Partneři:

Polák chocholačka (Aythya fuligula)

 

Poznávací znaky

Chocholačka je malá, zavalitá kachna vážící 600 gramů až 1 kilogram. Délka těla tohoto poláka je asi 43 centimetrů. Kačer je sytě černý, hlava má lehký fialový nádech a nápadnou chocholku. Na jaře získává kačer takzvaný „svatební  šat“ , díky kterému se jeho boky zbarví zářivě bílou barvou. Samice mají chocholku na hlavě kratší, boky a spodní část těla mají zbarvenu nevýrazně hnědošedě (stejně jako samci po vypelichání svatebního šatu). Oči jsou u obou pohlaví výrazně žluté.

 

 

Rozšíření

Povodně hnízdil jen v na severu Evropy a Asie. Během 20. Století však došlo k jeho rozšíření do střední a západní  Evropy. V těchto nově osídlených oblastech se stal velice hojnou kachnou.

Hnízdění

Hnízdo si buduje na zemi těsně u vody, nebo nejraději na ostrůvcích. Preferuje vodní plochy pokryté příbřežní vegetací a rákosinami. Samice do hnízda, které je vystláno prachovým peřím snese 8 až 10 vajec, na kterých sedí 23 až 28 dnů. Někdy se stává, že do jednoho hnízda nanese vejce více samic. Mladí ptáci jsou schopni letu do 7 týdnů věku.

Potrava

Živí se převážně živočišnou potravou, jako jsou mlži, plži a larvy hmyzu. Dále složkou jejich potravy je složka rostlinná, kterou tvoří především vodní rostliny. Tato kachna patří mezi typické kachny potápivé, což znamená, že se při lovu potravy potápějí pod vodní hladinu a pod vodou vydrží až 40 vteřin.

Polák chocholačka je naším třetím nejhojnějším druhem kachny. Můžeme ho spatřit na většině našich rybníků a dalších vodních ploch (zvláště jsou li zarostlé vegetací). Na jaře j nám přilétají ze zimovišť v jihozápadní Evropě. V říjnu od nás odlétají i s vyvedenými mláďaty, a na jejich místo přiletí chocholačky ze severní Evropy, které na našich nezamrzlých vodách tráví zimu.

text – Martin Řondík
foto – Martin Řondík
Literatura -Kapesní atlas Ptáci - J.Nicolai,D.Singer,K.Wothe-Slovart 2002 Encyklopedie ptáků - Vladimír Bejček, Karel Šťastný-REBO Production 1999 Z ptačí říše - Jaroslav Spirhanzl Duřiš, Květoslav Hísek - Albatros 1987

vloženo: 21. 01. 2012 22:20

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web