Partneři:

Domácí měsíčková mast

Léčivé masti vyráběné různými firmami primárně slouží k regeneraci nebo podpoře léčby lidského organismu. Lze však takové přípravky použít v případě, kdy je nutné ošetřit exotické ptactvo? S jistou dávkou opatrnosti určitě ano, a také se tak velmi často v našich chovech děje.

Mnozí chovatelé nemají možnost vždy dojet se svými svěřenci k veterinárnímu lékaři. Stranou nelze ani ponechat otázku cenu jednotlivých ošetření. A cena může být rozhodující faktor, proč se chovatelé často snaží ošetřit své svěřence sami, za použití co nejlevnějších prostředků.

A jestliže není možnost navštívit fundovaného veterinárního lékaře, jestliže cena ošetření přesahuje naše možnosti, pak je namístě využít domácích zdrojů. Na drobná poranění, štípance a kousnutí od hmyzu, menší lokální omrzliny, otlaky nožek z nevhodných bidel a na další problémy, je vhodná měsíčková mast, která při šetrném ošetření těchto různých nehod a neduhů může napomoci problém vyřešit, aniž by bylo nezbytné navštívit veterinárního lékaře.

foto - www.zbozi.cz

Mnohý chovatel se však nechce spoléhat na komerční přípravky, kterých je našem trhu nespočet. A právě chovatelům, kteří se nechtějí na takové přípravky spoléhat a radši si připraví léčivou mast sami doma, by mohl napomoci návod na její výrobu, který publikoval časopis 21. Století.

Měsíčková mast z vepřového sádla:

Měsíček lékařský (Calendula officinalis), dvě plné hrsti, ale i více, jeho stonky a listy se nadrobno nasekají. Rozehřejeme 500 g vepřového sádla. Nasekané květy, stonky a listy vložíme do rozehřátého sádla a necháme vzkypět, zamícháme a odstavíme. Směs necháme jeden den odstát. Poté opět slabě ohřejeme a přefiltrujeme přes plátno do nějaké vhodné, předem připravené nádoby.

Návod na výrobu měsíčkové masti není složitý. Chovatel jím získá levný prostředek, kterým může ošetřit nejen své ptactvo, ale i rodinu.

Podobných lidových receptů existuje zcela jistě mnoho. Proto si dovolím touto cestou požádat všechny, kteří mají zájem své recepty zveřejnit, aby s námi všemi o ně podělili. Jsem přesvědčen o tom, že by takový počin uvítala širší chovatelská veřejnost.

foto – www.zbozi.cz
zdroj – 21. Století 6/2012, strana 113

autor: Miroslav Lifart
vloženo: 21. 06. 2012 00:01

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web