Partneři:

Umělý odchov - Ruční dokrmování papouška

K této činnosti jsem se dostal čirou náhodou, když můj mladý pár rubínových rozel přestal krmit mláďata. Nebyl u nich zřejmě ještě zcela vyvinut rodičovský pud a tak opustili hnízdo se čtyřmi nesamostatnými mláďaty. Bohužel jsem při kontrole našel tři mláďata už mrtvá, s prázdnými volátky. V budce už sedělo jen poslední nakrmené mládě. Rodičům jsem dal ještě asi půl dne čas, kdyby se chtěli k mláděti vrátit. Nestalo se. Ne zcela opeřené mládě jsem si tedy vzal domů k umělému odchovu. Zprvu jsem nevěděl, čím ho krmit. Zkusil jsem proto nastrouhat jablko a podávat ho ptáčeti injekční stříkačkou. Chvíli trvalo, než papoušek pochopil, čeho chci stříkačkou dosáhnout a nechal se nakrmit. Z první porce zůstala většina na mých rukách.Tato varianta byla spíš nouzová, protože jablka nejsou příliš výživná, ale více méně dietní. Začal jsem shánět recept na nějakou výživnou kašičku na internetu. Ten se mi po úmorném hledání podařil sehnat. Její složení je: povařené ovesné vločky, natvrdo uvařené vejce, trochu cukru, nebo medu, a já jsem přidával i jablko. To proto, aby se kaše naředila a prošla lépe injekční stříkačkou. Tuto směs jsem úspěšně krmil až do úplného konce. Kaše vydržela v lednici dva dny, to byla výhoda, protože jsem nemusel dělat každý den novou. Ale pozor! Kaše musí být vždy při krmení vlažná, v teplotě těla, NIKDY ne úplně studená, přímo z lednice a nebo vřelá!  Mládě odebrané k umělému dokrmení bylo ve stáří přesně třiceti dní. Věděl jsem, že bych měl určit nějaké časové intervaly, po kterých budu ptáče krmit. Nevěděl jsem ale podle čeho je určit, a tak jsem zůstal s mládětem dva dny doma a sledoval jsem, kdy se mu vyprázdní volátko. V tu dobu jsem mu dal další dávku.

 Tento čas se většinou shodoval a bylo to přibližně dvě hodiny. Proto si troufám říct a doporučit chovatelům, kteří se chtějí o dokrmování papoušků pokusit, že ve stáří třiceti dní mohou krmit vždy po dvou hodinách. Papoušek v tomto věku vydržel přes noc bez jídla, což byla další výhoda. Nemusel jsem vstávat v noci ke krmení. Časem mládě rostlo a jeho opeření se rozrostlo po celém jeho těle. Nejtěžší krok z celé této akce bylo, když jsem mládě učil žrát. Uvykání z krmné kaše podávané injekční stříkačkou, na zrní a ovoce byl ze začátku oříšek. Umístil jsem rozelku samostatně do malé klece o rozměrech 1x0,5x0,6m (dxvxš). To proto, abych se k němu dostal s injekční stříkačkou. Do klece jsem nainstaloval dvě bidla a misku s vodou, zrním a ovocem. Pít se mládě naučilo ihned. Jablko, které bylo podáváno každý den začalo být okusováno, ale zrní zůstávalo netknuto. Interval krmení se prodloužil postupem času na 3 a 4 hodiny. Ale mládě, leč se o stravování se zrním pokoušelo, čekalo vždy raději na stříkačku. Musel jsem proto přistoupit k drsnějšímu kroku, bez kterého by to však nešlo. Mládě jsem začal krmit asi jen 4x denně. S tímto způsobem jsem sklidil úspěch, protože se po necelém týdnu začaly na dně klece objevovat vyloupaná zrníčka. V tu dobu jsem úplně vysadil krmení injekční stříkačkou a ponechal jsem mládě svému osudu. Je hodně důležité, když budete mládě uvykat na zrní, podávat co nejvíce ovoce s měkkou dužinou, to bude mládě okusovat nejdříve ze zvědavosti, a až pochopí že mu to chutná, tak se tím začne samo živit. K úplné samostatnosti potom už chybí jen krůček a trochu tvrdosti, abyste neodolali prosícímu mláděti a nešli ho znovu nakrmit. Z mojí rozely vyrostla krásná samice bez viditelných vad. Všem kteří se do dokrmování pustíte přeji hodně zdaru. Je to práce věru nelehká a málokomu bych doporučoval aby s tím začínal bezdůvodně.

Teprve pár dní, po umístění článku o dokrmování papoušků, který jsem sepsal se kolegovi Mirkovi L.  podařilo zajistit další  fotografie, které přímo dokreslují postup při dokrmování ptáka. V tomto případě byla použita upravená lžíce, chovatelé často využívají injekčních stříkaček. Nástroje k dokrmování musí být udržovány v naprosté čistotě. K svému  článku  bych si již jen dovolil dodat jednu maličkost  Při špatném trávení ptáčete, při problémech s vyměšováním,  je pro zdravý vývoj ptáčete  nezbytné  podávat také  probiotické kultury. V komerčně prodávaných směsích určených k dokrmování papoušků jsou tyto již obsaženy, v případech, kdy  si chovatel vyrábí směs k dokrmování sám, tzv. „podomácku“, je lépe užití a dávkování  probiotik konzultovat s veterinárním lékařem.   Děkujeme za poskytnutí fotografií manželům Věře a Zdeňkovi Procházkovým.    

foto: Věra a Zdeněk Procházkovi, Lukáš Procházka

autor: Lukáš Procházka
vloženo: 22. 01. 2012 14:21

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web