Partneři:

Návštěva u chovatele 3 – Miroslav Janča

V neděli 11.3. 2007 po shlédnutí burzy v Přerově jsem se s kamarády chovateli M. Lifartem a P. Chumchalem vydal na smluvenou návštěvu k chovateli papoušků s více než 20-ti letou praxí, panu M. Jančovi. Pan chovatel nás mile přivítal, nabídnul nám nahlédnutí do svého chovatelského zařízení a doprovázejíc nás svým chovem se pustil do velmi přátelského rozhovoru.

Chovatelské zařízení bylo rozděleno od dvou částí. Část voliér byla vystavěna venku, s vnitřním záletem a část byla vystavěna v budově. Všechny voliéry obývali australští papoušci. Kolem venkovních voliér o rozměru 3x2x1m (dxvxš) byly vysázeny upravené tuje a okolo byl na krátko posekaný trávník, jako celek to vypadalo úžasně. Voliéry uvnitř budovy byly dlouhé 4metry a v ostatních rozměrech se shodovaly s rozměry venkovních voliér. U venkovních voliér byly budky umístěny ve vnitřních záletech, tudíž jsme na ně neměli možnost vidět. Ve vnitřních voliérách byly vidět budky prkenné orientované na výšku, dle mého názoru je chovatel preferuje.

Krmení si pan Janča kupuje na burzách od různých prodejců a z různých zrnin posléze míchá vlastní směs, která nejlépe vyhovuje požadavkům každého chovaného druhu. Jak ale sám říká, je nutné zrní prvně pořádně pročistit a odstranit nečistoty. Do krmení přidává vitamíny. V době hnízdění zpestří už tak velmi pestrou stravu a podává dle vlastního receptu dělanou míchanici. Musím podotknout že v celém chovném zařízení vládla čistota. Je až neuvěřitelné, že je při výkonu povolání možné udržovat chov v tak perfektním stavu.

K chovaným druhům, které jsme měli možnost shlédnout. Jak je již na začátku článku zmíněno, pan chovatel se zabývá chovem australských papoušků. Voliéry obývaly rozely pestré přírodní, dále pak v mutaci rubino, lutino a červená. Rozely penantovy v rozmanitých mutacích. Papoušci královští, červenokřídlí a zpěvaví. Dále pak kakarici červenočelí a další. I přes to, jak sám chovatel tvrdí, že jeho chov se poslední dobou ubírá k chovu mutací, bylo možné sledovat v jeho voliérách vždy i přírodní papoušky každého druhu. Jak sám dodal, jsou to krásní ptáci a i přes to že mnoho chovatelů v dnešní době chová atraktivnější a dražší mutace, sám na ně nezanevřel. Všichni papoušci byli krásně vybarvení, silní, krásných postav. Pečlivá péče a porozumění ze strany chovatele bylo znatelné s každým novým vjemem, který jsme mohli v tomto chovu shlédnout. Fotografování přálo počasí, které se vskutku vyvedlo. V neposlední řadě bych rád poděkoval panu M. Jančovi za pozvání, příjemně strávené odpoledne, za možnost pořízení fotografií tak krásných papoušků, jako ti jeho bezesporu jsou a za možnost uveřejnění článku zde na stránkách.

Návštěva pohledem chovatele drobného ptactva

Než se zmíním o svých vlastních dojmech z této návštěvy, připojím se k Lukášovi a také poděkuji ještě jednou i touto cestou za milé pozvání pana Janči.

Svým pozváním mě osobně, ale jsem přesvědčen že nejen mě, ale všem, kteří jsme se této návštěvy zúčastnili velmi krásný zážitek. Pro mne měla tato návštěva ještě jeden důsledek. Pod dojmem častých návštěv ptačích burz, pod dojmem návštěv různých internetových diskusí, které rád pročítám, jsem měl poměrně velké obavy o budoucnost chovu běžných australských papoušků. Na burzách jsou velmi často k vidění ptáci, na které je žalostný pohled, ve zmíněných diskusích se velmi často objevují obavy, jak chov těchto papoušků půjde co do kvality dál. Mnohdy je na ptácích vidět, že snaha mít v klecích především kvantitu, zcela zvítězila nad kvalitou. Stav ptáků pana Janči musí každého návštěvníka přesvědčit na první pohled, co je cílem jeho chovu. Pestrá strava, skvělé chovatelské zařízení, veškerá možná péče je na ptácích jasně vidět. Věřím, že takových chovatelů jakým je p. Janča je u nás více, čímž se mé obavy o běžně chované druhy australských papoušků vytratily.

Hodně zdaru v chovu, zdravím M.Lifart

foto: Petr Chumchal, Lukáš Procházka

autor: Lukáš Procházka, Miroslav Lifart
vloženo: 22. 01. 2012 15:09

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web