Partneři:

Krátce 7 - Nebezpečné námluvy

V současné době si již jen asi málokterý muž dovede představit takový způsob námluv jeho vyvolené, který by ho mohl stát život. Romantické doby rytířů jsou již zcela evidentně dávno pryč, a tak se kolbiště dvou mužů omezuje namísto soubojů kopím maximálně na pár facek. I přes tento zjevný „nedostatek“ však vzájemné namlouvání patří k tomu nejkrásnějšímu v lidském pokolení, co může ženu a muže potkat. A jestliže námluvy vyvrcholí ve společný šťastný a spokojený život, jde nesporně o zážitek ještě krásnější. 

V ptačí říši však existuje ptáček, který sice žije v párové monogamii, nicméně je velkým záletníkem. Je sexuálně velmi promiskuitní. A právě tato neustálá potřeba shánět svolné samičky jej v mnoha případech může stát život.

Jde o modropláštníka modrofialového (Malurus splendens). Tento 14 cm velký záletník se může „chlubit“ tím, že až 1/3 potomstva se líhne právě mimo jeho partnerský svazek. Samičky modropláštníků jsou velmi vybíravé až marnivé. Zřejmě proto byl sameček vybaven krásným a provokativním peřím. A mnohdy ani ono peří nestačí. Samečci musí svým samičkám trhat pestré květiny, které jim předhazují.

Modropláštník modrofialový (Malurus splendens), foto - Tim Bayman, zdroj - www.flickr.com

Velmi zajímavý je zpěv těchto ptáků. Zpívají v případě nebezpečí, při ochraně svého teritoria a překvapivě i v blízkosti flétňáka černého (Cracticus quoyi), který je asi jejich největším nepřítelem. V jeho blízkosti se samci modropláštníka modrofialového chovají často velmi zvláštně. Namísto toho aby prchli do bezpečí, připojují se ke zpěvu flétňáka černého, čímž vytvoří duet. Jejich společný duet údajně připomíná falešnou flétnu. Ale proč si modropláštník takto počíná? Vždyť riskuje život. Odpověď je zcela jednoduchá. Modropláštník takto láká samičky svého druhu.

Vědci se po dlouhou dobu domnívali, že tímto zpěvem samečci varují všechny ostatní příslušníky svého druhu před nebezpečím. V lednu roku 2011 však tuto domněnku vyvrátil závěr studie, kterou sepsal tým přírodovědců z Cornellovy univerzity v Ithace (USA).

Flétňák černý (Cracticus quoyi), foto: David Cook, zdroj: www.flickr.com

Vědci provedli malý pokus. Přehrávali samičkám nahrávku zpěvu flétňáka černého. Pokud slyšely jen jeho samotný zpěv, samičky odlétly do bezpečí. Jakmile však pouštěli nahrávky, na kterých byl zaznamenán duet flétňáka se samečkem modropláštníka, samičky zůstávaly a pozorně zpěvu naslouchaly. Emma Greigová, která se na studii podílela, k tomu dodala svůj postřeh o samcích. „Především jsme dokázali, že samičky neodlétají kvůli nebezpečí. Naopak, při duetu pozorně naslouchají. Takže se zdá, že samečci zpívají s flétňákem, když vědí, že mají publikum.“

Emma Greigová se rovněž zaměřila na fyzickou zdatnost a genetickou výbavu modropláštníků. A k překvapení nejen svému zjistila, že si modropláštníci nebezpečí většinou velmi užívají. Jak se zdá, mají většinou situaci pod kontrolou. Když zpívají podobně jako flétňák, dávají tak pravděpodobně najevo, že o jeho přítomnosti ve své blízkosti vědí. Jsou si tak vědomi možnosti útoku. „Nejspíš jsou si jisti, že predátor není v daném okamžiku lovecky aktivní“, dodala ještě Emma Greigová. Ale i tak se občas stane, že modropláštníkovi jeho namlouvání nevyjde a stane se kořistí flétňáka.

foto – Tim Bayman a David Cook
zdroj -  Epocha  8/11, str. 32, Jan Zelenka – Naparuje se před nepřítelem kvůli sexu!

autor: Miroslav Lifart
vloženo: 09. 06. 2012 19:30

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web