Partneři:

Krátce 5 – Programátoři pomáhají ornitologům

Na krátký, obsahem však zajímavý článek jsem tentokrát narazil v časopise 21. STOLETÍ.

Podstatou článku jsou možnosti zachycení ptačího zpěvu. V různých knihách, či atlasech, je ptačí zpěv zpravidla zachycen pomocí citoslovcí. Ovšem jsou-li u stejného ptáka použity různé citoslovce, může to čtenáře mást. Jako příklad byl použit zpěv chřástala polního (Crex crex). Jednou je jeho zpěv zachycen citoslovci >krex-krex<, jindy zase jako >rét-rét<. Jednoznačně tak dochází k sice nechtěnému, nicméně zásadnímu matení čtenáře, který má tak stíženou orientaci stran zpěvu daného druhu.

Ilustrační foto chřástala polního jsem s laskavým svolením autora fotografie Ivana Dudáčka získal na stránkách www.ptaci.net. A právě z této fotografie je naprosto zřejmé, aniž bych musel užít jakýchkoliv citoslovcí, že jde o zpěváka veskrze pilného.

Chřástal polní, foto-Ivan Dudáček www.ptaci.net

Ale zpět k obsahu článku v časopise 21. STOLETÍ. V tropickém pralese, který oplývá mnoha zvuky je pak určení přítomnosti určitého druhu ptáka podle hlasu poměrně zásadní a často jedinou možností. Podle 21. STOLETÍ si právě toto uvědomila dvojice programátorů z Ekvádoru. Hugo Jácome Andrade a David Parra Puente vyvinuli speciální software. Ten nejprve převede nahraný hlas ptáka do řeči jedniček a nul. Následně pak do zvláštní formy čárového kódu, tzv. QR kódu. Prostá čtečka pak postačí k jeho následovnému dekódování.

Oba programátoři však chtějí podle 21. STOLETÍ postoupit ve své práci ještě dál. Hodlají vytvořit speciální aplikaci pro smartphony. Všem ornitologům pracujícím v terénu by se tak do rukou dostala zcela jistě velmi vítaná pomůcka, která by usnadňovala jejich práci.

Krátký, ale jak už jsem v úvodu článku zmínil, velmi zajímavý článek redakce 21. STOLETÍ zařadila pod články označené nadpisem PANORAMA.  Tato část časopisu je plná velmi zajímavých zpráv, které případného čtenáře zaujmou pravděpodobně stejně jako ta, z níž jsem čerpal text pro naše stránky.

foto- Ivan Dudáček
zdroj -  21. STOLETÍ, DUBEN 2012, str. 26, Panorama- Čárový kód pro >ptáčkaře<

autor: Miroslav Lifart
vloženo: 09. 04. 2012 00:01

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web