Partneři:

Kroužkování exotického ptactva

K chovatelství neodmyslitelně patří i kroužkování exotického ptactva. Převážná část chovatelské obce své odchovy kroužkuje. Pokud hodlá chovatel své odchovy jednou vystavovat na různých výstavách, bez řádného označení exotů pevným kroužkem se neobejde. Kroužky také usnadní a zpřehlední celý chov, o němž si pečlivý chovatel vede záznamy. Kroužek je jakýmsi občanským průkazem každého exota. A u exotického ptactva podléhajícímu CITES je naprostou nezbytností.

Postup při kroužkování exotického ptactva uzavřenými kroužky:

Obrázková příloha (pod odstavcem) lépe než jakýkoliv slovní popis vystihuje postup, jakým se exotické ptactvo zpravidla kroužkuje. Proto popis postupu kroužkování ve svém článku vynechám a vzpomenu jen některé zásady, které zkušeným chovatelům nepřinesou nic nového, nicméně chovateli začátečníkovi by mohly být užitečné.

Animace postupu navlékaní kroužku přes tři prsty

Rozfázování postupu po jednotlivých krocích:

  • Ke kroužkování používáme zásadně velikost kroužku pro daný druh exota určený. Kroužek nesmí být ani příliš těsný, ale ani příliš velký. Zjistit potřebnou velikost kroužku, nebo je i zakoupit je možno na http://www.stepansestak.cz/ nebo http://www.straka.bludov.cz/
  • Samotné kroužkování musí probíhat v klidu, bez stresu. Při kroužkování nepoužíváme hrubou sílu. Mládě nesmíme v ruce příliš mačkat. Opatrně manipulujeme i s jeho nožkou, abychom ji nevykloubili, nebo nezlomili. Vše musí jít zlehka.
  • Před kroužkováním a manipulací s mladými ptáky si řádně umyjeme ruce. Je vhodné si připravit stolní olej, nebo jiný mastný, ptákům neškodný přípravek a potřít jím trochu prsty ptáka, nebo i kroužek samotný. Pro vysunutí vratiprstu z kroužku (obrázek č. 5, 6, 7) napomůže sirka, ušní čistící tampón, špejle, nebo ptačí brk.
  • Většinou své odchovy kroužkujeme mezi 7 – 10 dnem od vylíhnutí. Udaný interval není pravidlo! Může se lišit v závislosti na druzích ptactva, které chovatel chová. Jiný čas pro kroužkování je vhodný pro astrildovité ptactvo, jiný může být pro některé druhy papoušků, nebo okrasnou drůbež. Každý chovatel si tak musí nastudovat, v jakém období se zpravidla kroužkuje druh exota, kterého chová.
  • Časové rozpětí vhodné ke kroužkování exotů se může mírně lišit i v rámci stejného druhu (např. amadina Gouldové) a to v závislosti na počtu odchovů v hnízdě. Obecně se dá říci, že pokud je mláďat v hnízdě více, kroužkuje chovatel později, protože mladé jsou méně krmena a pomaleji rostou. Když je mladých méně, jsou lépe a více krmena, takže rostou rychleji. Pak je většinou nutno přistoupit ke kroužkování dříve.
  • Většina chovatelů se vyhýbá kroužkování lesklými kroužky. Při kroužkování lesklými kroužky v mnoha případech dochází k vyhazování mladých rodiči z hnízda. Pokud nelze jinak a je z nějakého důvodu nutné použít lesklé kroužky, je vhodné tyto přelepit lepicí páskou, nebo jinak dočasně omezit jejich lesk.
  • Před prvním kroužkováním je vhodné navštívit zkušeného chovatele a na praktické kroužkování se u něj podívat, nebo si případně domluvit jeho dohled a asistenci u prvního kroužkování.

Někteří chovatelé, nebude jich asi mnoho, používají postup, kdy napřed kroužkem protahují jako první jen dva prsty, nikoliv tři, jak je vyobrazeno na obrázcích výše. Více na animaci tohoto postupu.

Animace postupu kroužkování přes dva prsty

Inspirací pro naše obrázky nám byly stránky http://www.clubcde.com/Accueil.awp. Snad budou naše obrázky nápomocny těm chovatelům, kteří se k svému prvnímu kroužkování exotického ptactva teprve chystají.

Pro amadina-gouldove.com obrázky vytvořil – Lukáš Churý www.devtea.cz

autor: Miroslav Lifart
vloženo: 15. 07. 2012 21:05

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web