Partneři:

Trhy chovatelských produktů v Monoru - Maďarsko

Místo konání: Monor – Maďarsko, 20 km jižně od Budapešti

Aktuální termín: ZPRAVODAJ

Čas konání: duben až červen, srpen až říjen, od 5,00 – 13,00 hodin, druhá neděle v měsíci

WWW: http://monorikeringo.lapunk.hu/?modul=oldal&tartalom=7741

Vážení návštěvníci, chovatelé! Trhy v Monoru sice nejsou klasickými trhy exotického ptactva, na jaké jsme zvyklí z Přerova, anebo Týniště nad Orlicí. Přesto jsme přistoupili k zařazení této poměrně velké akce do seznamu burz na  těchto stránkách. Z následujících řádků, které pro stránky sepsal pan RNDr. Ľuboslav Maťo PhD. je charakter zmiňované akce jasně zřetelný. Cílem není propagace trhu, nýbrž jen podání obecné informace, že tento trh vůbec existuje. Děkujeme panu RNDr. Maťovi za příspěvek a zaslané fotografie. Dále následuje popis trhu v Monoru, jak jej ve svém dopise pro mne zachytil autor příspěvku. Popis akce je tedy výňatkem z osobní korespondence, která proběhla mezi mnou a autorem příspěvku a s jehož laskavým svolením jsem směl provést úpravy textu (nikoliv obsahu sděleného). Přesto věřím, že se mi podařilo zachovat obsahovou  kontinuitu popisu celé akce. Za případné nedostatky se předem omlouvám.

                                                                                                                            M. Lifart

Na úvod snáď pár riadkov k lokalizácii a tiež trochu k samotnému Monoru, ktorý sa nachádza cca 20 km smerom na JV od Budapešti. Je to pomerne rozľahlá obec s asi 8 000 obyvateľmi, teda po našom už mestečko. Čo sa týka tejto akcie – predajných trhov chovateľských produktov, tá má už niekoľko desaťročnú tradíciu a korene má ešte v časoch Uhorska. Z tohto aspektu je Monor významným sídlom a nadväzuje na dávnejšie časy. Má pomerne dobrú polohu a kvôli dobrému prístupu zo všetkých smerov bol vcelku ideálnou lokalitou pre usporiadanie týchto trhov chovateľských produktov. Náš príchod do Monoru 05.05 hod. bol pre nás úplnou katastrofou, pretože už pred nami bola v obci vyše 1 km dlhá kolóna pomaly sa posúvajúcich aut s predávajúcimi chovateľmi. Vzhľadom na kontrolu veterinárnych potvrdení sme úsek 1.4 km dlhý absolvovali do 7.15 hod., teda vyše 2 hodiny. Plno nervov znásobovalo aj neustále sa predbiehanie aut a ich vstupy z bočných ulíc. Až neskôr sme však prišli na to, že to nie sú autá predávajúcich, ale kupujúcich, a len vďaka tomu sme sa posunuli trochu aj my.  

To, že sme vstúpili do už takmer plného areálu nebolo zrejme až takou chybou, hoci trh začína skoro v noci kvôli chyteniu si dobrej pozície predávajúcich. Trh oficiálne trvá od 05.00 do 13.00 hod. A opravdu ešte o 11.00 hod. sme videli prichádzať mnoho ďalších predávajúcich a kupujúcich, pritom minimum predávajúcich, resp. nik ešte neodišiel, hoci miestami silnejšie pršalo. Miesta bolo stále dosť pre všetkých.     Je to kúpno - predajný veľtrh rozličného tovaru – kde predávate a kupujete počnúc hydinou – cez čínsky textil – drobné staré poľnohospodárske náradie (rôzne mlyny na kukuricu, kosačky na trávu, atď.), alebo chalupársky starožitný tovar. Slovom, okrem koňa, kravy a ovce (čo sa v týchto pásmach zase predáva na jarmoku) je tu všetko – medzitým kde-tu boli andulky spolu s kanárikmi, papagájmi, pomedzi boli holuby, a sem-tam bola klietka s 3-5 AG, AD, mladými astrildami rákosnými alebo forbeskami, a to všetko je chaoticky rozmiestnené na trávnatej ploche o veľkosti asi 1 ha pod holým nebom a medzi množstvom rôznych aut. Nebol tam žiaden sektor, ktorý by oddeľoval povedzme drobotinu - exoty, alebo papagáje, holuby, či hydinu, a to hlavne pre lepšiu zoohygienu, ale aj orientáciu.

Bola to všetkého mix, kde panuje akýsi južanský temperament spolu s chaosom. Musel som prejsť všetkým a v akomsi makovníku asi 25-tich – ak nie viac, paralelných cca 100 m dlhých rád sme po obidvoch stranách netrpezlivo sliedili, či uvidíme nejakú – ďalšiu klietku s drobotinou. K tomu, úprimne poviem, neviem si predstaviť, že by som si niečo kúpil a s tým aj parazity, aké si človek možno ani v prvom momente neuvedomí, že tam jednoznačne sú. Snáď je potrebné uviesť aj akýsi pomer zastúpenia ponúkaných exotov, či už voči celkove predávanému počtu – tovaru, alebo pre vytvorenie si lepšieho obrazu v porovnaní s burzou v Přerove. V prvom prípade odhadujem, že celkový počet predávajúcich živého tovaru – chovateľského produktu ( prepáčte za výraz, ale na ten už spomenutý mix neviem napochytro nájsť nič vhodnejšie ) mohol byť vyše 3000 – z toho bolo asi 60  (nech som štedrejší – dokonca až 70) predávajúcich drobotiny – exotov – astrild. Z tohto počtu bola vyše polovica predávajúcich amady Gouldové a zvyšok predával po 2-3 druhy vtáčkov v počte približne 5 až 10 ks. Prevažne sa predávali tohoročné mladé vtáčky, u ktorých často ešte nebolo možné odlíšiť pohlavie (napr. astrild trstinový, AT, AD), snáď okrem už preperených AG. Ojedinele boli v ponuke aj vtáčky z r. 2006 (AG, AD),  ale takmer u všetkých vtáčkov dominoval samček, a neraz boli len oni v ponuke.

Z uvedeného počtu predávajúcich, lepšie povedané všetkých astrildovitých vtáčkov, ktoré boli v ponuke, t.z. cca 250 – 300 ks jednoznačne dominovali AG (asi 100 ks). V počte do 20 vtáčkov boli v ponuke Ryžovníky, 15 AD a pásovníkov, rovnako aj astrildy trstinové a AT, okolo 10 ks forbesiek,  cca 20-25 kubánok malých, asi 8 amadin pruhovaných, cca 6 ks amadin obojkových, 1 pár AČ (to som ale videl už kúpený pár u jedného predávajúceho – čo mal vyššie uvedeného 1.0 motýlka červenouchého, ktorému zrejme po dohovore AČ doniesol iný chovateľ, - tento pán mal aj jednu 0.1 astrildy oranžovolícej, tiež už kúpenej pre seba), ďalej tam bol jeden párik astrildy bielolícej a spomenutý amarant a motýlik. Samozrejme, že som opomenul uviesť niekoľko desiatok – asi 70 - 80 ks zebričiek, niekoľko – 15 až 20 ks striebrozobiek a chovičiek. Snáď som na žiaden druh nezabudol (okrem AČ a 0.1 astrildy ružovolícej) a keď som to takto vymenoval, tak sa mi v prvom momente zdá, že je to pomerne veľký počet druhov vtáčkov – 16, čo bežne možno vidieť aj napr. na burze v Nitre.

Musím však dodať, že som mal to šťastie a v jednom prípade som videl predávať 3 či 4 ks veľmi pekných strieborných AD (sú aj na foto). Aj niektoré ešte mladé astrildy trstinové boli pekné, taktiež aj AG, či AT alebo forbesky. Medzi predajom živých produktov sme len v 3-4 prípadoch pozorovali aj predaj krmiva, resp. chovateľských zariadení a pomôcok (búdky, klietky, krmitka), a to niekoľko viazaničiek senegálskeho prosa, resp. 30 kg balenie lesknice. Skôr bolo k dispozícii krmivo pre papagáje, alebo kanáriky - andulky, no a samozrejme hydinu. Tak trochu zmoknutý a zablatený, no hlavne s neuspokojenou nádejou – nechcem už opakovať, že sklamaní, sme sa asi po 10.30 hod rozhodli pomaly ukončiť našu návštevu tohto trhu chovateľských produktov v Monori.

Určite som bol inak naladený, dokonca moje očakávanie inklinovalo hlavne k burze exotických vtáčkov. Žiaľ, tak som bol informovaný. Možno, keby som bol mal inú charakteristiku tohto trhu, tak buď – asi určite tam nepôjdem, alebo ak, tak s inou predstavou. V žiadnom prípade to nie je špecializovaná burza pre chovateľa exotických vtáčkov. Ale treba aj toto vidieť a zažiť, aby sa človek vedel ustáliť a  rozhodnúť sa, na čo sa bude orientovať a čomu dá priestor, teda ktorej burze.   Snáď som toho napísal dosť a popísal podstatné. Prepáčte ešte raz, že ste čítali doménu negatív, ale i ja by som radšej písal v pozitívnejšom štýle. Je to môj názor a pohľad z jedného trhu, ktorý som osobne navštívil, na ktorý som bol asi až príliš pozitívne a v očakávaní naladený. Určite preto je teraz moje stanovisko tak nekompromisné a kritické. No, cez to všetko neklesám na optimizme, ale istotne si už nebudem dávať tak vysoko latku svojich očakávaní.

S úctou a pozdravom a prajem Vám pekné letné dni. Ľuboslav Maťo, B.Bystrica

autor příspěvku a fotografií  – RNDr.Ľuboslav Maťo PhD

vloženo: 22. 01. 2012 09:53

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web