. 2012 22:14

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web