Partneři:

Přírodní agapornisové – pracovní skupina (PS AG)

Proč ?

 - vzhledem k velké potřebě přírodně zbarvených jedinců je třeba zachovat jejich množství u některých druhů je jich kritický nedostatek - krása přírodních jedinců je neoddiskutovatelná – zkrátka příroda ví, co dělá - informace o lidech, kteří přírodní jedince chovají - kontakty na chovatele a jejich vzájemná spolupráce - zjistit jak jsme na tom v ČR, co se týče početnosti přírodních agapornisů - pravidelné informace o ročních odchovech

Každý chovatel agapornisů ví jak je u některých druhů velmi těžké sehnat přírodního, na nic neštěpícího jedince. Chovatel mutačních agapornisů ví, že bez kvalitních přírodních agapornisů v podstatě mutace chovat nelze. Některé mutace jsou bez přírodních ptáků odsouzeny k zániku nebo postupnému vymizení. Jejich životaschopnost je malá a proto se odchovávají od štěpitelných přírodních jedinců. Mluvit o přírodních jedincích u štěpitelných agapornisů je trochu protimluv, ale o tom bude právě diskuze v rámci této skupiny.

Pokud se sejde několik chovatelů přírodních agapornisů – nabízí se celá řadatémat, o kterých je třeba diskutovat. Jsou štěpitelní ptáci ještě přírodní forma? Je například u agapornisů růžohrdlých výstavní přírodní typ tzv. „show type, buffo, long-feathered“ ještě přírodní agapornis ? Asi ne... A tak bychom mohli pokračovat. Samozřejmě s tímto jdou ruku v ruce výstavní podmínky a standardy jednotlivých druhů agapornisů přírodního typu. Přírodní ptáci totiž mnohdy jdou proti standardu a to zejména svojí velikostí. Na bodovaných výstavách platí pravidlo „ čím větší postava, tím lépe“. To diskriminuje opravdu přírodní jedince, protože tam jde chovateli o něco jiného – přiblížit se zpátky přírodě.

Bude potřeba v budoucnu jasně stanovit, o co v této pracovní skupině půjde. Je to zkrátka trochu „boj na poli výstavníchagapornisů“. Je možné, že se vytvoří úplně nový standard pro divoké formy agapornisů ?

Jak je patrné vznik této pracovní skupiny nebyl náhodný. Okolnosti jsou zkrátka takové, že pokud se nenajde pár chovatelů ochotných udělat něco navíc, tak u některých druhů pojem divoká forma ztratí smysl.

Je třeba zjistit kolik chovatelů je ochotno dělat trochu víc, než jen „odchovat a prodat“. Každý kdo o sobě říká, že je chovatel by se nad tím mohl zamyslet.

Pokud máte zájem zapojit se do diskuse a celého projektu PS AG, kontaktujte koordinátora Českého klubu chovatelů agapornisů (autor článku). Veškeré informace naleznete na klubovém webu http://www.agapornis-club.ic.cz

autor: Mgr. Karel Novák knpdy@seznam.cz
foto – Petr Vopálka

vloženo: 22. 01. 2012 22:18

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web