Partneři:

Straka obecná (Pica pica)


Poznávací znaky

Tento statný pták měří okolo 46 centimetrů a váží 210 gramů. Hlavní výrazné zbarvení těla černobílé s velmi dlouhým ocasem. Vrchní krovky křídel a ocas jsou kovově lesklé. Samice i samec jsou zbarveni stejně, mláďata mají kratší ocas a celkově matnější zbarvení.

Rozšíření

Žije téměř v celé Eurasii, v severozápadní Africe a na západě Severní Ameriky. Obývá především parkovité krajiny, kde se střídají pole, louky a remízky. Často jí najdeme v blízkosti lidských obydlí, v zahradách a parcích.

Hnízdění

Hnízdí především vysoko na stromech, ale občas zahnízdí i nízko na keřích. Poměrně velké hnízdo je složeno hlavně ze suchých větví a drnů. Kvůli maskování je nad hnízdem vybudována jakási „stříška“ která pomáhá ptákovi sedícímu na hnízdě lépe se skrýt. Pár často vybuduje několik hnízd, než v jednom z nich nakonec zahnízdí. Snůška čítá 5 až 8 vajec, na kterých sedí jen samice.

Potrava

Tento všežravý pták se živí především hmyzem, měkkýši a červy. Často však také vybírá hnízda jiných ptáků a pochutnává si na vejcích nebo i vylíhlých mláďatech. Dokáže také ulovit mladé zajíčky nebo kuřata bažantů.
Když se řekne straka, tak se většině lidí okamžitě vybaví známé přísloví „Krade jako straka“.  Straka má opravdu jistou zálibu v lesklých věcech, které si občas odnese do hnízda. Mnohem více škody však tento krásný pták způsobuje jinde – v posledních několika letech je tak přemnožený (kromě člověka nemá v přírodě skoro žádné nepřátele) že doslova decimuje stavy drobného zpěvného ptactva. Díky své pověstné chytrosti totiž velice snadno odhalí hnízda většiny ptáků ve svém revíru, a poté je nemilosrdně vyplení. Díky tomu rapidně poklesly stavy i dříve tak hojných ptáků jako jsou například kosové nebo drozdi. Další oblasti kde velmi škodí, jsou například domácí chovy drůbeže. Pokud totiž straka zjistí, že slepice chované na dvoře snáší do kurníku vejce, je pro ni velice snadné tato vejce krást a po jejich vypití ukryje prázdné skořápky například do okapů. Velice nebezpečná je pro malá kuřata, kachňata a jinou domácí drůbež, kterou velice často loví.Že jsou straky v poslední době velikým problémem, svědčí i mnoho zoufalých žádostí o radu na mnoha chovatelských diskusních fórech – navíc díky jejich velké inteligenci je obrana proti nim velice obtížná. Straka je zkrátka v posledních letech velkým nebezpečím pro naši přírodu. Je to důsledek nedostatečné regulace jejich stavů ze strany člověka. Doufejme však, že se situace opět postupně vrátí k normálnímu stavu a my neuvidíme v naších ztichlých zahrádkách a lesích jen straky, ale i jiné zpěvné ptactvo.

text – Martin Řondík
foto – Martin Řondík
literatura -Z ptačí říše - Jaroslav Spirhanzl Duriš, Květoslav Hísek (Albatros 1987) Kapesní atlas Ptáci - J.Nicolai,D.Singer,K.Wothe-Slovart 2002 Enkyklopedie ptáků - Vladimír Bejček, Karel Šťastný-REBO Production 1999  

vloženo: 21. 01. 2012 22:56

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web