Partneři:

Návštěva u chovatele 4 – pan Václav Čanda

V neděli 4. března 2007 jsem společně s Petrem Chumchalem a Lukášem Procházkou vykonal návštěvu u chovatele pana Václava Čandy. Návštěvu domluvil Lukáš, který se s panem Čandou znal již z dřívějška. Poměrně dlouho odkládanou návštěvu jsme tedy nakonec ve zmíněném termínu absolvovali a jsem nesmírně rád, že tomu tak je a mohu zde na stránkách představit opravdu skvělého chovatele především Amadin Gouldových.

Hned po příchodu do chovatelské místnosti pana Čandy, kterému předcházelo velmi milé přivítání a vzájemné se představení mne ve chvíli, kdy můj zrak padl na chovatelské zařízení a ptáky v nich umístěné napadlo jediné slovo – „ vymazlený“ chov. Snad mi čtenář odpustí použité slovíčko, běžné spíš ve slovníku našich teenagerů, ale jsem přesvědčen o tom, že právě toto slovo mile a přitom výstižně vystihuje to, co je možné u pana Čandy shlédnout. Více než 40 letá chovatelská praxe je v tomto chovu vidět na každém kroku. Klece jsou velmi úpravné, všude vládna naprostá čistota. Krmení pro AG kupuje pan Čanda kvalitní od různých prodejců. Na všech ptácích je vidět, že dostávají vše, co je k jejich chovu potřeba. Dostal jsem se při té příležitosti v rozhovoru s našim hostitelem i na téma dotace ptáků vitamíny a minerály. Shodli jsme se na tom jak je právě v chovu AG nutná, zvláště při skutečnosti, kdy AG dokáží velmi dlouhodobě odmítat různé zelené krmení, ovoce, zeleninu, traviny atd.

Zaujal mne i v ýklad pana Čandy týkající se senegalského prosa v klasech. Předcházel mu náš hovor na téma problému s Invazní tracheobronchitidou ( prskavkou ). Pan Čanda dodal svůj postřeh získaný v boji s touto nepříjemnou nemocí. Aby přenos nemoci co nejvíce eliminoval, senegalské proso pokaždé před podáním ke zkrmení spaří ve vařící vodě. Nechá vychladnout a klásky zavěsí do klece. Nikdy je nepokládá na dno klecí. Jsem přesvědčen o tom, že krom dalších úkonů nutných k prevenci této nemoci je i postup našeho hostitele v tomto boji velmi přínosný. Pan Čanda šel však ve svém chovu ještě dál. Pořídil ptákům do místnosti Ionizátor. Tím se mi dostalo vysvětlení, proč byl vzduch v místnosti velmi příjemný a ani velké množství ptáků na této skutečnosti nic neměnilo. Ionizátor napomáhá mimo jiné v boji s prachovými částicemi, které taktéž mohou být příčinou, ať již primární, či sekundární různých respiračních problémů. Nezbývá než přiznat, že krom jiných inspirativních poznatků, získaných na této návštěvě mne Ionizátor umístěný v ptačí místnosti inspiroval k jeho koupi. V této chvíli, kdy sepisuji tyto řádky již asi sedmý den slouží v mé ptačí místnosti.

Popsat zde, v tomto článku vše, co jsme s panem Čandou probrali snad ani možné. Napovídalo se skutečně mnoho, jako tomu bývá vždy, když se sejdou dva chovatelé, kteří si o svém koníčku mají co říci. Povídalo se nejen v ptačí místnosti, ale také v kuchyni manželů Čandových, kde jsme u kávy, kterou nám paní Čandová uvařila, probírali všechny možné aspekty chovu, zajímavosti a své osobní zážitky a zkušenosti z chovu různých druhů ptáků. Děkuji panu Čandovi za milé přivítání u něj doma, za svolení sepsat a umístit článek na naše stránky. Přeji mu do budoucna hodně zdaru v chovu a pevně věřím, že se zase brzy uvidíme.

foto: Lukáš Procházka, Petr Chumchal

autor: Miroslav Lifart
vloženo: 22. 01. 2012 15:21

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web