Partneři:

Krátce 6 – Jeřábek kanadský umí bubnovat

Jak umí být příslušníci ptačí říše kreativní, v tomto případě především samci, popisuje tento krátký článek, jehož zdrojem mi byl časopis 21. STOLETÍ.


Samci jeřábka kanadského (Bonasa umbellus) mají zvláštní zvyk, jak na sebe upoutat pozornost samic. Alespoň vědci spekulují, že následně popsané chování slouží právě k tomuto účelu.

Jeřábek kanadský (Bonasa umbellus) foto - Don L. Johnson, zdroj - http://www.donljohnson.com
 

Samečkové jeřábka kanadského si vyhledají padlý strom, nebo pařez, na který si posléze stoupnou. Poté do dřeviny vší silou bijí svými křídly. Za 10 vteřin mohou stihnout až okolo 50 úderů, což svědčí o velké rychlosti, s jakou na dřevinu bubnují.


Podle ornitologa Andrewa Ivaniuka (univerzita v Lethbridge, kanadská Alberta), který postupně získal nahrávky až ze 449 bubnování od 23 samců, vyjevila podrobná analýza těchto bubnování zajímavou skutečnost. Každý ze samců má svůj „bubenický“ styl, který je dobře rozeznatelný od jiných samců.


Jak jsem již zmínil výše, vědci tak spekulují, že tento fakt napomáhá samečkům při námluvách. Samičky mají pravděpodobně možnost výběru samce právě podle jeho stylu bubnování, když jsou schopny podle údajů výzkumu jednotlivé zvuky dobře rozeznat.  Pakliže by tedy nešlo jen o předpoklad ornitologů, mohla by taková zdánlivá drobnost při výběru samce spouštět velké, podle 21. STOLETÍ, dalekosáhlé změny.

foto- Don L. Johnson
zdroj -  21. STOLETÍ, DUBEN 2012, str. 28, Panorama – Ptáci s jedinečným bubenickým stylem
 

autor: Miroslav Lifart
vloženo: 15. 04. 2012 10:00

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web