Partneři:

Ptačí trh Přerov – burza ptactva aneb jak sami pořadatelé tuto akci nazývají – „Setkání chovatelů“

Místo konání: Areál výstaviště

Čas konání: Každou druhou a čtvrtou neděli v měsíci, od 5,00 hodin   

Aktuální termín: ZPRAVODAJ

www stránky: http://www.setkanichovatelu.unas.cz 

Spolu s ptačím trhem konaném v Týništi nad Orlicí je tato burza snad největší akcí svého druhu u nás v České republice. Nedovoluji si vůbec odhadnout, kolik chovatelů navštěvuje tyto dvě burzy, k tomu mi chybí relevantní informace od pořadatelů. Nicméně dovolím si udělat vlastní odhad a tipuji, že burzu konanou v Přerově navštěvuje o nějakou tu stovku chovatelů více, než je tomu v Týništi nad Orlicí. Burza samotná je organizována v areálu přerovského výstaviště. Prostory jsou naprosto vyhovující, prostorná hala pojme dostatek zájemců o prodej, či nákup ptactva, taktéž prodejci krmiv, klecí a dalších chovatelských nezbytností zde mají své místo.

Chovatelé, kteří tuto burzu navštěvují již po několik let jistě přijali s povděkem přestěhování burzy do nové haly. Stará hala byla naprosto nevyhovující ať již po stránce osvětlení, nejvíce pak kvůli naprosto nevyhovujícímu sociálnímu zařízení, které bylo navíc umístěno ve společné místnosti pro dámy i pány. Šlo tedy o prostor, naprosto nedůstojný nárokům civilizovaného  člověka 21. století. S přestěhováním do modernější haly se situace obrátila  k lepšímu. Kvalitnější prostory se pro chovatele- návštěvníky odrazily na ceně vstupného, které je vyšší než na podobných akcích konaných v naší zemi. Cena vstupného pak jistě není tím faktorem, který by chovatele od návštěvy tohoto ptačího trhu odradil. Tímto odrazujícím faktorem by mohly být ranní kolony vozidel, které se tvoří po otevření burzy v prostoru hlavní i zadní brány. Při mé poslední návštěvě této akce jsem do prostoru parkoviště, umístěného uvnitř areálu najížděl bezmála hodinu. Pomalé popojíždění v koloně je bezesporu náporem na nervy motorizovaných návštěvníků burzy a tak je namístě si připomenout, že jsme všichni především chovatelé, kteří na tuto burzu cestují za svým určitým cílem a tak by bylo vhodné při najíždění do prostoru výstaviště udržet emoce na uzdě a především mít jeden k druhému trochu tolerance, pochopení a taktu. Jen takto je možno pohybovat se trochu plynuleji  ve vzniklé koloně aut, za kterou pořadatelé burzy nenesou odpovědnost. Snad jen odbavování návštěvníků u brány samotné by mohlo být při prodeji vstupenek a kontrole veterinárních osvědčení rychlejší a plynulejší, zde by zřejmě stálo za zvážení pořadateli, zda by nebylo vhodné organizátorskou službu posílit.

Nesporným kladem této burzy je dostatek parkovacích míst. Parkoviště nejsou v době akce takto prázdná, fotografie byla pořízena kolegou Petrem až když jsme i my sami burzu opouštěli, což bylo kolem desáté hodiny dopolední. V této době je již většina chovatelů na zpáteční cestě k domovu. K vidění je nejen ptactvo, často jsou zde k prodeji různé plemena pejsků, někdy i „kuriozity“ v podobě pštrosů, které jsem osobně na této akci viděl poprvé. Ani teraristé a chovatelé králíků, či holubů zde nechybí:

Občerstvení: stánky s občerstvením jsou umístěny nejen ve venkovních prostorech, ale i uvnitř haly. 

Co říci závěrem? Tyto akce opravdu nepotřebují velkých komentářů. Každý si umí najít pozitiva ale i negativa, proč tyto akce navštěvovat, popřípadě nenavštěvovat. Já bych si za sebe a své kamarády, spolutvůrce těchto stránek dovolil přerovským pořadatelům pogratulovat, zároveň i poděkovat za velmi slušně zvládnutou akci, která nám chovatelům opravdu umožňuje se setkat, popovídat si a vůbec příjemně strávit nedělní dopoledne.

Hodně zdaru v chovu a šťastnou cestu, zdravím M.Lifart

autor: Miroslav Lifart
vloženo: 22. 01. 2012 09:51

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web