Partneři:

Krátce 3 – Výzkum Jeffa Hoovera

Vlhovec hnědohlavý (Molothrus ater). Pro mnohé chovatele nebude jeho jméno asi známé. A přiznám se, že  jsem tohoto ptáka také vůbec neznal, než jsem se mi do rukou dostal časopis Epocha, v kterém jsem objevil o tomto druhu zajímavý článek.  

Vlhovec hnědohlavý se podle údajů www.wikipedia.cz vyskytuje v blízkosti lidských obydlí, dále v otevřených lesích, v mírných a subtropických oblastech Severní Ameriky. Podle téhož zdroje jsou jižní populace stálé, zatímco severní migrují na zimu na jih USA a do Mexika, odkud se na hnízdiště navrací během měsíce března a dubna.

Tento cca 19,5 cm velký pták se vyznačuje hnízdním parazitismem. A právě tomu je věnován nejen celý další odstavec na wikipedii, ale také článek v časopise Epocha. V souvislosti s hnízdním parazitismem se totiž vlhovec hnědohlavý dopouští nezvyklého chování. Nejdříve však dodám, že podle wikipedia.cz snáší svá vejce do hnízd až 220 různých druhů, včetně kolibříků, nebo i dravců, přičemž pouze u 140 druhů hostitelů byl zaznamenán úspěšný odchov. Zde se časopis Epocha poněkud rozchází s wikipedií v počtu druhů hostitelských ptáků, protože uvádí, že vlhovci hnědohlaví parazitují u cca 100 druhů, včetně druhů stěhovavých ptáků.

A nyní k samotnému článku v časopise Epocha. Nejdříve však ještě předešlu, že jsem k tomuto článku poprvé použil fotografie z jiného zdroje. Tímto zdrojem jsou stránky www.naturfoto.cz , navíc s laskavým svolením autora fotografie, kterým je Ing. Luboš Mráz. Další fotografie je možno zhlédnout například na stránkách www.biolib.cz

foto - Ing. Luboš Mráz, zdroj - www.naturfoto.cz

Jeff Hoover z Floridského muzea přírodní historie je autorem první studie, která pojednává o velmi zvláštním chování vlhovce hnědohlavého. Jak jsem již zmíznil výše, vlhovec snáší svá vajíčka do hnízd jiných ptáků. A jak se zdá, velmi pečlivě si hlídá, zda se o jeho potomstvo hostitelský pár pečlivě stará. Podle Hoovera, kterého cituje časopis Epocha, vlhovci systematicky ničí snůšky a hnízda těch ptáků, kteří se o jejich mladé nechtějí postarat. Jde o jakousi odvetu za neposkytnutou péči, které se v místě výzkumu, kterým bylo povodí řeky Cache v jižní části státu Illinois, dopouštějí samičky vlhovce hnědohlavého.

„Mnohé samičky se do cizích hnízd vrátily a zcela je poničily, když jsme z nich experimentálně odstranili vejce parazitů“, říká Hoover. Se svým týmem pro účely výzkumu použil lesňáčky zlaté (Protonotaria citrea), což zdůvodnil tím, že tento druh většinou vejce vlhovce hnědohlavého příjme. Podle dalších údajů z výzkumu ty páry lesňáčka zlatého (Protonotaria citrea), které se zároveň postaraly i o mladé vlhovce v průměru vyseděly víc svých vlastních vajec než páry, z jejichž hnízd Hooverův tým odstranil vejce vlhovců.   

Lesňáček zlatý, zdroj foto - http://digitalmedia.fws.gov/, foto - Eugene Hester

Na závěr článku v časopise Epocha, který pro něj připravila Vlastimila Dufková, bylo zveřejněno pár zajímavých čísel. Hnízda lesňáčků zlatých byla zničena v 56 % případů tam, kde Hooverům tým odstranil vejce vlhovců z hnízd, a kde ještě navíc umožnili vlhovcům k takovým hnízdům lepší přístup. Nicméně v 6 % případů došlo ke zničení hnízd i v případě, že vejce nebyla odstraněna, ale byl jen volný přístup k hnízdům lesňáčků.

Výzkum týmu Jeffa Hovera, který probíhal po čtyři roky, zaznamenal až 182 ničivých útoků vlhovců na hnízda hostitelských ptáků. Zcela jasně prokázal, že vlhovci hnědohlaví hnízda hostitelů hlídají a pozorují s cílem sledovat, co se stane s jimi nakladenými vejci.

Časopis Epocha se již podruhé stal zdrojem informací pro naše krátké články, které mají za cíl upozornit na publikované články v tištěných periodicích. A já budu doufat, že případného čtenáře článek Vlastimily Dufkové, který jsem volně přepracoval pro naše stránky, zaujme stejně, jako zaujal i mne.

foto – Ing. Luboš Mráz, Eugene Hester
zdroj foto – www.naturfoto.cz, http://digitalmedia.fws.gov/
zdroj k textu – Epocha 3/2012, str. 43, Vlastimila Dufková – Proč se ptáci vlhovci chovají jako mafiáni
www.wikipedia.cz

autor: Miroslav Lifart
vloženo: 19. 02. 2012 16:40

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web