Partneři:

Amazoňan oranžovokřídlý (Amazona amazonica) – společník a domácí mazlíček

Jmenuji se Jana a chtěla bych se s vámi podělit o chov domácího mazlíčka – amazoňana oranžovokřídlého. Jmenuje se Fanoušek a je mu rok. Když jsme si ho přivezli od chovatele, neuměl ještě pořádně létat a orientovat se po bytě, takže pořád narážel do zdi a věšel se za obrazy. Bylo mi ho moc líto a když jsem ho sbírala ze země, tak jsem ho pořád hladila a utěšovala ho. Den již má dokonale zmapovaný celý byt, krásně vybírá zatáčky a dokonce se protlačí i škvírou pootevřených dveří. Fanouš obývá voliéru Omega II  (56x71x146 cm). Zatím jsem doma, takže je celý den puštěný. Zavíráme ho pouze na noc a nebo když někam odjíždíme. Ráno ho pouštím jakmile se začne ozývat svým typickým pískáním přičemž se i dobývá z zklece ven. Než  ho z klece vypustím, musím si umýt nádobí a udělat snídani pro nás i pro něj. Jakmile je v kuchyni a já chci umýt nádobí, nebo jen pustit vodu,  začne hlasitě křičet. Rád sedává na kleci v kuchyni nebo na konzoli, samozřejmě také na nás a na opěradle křesla či židle. Když sedí na židli u okna,tak vydrží koukat ven dlouhé hodiny a přitom si někdy brouká. Když sedím u jeho klece a skládám puzzle, často  si vleze do klece a hraje si tam nebo podřimuje. Vyrobili jsme mu velký žebřík po kterém sleze až dolů. Použili jsme na něj 2 švihadla a násadu od koštěte, kterou jsme rozřezali a na koncích provrtali. Jako hračku si velice oblíbil otvírák na plastové láhve ve tvaru sluníčka, míček na floorbal, dřevěné počítadlo a různébarevné kroužky a dřívka. Krmení. Podávám kupovanou vaječnou směs 1 lžičku + 3 rozmočené piškoty (pokapu je vař.vodou) + kousek na jemno nastrouhané mrkve. Někdy místo mrkve nastrouhám jablko nebo banán, nejraději má však mrkev. Dále potom směs zrní pro velké papoušky, písek s mušlemi, sépiové kosti a samozřejmě ovoce a zeleninu. Nejčastěji podávám jablko, hlávkový salát, hroznové víno a papriku. Jednou za čas dostane kousíček sýra (cihly), piškot, chutná mu taky přesnídávka (pouze jablečná) a jogurt (jahodový, hruškový), který dávkuji  1 – 2  kávové lžičky. Vitamíny či jiné přípravky jsem zatím nezkoušela. Na dno klece dávám stelivo pro kočky. O tom jsem se zmínila v diskuzi.

Z počátku jsme měli potíže s koupáním. Vůbec se nechtěl nechat ani rosit, natož sprchovat. Sice se vždy po puštění vody otřepe, ale jakmile na něj cákne voda, tak začne vyvádět. Ted nejdřív pustím sprchu, pak jdu pro něj a přitom na něj pořád  mluvím,  zároveň ho strkám opatrně pod  sprchu. Musím ho přidržovat, aby neuletěl. Sice trošku protestuje, ale už nevydá ani hlásek. Snad jde jen o zvyk. Když ho mám na rameni a jdu vyndat chleba z chlebníku, tak mě začne štípat do ruky a vrhá se na ten chleba. Proč to dělá vůbec netuším  Kříkem také reaguje na našeho postiženého kamaráda Járu.  Když příjde na návštěvu  Fanouš přiletí hned za námi do kuchyně, sedne si na konzoli a začne strašně křičet. Pro jeho křik se vůbec neslyšíme. Příčinou bude asi skutečnčnost, že  Jára mluví dost hlasitě, přitom živě gestikuluje a rozhazuje rukama. Fanouš  nemá rád nové věci. Když jsem mu dala do klece nové sépiovky (jednu černou lávovou a druhou růžovou jahodovou) tak kroužil nad klecí a nechtěl tam sednout. Musela jsem je z klece odstranit, což jsem dělala tak, aby Fanouš vše viděl. Teprve pak si  po prohlédnutí celé klece zalezl do svého příbytku. Sépiové kosti jsem mu pak dávali na místa, kde často sedává. Chvíli se těmto místům vyhýval, nakonec se začal opatrně přibližovat, nakonec začal sépiové kosti ozobávat. Po měsíci trpělivého uvykání jsem mohla sépiové kosti umístit i do klece.. Fanouš  prozatím umí jen tři slova, kterým je krásně rozumět : ahoooj Fanoušku a rrrošťák. Slova jej učím tak, že mu jej 3 x za sebou opakuji, což cca za půl hodiny znovu opakuji.

Zážitkem je pak mazlení, které má Fanoušek velmi rád (nejvíc večer když má jít do klece). Tře si zobák a hlavu o naší tvář a vyžaduje drbání. Vždy když ho drbu, tak u toho říkám „podrbu, podrbu“ a když to pak řeknu, tak on už nastavuje hlavu. Někdy mi jí strčí celou do dlaně a zavře oči. Nebo taky říkám „ťuky, ťuky na hlavu“ a prstem mu při tom lehce tukám na hlavu. Stačí když to pak řeknu a on už skloní hlavu. Fanoušků strach z některých věcí, předmětu  musím občas využít ve svůj prospěch. Například v případě, kdy vyšplhá na kuchyňskou linku kam nesmí, chrastím  kropící láhví a on odletí zpět na konzoli nebo klec. Nebo jiný příklad. Nučil se slézat z police do chlebníku a tam okusoval pečivo a vyhazoval věci z poliček. Zcela viditelně se tím náramně bavil. Koupili jsme malou  umělou želvu, které se bojí a daly jsme jí na tu polici. Už tam nesedá a místu se vyhýbá. Velmi  rád asistuje při věšení či sbírání prádla. Umí sundávat kolíčky neuvěřitelnou rychlostí a ještě rychleji je likvidovat. Fanoušek nás dokáže stejně jako malé dítě pozlobit. Přesto jej máme velmi rádi a je plnohodnotným a milovaných členem naší domácnosti. Přeji všem chovatelům i majitelům mazlíčků spoustu úspěchů v chovu a mnoho štastných chvil strávených s našimi miláčky.

Zdraví vás Jana

autor příspěvku a fotografií – Jana Popelášová 

vloženo: 22. 01. 2012 15:55

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web