Partneři:

Návštěva u chovatele 2 - Václav Blažek

V neděli 22.10.2006 jsem se svými kamarády chovateli (pan Rostislav Stehlík, Petr Chumchal a Lukáš Procházka) zúčastnil ptačího trhu (burzy) v Týništi nad Orlicí. Návštěvu burz podobně jako spousta dalších chovatelů využívám nejen k případnému prodeji, či nákupu ptactva, nákupu krmiv, vitamínů,nebo jiných produktů potřebných pro chov ptactva, ale také k příležitosti popovídat si s dalšími chovateli z různých koutů naší země. Tak tomu bylo i minulou neděli, kdy se mě a mým kamarádům navíc dostalo velmi milého pozvání k prohlídce chovatelského zařízení pana Václava Blažka.

Po příjezdu do obce Sezemice – Kladina, kde pan Blažek bydlí a provozuje svůj koníček a následném vstupu na jeho zahrádku nás přivítal velmi milýpohled na venkovní voliéry, v kterých pan Blažek chová převážně drobné astrildovité ptactvo. Ani informace, že jsou voliéry bohužel právě bez ptactva, protože pan Blažek své ptactvo právě před týdnem odchytil a umístil do zateplených ubikací nás nemohla připravit o požitek z prohlídky jeho zařízení. Z fotografií lze jistě odvodit, jak chovatelova fantazie pracuje na plné obrátky a chybějící ptactvo si do voliér umí doplnit svou představivostí.

Po prohlídce venkovních voliér následovala prohlídka vnitřní zateplené ubikace. Jestliže chovatelovo oko zajiskřilo při pohledu na venkovní voliéry, pak pohled na ptactvo byl neméně utěšený. Pestrost chovu vedeném panem Blažkem je přímo předurčena k tomu, aby si chovatel udělal na podobnou návštěvu čas, aby si s chutí popovídal o různých úskalích, radostech a strastech v chovu exotického ptactva. V klecích jsme mohli spatřit pásovníky dlouhoocasé červenozobé, ale i žlutozobé, pásovníky škraboškové, amadinydiamantové, amady tříbarvé a červenohlavé, astrildy bělolící a astrildy rákosní. Amadiny diamantové ještě i hnízdily, zatímco ostatní ptactvo už povětšinou odpočívalo po uplynulé chovné sezóně, navíc byly klece plné odstavených mladých, z větší části již přepeřených a připravených k prodeji případným zájemcům. Musím se přiznat, že hlavně od menšího hejna mladých pásovníků škraboškových a pásovníků dlouhoocasých žlutozobých (v klecích však byli k vidění i bělozobí) jsem se nemohl vůbec odtrhnout a neustále jsem po prohlídce ostatních klecí k těmto ptákům vracel. Myslím, že z přiložených fotografií lze dovodit, proč tomu tak bylo. Návštěva trvající zhruba hodinu a půl se po prohlídce voliér a klecí chýlila ke konci. Příjemný čas strávený s dlouholetým chovatelem drobného exotického ptactva v nás nechal velmi milé vzpomínky. Smutek z toho, že jsme se nemohli zdržet a popovídat si déle (čekala nás poměrně dlouhá cesta do Brna) nahradila radost z dalšího pozvání v letních měsících, kdy bude opět ptactvo umístěno ve venkovních voliérách k další hnízdní sezóně.

Co říci závěrem? Děkuji za sebe a své kamarády panu Blažkovi za příjemně strávené odpoledne, které bylo nejenzpestřením chovatelských zážitků, ale i velmi poučné, inspirativní. Taktéž děkuji za souhlas zveřejnit na těchto stránkách fotografie chovatelského zařízení a ptactva.

Hodně zdaru v chovu, zdravím M.L.

foto: Petr Chumchal

autor: Miroslav Lifart
vloženo: 22. 01. 2012 13:44

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web