Partneři:

Dotazy z emailové pošty 2

V první části dotazů z emailové pošty jsem slíbil pokračování tématu. Nyní tedy nastal čas, abych svůj slib splnil a zveřejnil další dotazy. Jde o nejčastější dotazy, které mi za uplynulé období přišly.

 

1. Jak poznám že je pták nemocný? Mohu nějaké opatření učinit sám doma?

V mnoha publikacích  jsou příznaky nemocí popsány. Namátkou lze doporučit knihy od pana Wienera, paní Varhalenové apod. Nemocný pták se projevuje apatií, jeho letové trasy jsou jen velmi krátké, nebo ustávají úplně. Pták se  často zdržuje na jednom místě, pospává, mnohdy s hlavou schovanou pod křídlem. Jeho peří je načepýřené, neuspořádané. Při střevních potížích se vyskytují průjmy, peří okolo kloaky bývá znečištěné, slepené. Při respiračních potížích je pozorovatelný stížený dech, výtoky z nosních dírek, také sípání, kýchání. Nemocný pták má velmi často zanedbaný zevnějšek, od již zmíněného načechraného peří, přes znečištěný zobáček, který si po případném příjmu potravy nečistí. Celkově nevěnuje své očistě přirozenou pozornost, z čehož vyplývá skutečnost, že se ani nekoupe. Jakmile zjistíme jakékoliv projevy v chování ptáka, které nejsou jeho chování přirozené, začneme jej více sledovat. Již v této chvíli, kdy se nám jeho zdravotní stav nezdá být v pořádku je lépe ptáka odchytit a izolovat do

nemocniční klece. Důvodem k tomuto je nejen ochrana ostatních ptáků před případnými infekčními chorobami, ale také jednodušší sledovaní stavu nemocného ptáka. V hejnu ptáků se jeho stav hůře pozoruje. Také je nutno sledovat jeho trus, což by při pobytu s ostatními ptáky nebylo možné. Jakmile ptáka izolujeme, pozorujeme tedy dále jeho stav a trus ( trus musí být pevný, vodnatý a řídký trus je často projevem různých střevních chorob ). Nahříváme ptáčka lampou vždy tak, aby se mohl z dosahu tohoto zdroje tepla kdykoliv přesunout na místo, kde jej již teplo neobtěžuje. Můžeme podávat různé druhy čajů, od heřmánkového, šalvějového, mátového atd. s tabletou B komplexu. Podávání léků, bez znalosti přesné diagnózy je více než riskantní. Jen málokdy můžeme udělat pro svého chovance udělat více a tak další kroky, jako případné vyšetření trusu, stanovení diagnózy, postupu léčby a dávkování léčiv, je lépe přenechat odbornému lékaři – veterináři.

2. Je možno používat i jiný přípravek než Ivomec?

Účinnou látkou přípravku Ivomec je ivermectin. Ivermectin je obsažen i v dalších přípravcích které se prodávají pod různými obchodními názvy. Jde např. o Noromectin, Dectomax, Biomectin, Bremamectin apod. Často se také uvádí jako přípravek Selamectin. Nejedná se však o přípravek, nýbrž o účinnou látku přípravku Stronghold.

3. Na stránkách jsem četl o podávání probiotik, ale k čemu slouží, je nutné je podávat?

Probiotika zlepšují trávení ptáků a velmi napomáhají při střevních, trávících obtížích. V kombinaci s vlákninou (obsaženou např. v různých obilných klíčcích, pšeničných, nebo jiných otrubách) napomáhají nebo zcela odstraní potíže se zácpou, která se u ptáků může vyskytnout. Probiotika jsou také velmi dobrou prevencí proti průjmům. Snižují také rizika vzniku různých infekcí ve vylučovacím traktu a pohlavních orgánech ptáků. Probiotika je třeba podávat častěji, protože se v těle neudrží dlouho a jsou vyloučeny přirozeným způsobem z těla ptáků ven. Já podávám ptákům probiotické přípravky až 3 x týdně.

4. Na stránkách je také zmínka, že dáváte AG česnek, k čemu je to dobré?

Česnek má mnoho příznivých vlivů na zdraví ptáků (a nejen ptáků). Jeho antioxidační účinky jsou obecně známy. Má rovně protizánětlivé účinky, je skvělým pomocníkem při zahlenění dýchacích cest, má antimikrobiální účinky proti různým plísním a kvasinkám. Je velmi dobrým zdrojem různých živin, obsahuje také vitamíny (A,B,C) a stopové prvky (selen, zinek aj.). Podávám jen nastrouhaný na tenké plátky v napáječkách, někdy jej lisuji a obsah přidávám do čajů které uplatňuji v pitném režimu ptáků. Negativem je odér, který ne každému je příjemný. Vzhledem k tomu, že provozuji bytový chov, musím takovéto „ vylepšení „ pitného režimu mých chovanců pečlivě plánovat, aby mne pak nepřekvapila nečekaná návštěva. Proto někdy používám česnekový olej, nebo rozpustné česnekové tablety,  nebo přípravek Knoblamin E.

5. Kdy mohu dát hnízdit samice AG? Kdy samce?

V dřívějších dobách jsem sám nechával samice hnízdit již ve stáří 10 měsíců. Tento můj postup se mi časem ukázal jako velmi rizikový pro jejich další vývoj a zdraví. Samice i když jsou v tuto dobu již pohlavně vyspělé se tak brzkými snůškami velmi opotřebovávají a v dalších chovných sezónách většinou k dalším snůškám nedošlo, nebo se objevovaly problémy s nesnášenlivostí vajec. Samice které jsem takto brzy nechával hnízdit ve velké většině případů dříve hynuly, zhruba již ve třetím roku života. Proto jsem od hnízdění takto mladých samic naprosto upustil a nedávám je hnízdit dřív, dokud nedosáhnou roku věku. Samozřejmě i u těchto samic je nutno dodržovat všechny zásady, jako správné doplňování stravy vitamíny a stopovými prvky, hlavně vápníkem, samice musí být v naprosté kondici, přepeřené atd. U samců také vždy čekám, až dosáhnu roku věku. Jen velmi zřídka připustím hnízdění samce mladšího, nikdy však ne dřív, než v desátém měsíci života. Opět platí, že pták musí být naprosto přepéřen, v kondici a nesmí vykazovat žádné známky nemoci apod.

6. Můžu mezi sebou nechat pářit dvě mutační AG, např. modrou a žlutou?

Samozřejmě, že je možno nechat mezi sebou pářit dva mutační ptáky. Dokonce k dosažení některých dalších mutací je to nutné. Je však nutné mít na paměti, že přehnané šlechtění může a často i vede k oslabení ptáků, u některých jedinců až degeneraci. Proto je nutné pokud křížíte na sebe dva mutační ptáky o to více dbát, aby to byli ptáci silní, vitální, v kondici, nevykazující žádné příznaky oslabení, změn svého fenotypu a chování.

7. Někde jsem četl, že je dobré nechat ptáky občas vyhladovět, děláte to ve svém chovu také?

Na tzv. hladové dny se u chovatelů názory různí. Já sám nikdy ve svém chovu nenechávám ptáky celý den bez krmení. Nicméně částečně nechávám ptáky vyhladovět vždy na sobotní den. Poslední krmení dám ve čtvrtek, v pátek dodám trochu krmení jen tam, kde rodiče krmí mladé ptáčata. V sobotu pak čistím klece, myji napáječky, misky atd. a podávám krmení kolem desáté, jedenácté hodiny dopolední. Velmi často podám jako první krmení, o kterém vím, že jej ptáci odmítají. Mnohdy se tak vyhladovělí ptáci naučí krmení brát, i když je spousta jedinců, kteří jakmile mají k dispozici to krmení, které jim více chutná, dají mu opět přednost. Hladovění jako jeden ze způsobů očisty těla nemůže ptákům škodit, samozřejmě nesmí dojít k dlouhodobému výpadku příjmu potravy.

8. Jak mám své AG uvyknout na jablka, hrušky, neberou ani salát?

Uvykání AG na příjem nové potravy v jejich jídelníčku je opravdu tvrdý „oříšek“. Někdy jen opravdu  bezradně kroutím hlavou, čím vším dokážou AG pohrdnout. Tak trvalé odmítání příjmu některé komodity jsem nezažil u žádného z mnou chovaných ptáků. Nicméně úspěchu se dá dosáhnout a to několikerými způsoby. Je možno nechat ptáky částečně vyhladovět (jak jsem již zmínil výše) a pak jim předložit krmení které odmítají. Také je možno jim dané krmení stále dokola předkládat a čekat, až si jej vezmou. Tento způsob je však poněkud zdlouhavý a vyžaduje hodně trpělivosti. Často proto volím metodu, kdy např. jablko posypu jejich oblíbeným zrním, čímž jsem dosáhl  toho, že alespoň část mých AG se ho naučilo konzumovat. Ovoce je možno  předkládat různými způsoby, nakrájené (na plátky, nebo tzv. měsíčky), nastrouhané, nebo mixované. Dalším způsobem je, že mezi ptáky vpustíte jedince, o kterém víte, že dané krmení přijímá. Ten velmi často ostatní ptáky naučí krmení brát.

9. Jak mám správně nakličovat zrní?

Způsobů naklíčení zrnin je mnoho. Stav je obdobný jako u přípravy domácích vaječných míchanic, kdy má skoro každý chovatel svůj způsob.

Já nakličuji zrniny tímto způsobem:

semena pořádně propláchnu pod tekoucí vodou poté je nechávám ponořené v převařené a vychládlé vodě po dobu 6-10 hodin po uplynutí této doby přemístím zrniny na sítko (běžný cedník na nudle), pod sítko přiložím umělohmotnou velkou misku, aby pro propláchnutí zrní mohla voda volně odkapávat zrniny v pravidelných intervalech  1-2 hodin proplachuji pod tekoucí vodou (velmi důkladně) zrniny na sítku přikrývám vlhčenou utěrkou, popřípadě jiným kouskem čisté látky za zhruba 24 –30 hodin můžu naklíčená semena podávat

V poslední době používám nakličovacích misek, kde postupuji velmi podobně.

10. Které vitamíny jsou v době přepeřování ptáků důležité?

V době přepeřování AG ( ale i jiných ptáků ), které je pro ně obrovským energetickým výdejem, je nutno ať již cestou produktů z přírody anebo komerčních přípravků zajistit příjem těchto vitamínů,  minerálů a stopových prvků. Vitamíny – A, D3,K,E, vitamín B 1,2,3 a B12, C Minerály, stopové prvky – jód, mangan, měď, zinek, kobalt, vápník,selen aj. Nesmí se po toto dobu zapomínat na dostatečný příjem kyseliny listové a proteiny obsažené např. ve vaječné míchanici.  Pestrá strava, bohatá na vitamíny, minerály, proteiny ad., společně  s dostatečným prostorem pro každého chovaného jedince ( v případě AG pak teploty okolo 22-25 °C, které by neměly v žádném případě příliš kolísat ), je cestou k dosažení kvalitního opeření u chovaných ptáků.

11. Kdy kroužkovat AG??

AG se kroužkují v závislosti na počtu mladých ptáčat v hnízdě v rozmezí 7-10 dne jejich života. Čím je ptáčat v hnízdě méně, tím lépe a více jsou krmena, následkem čehož rychleji rostou, proto je nutno kroužkovat dříve. Naopak pokud je hnízdo početnější, dochází ke kroužkování mláďat později. V tomto období musí chovatel růst mladých pečlivě sledovat a sám uvážit, jestli již nastala vhodná chvíle ke kroužkování. Ve svém chovu se zásadně vyhýbám kroužkování stříbrnými kroužky. Potvrdily se mi zkušenosti i jiných chovatelů, z nichž někteří tuto zkušenost i publikovali v různých časopisech, kdy mi AG vyhazovaly takto okroužkované mladé z hnízda. Tuto situaci jsem zažil i u zebřiček.

12. Můžu v průběhu hnízdění AG kontrolovat budky?

Zde asi má odpověď nebude jednoznačná. Já osobně jen velmi málo kontroluji budky u párů, které hnízdí poprvé. Mám s tímto velmi špatné zkušenosti, ptáci velmi často po takovéto kontrole z vajíček sesedli. Opět zde platí, že má zkušenost není všeobecně platná, protože můj kamarád V.H. kontroluje budky i u takovýchto párů a nemá se sesednutím žádné problémy. Mne samotného by zajímalo, jaké zkušenosti mají s kontrolou hnízdních budek u poprvé hnízdících párů další chovatelé. U tzv. vyzkoušených párů provádím kontrolu celkem běžně. Nikdy však ve chvíli, kdy na snůšce sedí samice. Vždy vyčkávám, až ptáci na chvíli budku opustí, ať již za účelem vyprázdnění se, nakrmení či jiných důvodů a pak kontrolu provedu. Jen ve zcela výjimečných případech když např. dávno uplynula doba líhnutí a stále neslyším z budek pískot a žebrání mladých o potravu kontroluji budku i pokud jsou v ní ptáci. Ty se snažím nejdříve opatrně vystrnadit tím, že prsty škrábu po stranách, popřípadě dnu budky, po vylétnutí budku rychle zkontroluji a vrátím na původní místo. Při každé kontrole se vyvaruji prudkých pohybů, hluku, všeho, co by mohlo mít za následek vyplašení ptáků.

13. Jaké mají výhody a nevýhody domácí a kupovaná vaječná míchanice?

Tento dotaz byl v poště poměrně hojný. Proto se k němu ještě jednou vrátím a pokusím se, stejně jako tomu bylo na diskusi ještě jednou vysvětlit svůj postoj k používání různých míchanic v chovu. Klady a zápory uvedené k jednotlivým míchanicím vyložím tak, jak je vidím já, tudíž nejde o žádné oficiální stanovisko nebo o prezentaci názoru početnější skupiny chovatelů.

Domácí míchanice:

Klady:

je vždy čerstvá (pokud chovatel připravuje na krmení vždy novou várku) složení může být opravdu pestré a záleží jen na fantazii při její výrobě, může tak být obohacena o různé vitamíny (např. Roboran, Vitamix E), může být doplněna o klíčky, kopřivy, pažitku, hmyz, nastrouhanou mrkev, pampeliškové listy a spoustu dalších atributů.

Zápory:

příprava je časově náročnější, hlavně pro ty chovatele, kteří mají ve svém držení ptáků více a musí tak připravovat větší porce míchanice, také pro chovatele, kteří jsou pracovně hodně vytíženi hraje čas na přípravu velkou roli po předložení ptákům velmi záhy podléhá zkáze, zvláště v bytových chovech, kazivost a z ní hrozící nemoci (salmonelóza) jsou pak přímo úměrné  ohrožení zdraví ptáků doba skladování v lednici již připravené míchanice je taktéž časově velmi omezená záporem může být cena vajíček, ovšem jen pro chovatele odkázané na obchodní síť, chovatelé z venkova se na cenu vajíček většinou  tolik neohlížejí

Průmyslově vyráběné míchanice:

Klady:

chovatel nespotřebuje žádný čas na jejich přípravu v krmítkách vydrží i pár dnů, pokud ji ptáci nezkonzumují hned po předložení (při pokojových teplotách nepodléhají zkáze) často jsou v závislosti na druhu který kupujeme už obohacené o různé vitamíny, hmyz, či sušené ovoce při správném skladování je jejich doba trvanlivosti až dva roky (není  nutno spěchat se spotřebou).

Zápory:

ne všichni ptáci jsou ochotni tyto míchanice přijímat obohacení např. o kopřivy, mrkev, pažitku, nebo jiné komodity je komplikovanější,  společně s přidanými surovinami zkáze podléhá při chovu vyššího počtu ptáků pak může být pro některé chovatele její cena (opět v závislosti na kupované značce, značky renomovaných výrobců bývají přece jen dražší).

14. Jak skladovat zrní, aby nepodléhalo zkáze, popřípadě škůdcům?

Nakupuji pro své AG komerčně vyráběné směsi. Ale i v dobách, kdy jsem nakupoval vážené krmivo na burzách jsem skladování prováděl stejně jako doposud. K uskladnění zrnin používám plastové sudy (o obsahu  40 a 60 l). Sudy jsou vybaveny plastovým víkem, které po uzavření velmi dobře těsní. Do sudů se tak nedostane vlhko, prach, ani případní škůdci. Celoročně jsou sudy umístěny v lodžii. V zimě se  nízké teploty  na kvalitě zrní nikdy neprojevily negativně, v letních měsících umísťuji sudy raději do stinných míst v bytě. Jednou týdně, zpravidla v sobotu kdy doplňuji krmení do menšího plastového kyblíku  který mám doma v bytě a z kterého pak doplňuji krmení do krmítek ptákům, zrní v sudech pořádně promíchám, aby se tak provzdušnilo a provětralo. Doplňování krmiva do menší nádoby, které jsem zmínil výše je nutné hlavně v zimních měsících. Po zkrmování takto studeného, prochladlého zrní by se mohly u AG objevit střevní potíže, proto kyblík doplňuji  vždy nejpozději 12 hodin před krmením ptáků, zrní je pak do spotřebování skladováno v pokojové teplotě. Na fotografii je také možnost vidět plastovou nádobu o obsahu cca 15 l. Tyto nádoby vlastním tři a používám je k uskladnění klasů senegalského prosa. I tyto klasy  pokud se je chystám zkrmovat přenáším v zimních měsících nejpozději 12 hodin před krmením  do pokojové teploty. Klasů vždy přenesu jen tolik, kolik v dané chvíli zkrmím.

foto - Petr Chumchal a Miroslav Horák

autor: Miroslav Lifart
vloženo: 22. 01. 2012 11:28

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web