Partneři:

Amadina Gouldové - můj první odchov

Jednoho sobotního odpoledne jsem umístil tři páry AG do chovných klecí. Tyto klece jsem vybavil hnízdní budkou a stavebním materiálem ke stavbě hnízda. Netrvalo ani 15minut, když jsem už u prvního páru pozoroval tzv. „svatební taneček“. Svatební taneček spočíval v tom, že sameček se vztyčil, zaklonil hlavu a začal poskakovat na bidýlku vedle samičky a přitom vydával zajímavé zvuky což vypadalo až legračně. Samička naslouchala samečkovi a přitom rychle vrtěla ocáskem. Toto se opakovalo hned několikrát.

Už druhý den jsem měl možnost sledovat u dvou párů stavbu hnízda.Třetímu páru to trvalo o něco déle. Asi po týdnu, když začal třetí pár stavět hnízdo první a druhý pár už měli hnízdo postavené. Následovala snůška, kde první pár stejně jako druhý snesl 6 vajíček a třetí pár snesl jen 4. Zhruba po 6 dnech jsem mohl pozorovat, kde se asi mladí vylíhnou. U prvního páru bylo oplozeno 5 vajíček, u druhého páru z 6 vajíček nebylo oplozeno ani jedno a u třetího páru bylo patrné že 2 vajíčka jsou oplozené. Nezbývalo už nic jiného, než čekat. Asi 4 dny před líhnutím sem začal podávat vaječnou míchanici. Nejhorší pro mně bylo, že se líhnutí mláďat prvního a druhého páru konalo zrovna o jarních prázdninách, když jsem jel na hory. Nezbývalo mi nic jiného než zaškolit sestru, která zůstala doma. Na horách jsem netrpělivě čekal, kdy zazvoní telefon a v něm se ozve ta radostná zpráva, že se mi vylíhli první guldičky. Ano tato zpráva přišla byl jsem velmi šťastný a už jsem se těšil jak za dva dny pojedu domů. Domů jsem se vrátil až pozdě večer a nechtělo se mi rušit ptáčky, proto jsem si prohlídku budky nechal na další den. Při ranní kontrole jsem se dost zděsil, mladé guldy v budce byly všechny uhynulé. Nemohl jsem se však dopočítat vajíček. Byly zde dvě vajíčka a tři mrtvá mláďata ale zpočátku bylo sneseno vajíček šest. 

Proto jsem se díval po dni klece. Při prohlídce jsem objevil jedno mládě vyhozené. Domníval jsem se, že je mládě již také uhynulé, ale jakmile jsem ho vzal do ruky, začalo se hýbat. Napadlo mne podložit ho do budky mezi mladé zebřičky. Odpoledne sem k zebřičkám nahlédl a gulda byla z hnízda vyhozena a bohužel již mrtvá. Při vyhazování uhynulých AG z budky jsem si všiml že jedno vajíčko bylo podle mého očekávání neoplozeno. Druhé oplozeno, ale mláděti se nepodařilo dostat z něj ven. U druhého páru jak jsem očekával se nic nevylíhlo. Všech 6 vajíček bylo neoplozeno.

Ale aby tento článek nekončil smutně mám tu ještě třetí pár. Tomuto páru se zadařilo. Vylíhli se jim dvě krásná, úplně holá mláďata, které rodiče pečlivě krmí. Po sedmi dnech jsem měl tu možnost kroužkovat svoje první mladé AG. V devátém dni života už jim začínají růst peříčka na křídlech. Po 25 dnech od vylíhnutí vylétla z hnízda mé první odchovy AG.

S přáním mnoha úspěchů v chovu, zdravím Petr Chumchal

foto: Petr Chumchal

 

autor: Petr Chumchal
vloženo: 22. 01. 2012 15:45

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web