Partneři:

Slípka zelenonohá (Gallinula chloropus)

 

Poznávací znaky

Tento vodní pták měří asi 33 centimetrů a váží okolo 300 gramů. Tělo je zbarveno černohnědě, nohy i prsty jsou dlouhé a zelené. Zobák je zbarven červeně a má žlutou špičku, dále je na hlavě nápadný červený čelní štítek. Ocasní spodní krovky jsou bílé stejně jako boky křídel. Samice je zbarvena stejně jako samec, mláďata jsou nenápadně šedohnědá.

 

 

Rozšíření

Tato slípka se vyskytuje po celém světě, pouze s výjimkou Austrálie a velmi chladných severních oblastí.

Hnízdění

Hnízdí v pobřežních houštinách ostřice nebo i na vodě v rákosí nedaleko břehu. Snáší 4-10 celkem velkých vajec, ze kterých se po třech týdnech líhnou mláďata s černým chmýřím. Mláďata zanedlouho následují samici na vodu a již ve 4 -5 týdnech jsou schopná letu. Hnízdí dvakrát do roka.

Potrava

Její hlavní složkou potravy jsou především vodní rostliny, trávy, vodní hmyz, červi a drobní vodní živočichové-například pulci. Ryb si nevšímá. Při lovu potravy využívá své drobné postavy a velice hbitě se proplétá rákosím.

Tohoto zvláštního vodního ptáka můžeme často vidět na našich vodních plochách. Jedná se o neškodného příbuzného chřástala. Slípka není vůbec náročná na prostředí, a tak se s ní často setkáme na úplně malých rybníčcích a mokřadech. Vzhledem je velice podobá naší  další obyvatelce vodních ploch – Lysce černé, je však o mnoho menší (300 gramů oproti 700 gramové Lysce) a má navíc velmi nápadný bílý pruh na konci křídel.  Své jméno dostala podle svých dlouhých zelených nohou, na kterých však nemá žádné plovací blány.

text – Martin Řondík
foto – Emil Škoda
literatura -Kapesní atlas Ptáci - J.Nicolai,D.Singer,K.Wothe-Slovart 2002 Encyklopedie ptáků - Vladimír Bejček, Karel Šťastný-REBO Production 1999 Z ptačí říše - Jaroslav Spirhanzl Duřiš, Květoslav Hísek - Albatros 1987

vloženo: 21. 01. 2012 22:29

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web