Partneři:

Zrzohlávka rudozobá (Netta rufina)

 

Poznávací znaky

Samec ve svatebním šatu má hlavu zrzavě červenou s vysokým čelem a s drobnou chocholkou (která jeho hlavu opticky zvětšuje). Prsa a krk samce jsou výrazně černá, zobák má jasně červenou barvu. Svrchní strana těla je hnědá, boky a ramena jsou bílé. Samice je zbarvena nenápadněji, a to především šedohnědou barvou se světlými tvářemi. Velikost této kachny je asi 53 až 58 centimetrů a váha se pohybuje okolo jednoho kilogramu.

 

 

Rozšíření

Její rozšíření je ostrůvkovité od východního Španělska až po severozápadní Čínu.  Hnízdí v jižní a střední Evropě, Malé a střední Asii.

Hnízdění

Hnízdí převážně na březích a rákosinách větších a hlubších vodních ploch. Hnízdo je dovedně ukryté v pobřežní vegetaci. Na stavbu hnízda používá větvičky a okolní vegetace. Na výstelku hnízda používá samice své vlastní prachové peří. Samice snáší do hnízda 5 až 12 vajec. Často se stává, že samice snáší svá vejce i do hnízd jiných druhů kachen – především jde o Kachny divoké a Kopřivky obecné.

 

Potrava

Hlavní složku potravy tvoří převážně kořeny, semena a listy vodních rostlin. Oblíbenou složku potravy u tohoto druhu tvoří vodní řasy. V menší míře se živí i drobnými bezobratlými živočichy, pulci, žábami a malými rybami.

Tato velice nápadně zbarvená kachna patří mezi kachny potápivé – za potravou se potápí do větší hloubky. V Evropě se jedná o poměrně vzácný druh (je řazena mezi ohrožené druhy). V České republice žije a hnízdí v současné době asi 250 párů a její počty pomalu rostou. Doufejme tedy, že se s touto krásnou kachnou budeme setkávat stále častěji.

 

text – Martin Řondík
foto – Martin Řondík
Z ptačí říše - Jaroslav Spirhanzl Duriš, Květoslav Hísek (Albatros 1987) Kapesní atlas Ptáci - J.Nicolai,D.Singer,K.Wothe-Slovart 2002 Enkyklopedie ptáků - Vladimír Bejček, Karel Šťastný-REBO Production 1999  

vloženo: 21. 01. 2012 23:29

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web