Partneři:

Papouščí ZOO Bošovice

V jihomoravské vísce zvané Bošovice, vzdálené sotva 30 km od Brna se nachází první zoologická zahrada v České republice, specializující se výhradně na chov a prezentaci papoušků. Vzhledem k tomu, že to do této dědiny mám, jářku, co by kamenem dohodil, rozhodnul jsem se tuto raritní ZOO navštívit.

Dík nevídanému parnu, které nám letošní léto připravilo, jsem se v onu chvíli stal jediným návštěvníkem a měl jsem tak možnost si nerušeně projít celou expozici. Papoušci jsou zde internováni v moderních voliérách, přiměřeně velkých tak, aby ptákům dovolovaly dostatečný pohyb a prolet, ale zároveň uspokojily i oko návštěvníka, tudíž ne tak dlouhé, aby se ptáci snadno ztratili na odvráceném konci a dychtivý pozorovatel pak odcházel s nepořízenou. I přes to jsem několik druhů, schovávajících se ve stínu záletových ubikací vůbec neviděl. S tímto faktem je však třeba počítat a brát ho jako přirozený.

Jako velké pozitivum považuji skutečnost, že většina, ne – li všichni zde umístění ptáci jsou uměle dokrmeni, tudíž zcela krotcí. Naskytla se mi tedy možnost nafotit některé papoušky, kterak se předvádějí na pletivu, takřka na dosah ruky. Fotografování je zde možné, bohužel, pouze za poplatek.

I přes to, že celý areál není nikterak (v porovnání s jinými ZOO parky) velký, je zde možné ptáky pozorovat z pohodlí stylového altánku. Celkovou atmosféru pak dotváří množství zeleně a vodní díla, která příjemně osvěžují vzduch.

Bošovická zoologická zahrada není jen o samotné prohlídce. Je zde možnost zakoupení různých suvenýrů a načerpání mnohdy zajímavých informací. V budově se suvenýry a pokladnou je totiž vybodováno zajímavé informační centrum, vyzdobené jako tropický prales autentickými malbami, kmeny palem a liánami. Zde, jak jsem se dozvěděl od sdílné paní sedící za pokladnou, která se nám ochotně věnovala, probíhají různé akce a výstavy. V nedávné době tu například byla umístěna výstava tropických motýlů.

Papouščí ZOO lze jistě doporučit k návštěvě nejen chovatelům, ale i rodinám s dětmi, pro které mohou být chvíle zde strávené zajisté nevšedním zpestřením víkendu.

foto - Lukáš Procházka
 

autor: Lukáš Procházka
vloženo: 04. 09. 2012 00:01

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web