Partneři:

Chov amadiny páskované

VÝSKYT:Amadina páskovaná se vyskytuje v tropickém pásu Afriky, ve východní Africe a v Jihoafrické republice. Žije v suchých savanách bez keřů, jen s občasnými stromy. Hnízdo si stáví v křovinách na stromech.

POPIS: SAMEČEK: Má lososový zobák, červený pásek kolem krku, hnědobéžovobílé vlnkované tělo, křídla,  hlavu a černobílé kropenaté bříško. Ocas je tmavě hnědý.              

SAMIČKA:Nemá červený pásek. A tak výrazně kropenaté bříško. CHOVÁNÍ:Amadina páskovaná často bývá agresivní k ostatním druhům astrildů a to tak že si vleze do cizího hnízda a nikoho už do něj nepustí. V mém chovu na to nejvíce doplatily mírumilovné chůvičky japonské. Amadiny páskované spí v hnízdě. Rády se koupou. Mají rády umělou zeleň, ve které tráví většinu dne. Měly by mít alespoň 20°c. Nejlepší je amadiny páskované umístit po 1 páru do klece(nebo voliéry) více párů by se nesneslo.

VELIKOST:Amadiny páskované jsou velké  12-13 cm. 

HNÍZDĚNÍ:Amadiny páskované hnízdí v budce nebo zastřešeném košíčku, vystlaném kokosovým a sisalovým vláknem, suchou lesní trávou, senem atd. Samička snáší až 8 vajec ze kterých se asi po 12 dnech líhnou mláďata. Kolem 8 dne jim začíná růst peří. Jsou hnědá a samečci mají nevýrazný pásek kolem krku. Vybarvý se za 3-4 měsíce. Amadiny páskované mohou hnízdit v 10 měsících života.

KRMENÍ: Jedí různé druhy prosa(červené, zelené, žluté) , zvláště oblíbené je senegalské proso, dále niger, mohár, lesknici,len, ovoce, zeleninu, hlavně salát a zelené krmení např. pampeliškové a jitrocelové listy. Velmi mají rády vaječnou míchanici ze slepičích vajec smíchanou se sušenou míchanicí s malími sušenými ráčky gamarus nebo červi, s drcenými  vaječnými skořápkami, vitaminovaným přípravkem, nastrouhanou mrkví, strouhankou nebo piškoty, sušenou míchanicí medem a ovocem. Potřebují také grit, písek, drcené vaječné skořápky, dřevené uhlí a sepiovou kost. Do vody, do1litru lžičku jablečného octa. ZAJÍMAVOSTI: Amadina páskovaná byla dovezena do Evropy v 17 století a záhy na to byla odchována v zajetí.

MUTACE:Byly vyšlechtěny různé barevné mutace např. se žlutým páskem, pastelová, isabelová, červenooká atd.

NEMOCI: Amadiny páskované nejsou moc náchylné na jejaké nemoci, avšak jednou mi samička dostala tracheobronchytídu, podávala jsem ivomec, kapku na křídlo opakovaně po 14 dnech.

    Autorem článku a fotografií je V. Žmolíková

vloženo: 22. 01. 2012 15:28

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web