Partneři:

Krátce 4 - Inteligentní vrány

Martin Sivák ve svém článku v časopise Epocha pojednávajícím o zvířatech, která si jsou schopna vyrobit zbraň, či nástroj k obstarání obživy, věnoval i celou pasáž vránám a jejich neobyčejné inteligenci, kterou využívají k obstarání potravy.

V úvodu pasáže věnované vránám nemohl nevzpomenout bajku řeckého bajkaře Ezopa O vráně a džbánu, která snad jako jedna z prvních zachytila inteligenci těchto ptáků. My starší chovatelé si tuto bajku budeme zřejmě pamatovat ještě ze školních lavic. U mladších si nejsem jist, protože vůbec netuším, zda je bajkař Ezop ještě stále předmětem školních osnov. Nicméně zcela jistě není problém si tuto bajku dohledat a přečíst.

Vrány novokaledonské (corvus moneduloides) z tichomořského ostrova Nová Kaledonie se staly předmětem zkoumání vědců. Ti vrány různě testovali. Zároveň ale zjistili, že schopnost vran použít k obstarání obživy nástroje je plně rozvinuta i ve volné přírodě. Vrány si předem připraví větvičky, s jejichž pomocí vytahují ze štěrbin stromů housenky a jiný hmyz. Jsou schopny si větvičky nejen ulomit, ale také upravit, tedy zbavit bočních větviček tak, aby průchod do štěrbin a dutin stromů byl co nejsnadnější. Dokonce si na konci větvičky jsou schopny vytvořit háček, který obstarání potravy ještě víc usnadňuje.

Vrána novokaledonská, foto - Dr. Simon Walker, zdroj - www.exeter.ac.uk

Russell Gray z univerzity v novozélandském Aucklandu sestavil test, jehož jediným cílem bylo prověřit schopnosti tamních vran. „Zajímalo nás, zda vrány jsou schopny komplikovanějšího chování. A výsledky nás ohromily“, cituje Epocha Graye. A není divu. Do klece umístil Grayův tým delší klacík. Vrána měla k dispozici jen kratší klacík, kterým se ale nebyla schopna dostat k předmětu umístěnému v jiné kleci. A právě ten byl středem jejího zájmu. A tak využila kratší klacík k tomu, aby z klece vytáhla klacík delší, který jí umožnil dostat se k žádanému předmětu v jiné kleci. Podle Graye tak vrány konaly najisto. Nepostupovaly metodou pokus omyl, jak bylo pozorováno například u šimpanzů.

Vědci však pozorovali i další cílené chování u vran. Řidiči v Nové Kaledonii mohou velmi často pozorovat vrány, které poskakují přímo mezi jejich automobily.  Vrány se naučily pokládat pod kola vozidel ořechy. Čekají, až automobily svou vahou rozdrtí skořápku. Jestliže je překvapující schopnost využít k obstarání jako „drtičku“ skořápek automobilu, pak ne méně překvapující byl pro vědce i fakt, že se vrány naučily chápat smysl světel na semaforech. Vrány v klidu a velmi spořádaně vyčkávají, až se na semaforu objeví červená. Teprve až se tak stane, vyrazí bezpečně posbírat ořechy.

Ale to stále ještě není vše. Schopnosti vran z Nové Kaledonie jsou zřejmě nepřeberné. Vědci vrány natočili, jak s pomocí návnady chytají ryby. Podle vědců jsou schopnosti těchto vran minimálně alespoň z části vrozené. Projevují se totiž i u jedinců odchovaných v zajetí. Tedy u i jedinců, kteří nemají kontakt s jedinci svého druhu.

Pasáž z článku Martina Siváka jsem já osobně přečetl jedním dechem. Je až neuvěřitelné, jak zajímavé a zároveň nečekané informace se čtenář může dozvědět o různých jedincích z ptačí říše. A právě proto se budu těšit, až na něco zajímavého opět narazím.

foto – Dr. Simon Walker
zdroj -  Epocha  16/2009, str. 31, Martin Sivák – Chytráci ve zvířecí říši: Vyrobí si zbraň a jdou na lov!

autor: Miroslav Lifart
vloženo: 26. 02. 2012 00:01

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web