Partneři:

Jak jsme začínali

Krátká předmluva k článku Článek paní Věry Procházkové ve stručnosti zachycuje vývoj jejího vztahu ke koníčku, kterým je chov exotického ptactva. Je nesmírně poučné a zajímavé si přečíst, jak chovatelé, kteří začínali s dnes již běžnými druhy papoušku po několik desetiletí zvelebovali svůj chov, až se dopracovali k chovu velkých papoušků, jako jsou například ary. Děkujeme paní Věře, že pro tyto stránky svůj článek sepsala a přejeme do dalších let pevné zdraví a mnoho chovatelských úspěchů.

Papoušci byla manželova záliba od dětství a já jeho nadšení  a touhu mít  je  doma vůbec nesdílela.  První pár  si manžel pořídil když přišel z vojny, to už jsme měli doma malého syna, postýlku pro něj jsme měli půjčenou,  peněz moc nebylo, ale on si z prvního melouchu koupil pár agapornisů růžohrdlých. Ani nevím,  co se s nima tenkrát stalo, ale pak si ještě pořídil korely, ty s námi žily nějakou dobu v bytě  ve staré skříni, pak jsme začali stavět domek a tak na papoušky nebyl čas a ani peníze, tak kromě jedné ochočené korely jsme nechovali nic. Když jsme se nastěhovali do nového, tak  zase o nich začal mluvit kde by se mu co líbilo a já  stále odporovala. Pak začal s klukama jezdit po výstavách a  občas nějakého menšího  papouška přivezli.  Vymlouval se na děti, že prý oni to chtěli, líbilo se jim to, tak jim je koupil.Takže můj odpor neměl smysl a  tak jsem s nima raději začala jezdit po výstavách také, abych se snažila nákupům ptactva zabránit. Ale to jsem neudělala dobře, jsem se přepočítala...nejdřív   jsme si přivezli  jenom párek zebřiček, ale jak  šel čas a výstavy pokračovali,  pokaždé  jsme si  nějakého opeřence přivezli. Manžel si asi liboval, když zjistil, že s přivezeným papouchem je doma klid, tak pak se mnou začal jezdit i k chovatelům, abych nabyla přesvědčení, jak je to krásný koníček a když se zadaří, tak ještě si papoušci na sebe vydělají. Tak to už jsem úplně rezignovala. Jak čas ubíhal, mnoho papoušků se u nás vystřídalo, manžel je měl v létě ve voliérách a v zimě měli vymezenou jednu podsklepenou  místnost v domě. 

Ale pořád to byli jen menší papoušci. Ty střední si manžel pořídil až zase  když jsme se přestěhovali do starého statku, který jsme koupili těsně po   revoluci.Tady si manžel  postavil ze všeho nejdřív nové  dřevěné voliéry, bylo jich celkem 12  a do nich tenkrát postupně nakupoval rozely pestré, rubino, lutino, žlutohlavé, alexandry  modré, žluté, vousaté,  papoušky horské, nádherné, kakariky. Tady musím podotknout, že už jsem nenadávala, když přišel  s návrhem na pořízení těchto papoušků, protože se mi taky líbili a začínala jsem se o ně taky zajímat. Postupně se podařilo sestavil páry a  časem  se začalo dařit. V tu dobu se k nám začala dovážet vaječná směs Quiko a po ní papoušci velice dobře prospívali a dařilo se odchovávat alexandry modré a i jiné, mláďata po té směsi byla viditelně větší,silnější,  než byli rodiče. Ale bohužel,  v tu dobu začal být trh s těma papouškama přesycen a nám se nepodařilo je všechny prodat. Čtyři modré alexandry  se nám náhodou  podařilo vyměnit za dovozového žaka Oskara. Manžel začal pomalu  dávat pryč osvědčené chovné páry, z čehož jsem já vůbec neměla radost a bylo mi líto je dávat pryč, ale pořídili jsme si  k Oskarovi žačici Kačenu a  tím se u nás začalo koketovat s myšlenkou, že přejdeme na chov větších papoušků. Tady už začíná další etapa žití s papouškama, ale o tom zase až někdy jindy. Chtěla jsem bych na tomto místě apelovat na začínající mladé chovatele, aby byli trpěliví, že se někdy stává, že si svůj sen  o papouškách  začnou plnit až  po několika letech, ale o to víc si toho všeho budou vážit a mít z toho radost. Mému manželovi to trvalo  několik desítek let a ještě dokázal vtáhnout do svého snu i mně.

autor příspěvku – Věra Procházková autor fotografií – Věra Procházková 2. října 2007

vloženo: 22. 01. 2012 19:22

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web