Partneři:

Chov amadiny diamantové

Amadina diamantová (Emblema guttata)

VÝSKYT: Amadina diamantová se vyskytuje v Austrálii, v širokých suchých stepích. Hnízdí v hustých korunách stromů, kde si staví kulovité hnízdo, až 30 cm dlouhé, 20 cm vysoké a 17 cm široké, vystlané peřím, zvířecími chlupy a jemnou trávou.

POPIS:

SAMEČEK: Má tmavě červený zobák, bílý krk, šedou hlavu, černou oblast mezi očima a zobákem, šedohnědé křídla. Kostřec a vrchní krovky ocasní jsou červené, bříško bílé, rýdovací pera a hrudník černý. Boky černé s velkými bílými, okruží červené a nohy šedohnědé.

SAMIČKA:Má světlejší zobák, užší černý pruh na hrudníkua menší puntíky. VELIKOST: Amadina diamantová je velká 12-13 cm. Výstavní kusy jsou i větší.

CHOVÁNÍ: Amadina diamantová je mírumilovný a klidný pták. Samečkové vydávají zvuk jako "vrrrrr pi pi pi pi pi" a samičky jakoby mňoukaly. Spí v hnízdě. Jsou to teplomilní ptáci, měli by mít min. 22°c i více. Můžeme je umístit po 1 páru do klece a nebo i po více párech do voliéry. Zeleň je vítaná, ale není nutná. Ve smíšené voliéře je snášenlivá se stejně velkými, menšími a neagresivními druhy. Vetší nebo agresivní druhy, jako rýžovník šedý a amadina páskovaná jí obvykle nenechají zahnízdit. Amadiny diamantové se velmi rády koupou. Koupelnu jim nenecháme moc dlouho, aby se nenapily znečištěné vody.

HNÍZDĚNÍ: Amadiny diamantové hnízdí v budce o velikosti 12x12x12 cm s kulatým vletovým otvorem, nebo v zastřešeném košíčku. Na vystlání hnízda podáváme kokosové a sisalové vlákno, peří, seno, nastříhané sisalové provázky, zvířecí chlupy atd. Samička snáší 4-7 bílých vajíček a sdí na nich 14-15 dní. Mláďata jsou holá a slepá. V 8 dnech vidí, 10.den jim začíná růst peří. 22.den od narození prvního mláděte vylétají z budky. A to první mládě, druhý den si obvykle dává pauzu a třetí den vyletí i z ostatními mláďaty. Mláďata jsou hnědá, jen s lehce naznačenou kresbou. Jako krmivo pro mláďata dávámvaječnou míchanici se strouhanou mrkví, piškoty nebo strouhankou, sušenou míchanicí, sušenými červy a vitaminovým přípravkem. Rodiče je krmí ještě asi 14 dní od vylétnutí z budky. Přepeřování začíná ve 4. měsíci života. Amadina diamantová úspěšně zahnízdí v 11 měsících.

KRMENÍ: Amadiny diamantové jedí různé druhy prosa(červené, zelené, žluté, senegalské atd.), mohár, lesknici, niger, 1x za týden vaječnou míchanici. Zvláště oblíbený je salát, ale ne ze skleníku, protože obsahuje hodně dusíkatých látek. Potom trochu zeleniny např.okurku, mrkev, rajče a ovoce např. jahody, maliny, meruňky, jablka, hrušky. Mají rády také tvaroh a piškoty pokapané medem. Do vody přidávám do 1litru lžičku jablečného octa, aby se voda nekazila a 1x za měsíc půl B-komplexu a 1 nastrouhaný stroužek česneku rozpustit do 1 litru vody. Potřebují také písek, grit, drcené dřevěné uhlí a vaječné skořápky. ZAJÍMAVOSTI: Amadina diamantová se do Evropy dostala na začátku 19 století, ale známa byla už v roce 1792. První odchov v Evropě se podařil v roce 1859.

MUTACE: Existují různé barevné mutace např. žlutozobá, ta má žlutý zobák, okruží, kostřec a vrchní krovky ocasní. Dále hnědá, kde normálně černé části jsou šedohnědé. Jsou také hnědokřídlé, pastelové, isabelové a stříbrné amadiny diamantové.

NEMOCI: Amadiny diamantové jsou náchylné na různé plísně a bakterie ve střevech. Příznaky těchto nemocí jsou průjem a nechutenství k jídlu. Jako prevenci používám něco kyselého do vody (jablečný ocet, citron, acidomid-E). Ale když stejně onemocní, podávám přípravky marbocyl a mycomax, které se dají sehnat u ptačího veterináře, který také určí dávkování. Žádné jiné nemoci mě u amadin diamantových nepotkaly.

    Autorem článku a fotografií je V. Žmolíková

vloženo: 22. 01. 2012 14:59

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web