Partneři:

CHOVATELSKÉ SETKÁNÍ „ŠPIČÁK 2012“

Letošního 29. září 2012 proběhlo 2. Setkání chovatelů drobných exotů „Špičák 2012“. Setkání se zúčastnilo 28 chovatelů. Akce se uskutečnila, stejně jako v loňském roce, v útulném Penzionu Sládek na Špičáku. Pro chovatele, kteří nejsou honěni v zeměpisu upřesním. Špičák je zimní středisko, které bezprostředně navazuje na Železnou Rudu – bývalý hraniční přechod do Německa.

foto: Milan Pekhart

V letošním roce bylo setkání rozděleno do dvou částí. Podobně, jako při prvním ročníku loni proběhl chovatelský seminář, který obsahoval čtyři tématické bloky. Novinkou byla výstava amadin Gouldové a  jejich posouzení. Jak se ukázalo, šlo jednoznačně o přínos setkání.  Ale pěkně po pořádku. 

foto: Milan Pekhart

     Chovatelské setkání začalo v sobotu 29. 9. 2012 zhruba v 10 hodin. První téma, tedy přednáška spojená s následnou besedou, bylo zaměřeno na metody pěstování jednotlivých druhů krmných obilovin a travin, včetně jejich následného skladování např. v mléčné zralosti. Přednášku připravil pan Martin Beneš a toto téma zvládl přitažlivou formou. Součástí tohoto bloku, o krmivech, bylo i povídání pana Pavla Pavlovce o progresivní metodě předkličování semen (při teplotě cca 62-65°C). Lektor tuto metodu používá ve svém chovu již řadu let a také ji propaguje. Její velkou výhodou je výrazné snížení až zamezení výskytu nebezpečných plísní v takto upraveném krmivu. Pan Pavlovec tuto metodu i prakticky demonstroval na svém nakličovací zařízení a posluchače seznámil také s technickými údaji „nakličovadla“.

     Druhé téma bylo věnováno prevenci a preventivnímu přeléčení ptáků, hlavně při jejich nákupu. Přednášku jsem připravoval já. Poté následoval oběd.

     Odpolední blok začal pan Josef Piskora. Seznámil chovatele se standardem AG. Svoji přednášku demonstroval na vystavených ptácích. Poukázal na jednotlivé nedostatky, ale i přednosti vystavených ptáků. Jeho vystoupení mělo mezi účastníky velký ohlas.

     Poslední součástí vlastního semináře byla přednáška MVDr. Oty Humla (veterinárního lékaře, vedoucího laboratoří plzeňské kliniky VEDILAB , který se zaměřuje i na onemocnění avifauny). Přednáška byla zaměřena na správnou výživu ptáků, správné uskladnění krmiv a pochopitelně i na onemocnění drobných ptáků. Téma bylo zpracováno velmi dobře, s velkou erudicí a zároveň přitažlivě.

        Druhou částí setkání chovatelů bylo stolní bodování AG. Vystaveno bylo celkem 72 ptáků rozdělených do čtyř výstavních tříd:

1) přírodní ptáci, bez rozdílu barvy hlavy

2) běloprsí ptáci, přírodního pláště, bez rozdílu zbarvení hlavy

3) žlutí a žlutopasteloví ptáci, bez rozdílu zbarvení hlavy a prsou

4) modří a stříbrní ptáci, bez rozdílu zbarvení hlavy a prsou

     V první výstavní třídě bylo vystaveno 41 kusů amadin Gouldové. Jednalo se o nejsilněji obsazenou výstavní třídu. Výsledky:

1. místo  -  Rostislav Petřík

2. místo  -  Ladislav  Košťál

3. místo  -  Tomáš  Osoba

foto: Milan Pekhart

     Ve druhé výstavní třídě bylo vystaveno 8 kusů amadin Gouldové. Výsledky:

1. místo  -  Rostislav Petřík

2. místo  -  Rostislav Petřík

3. místo  -  Tomáš  Prachař

foto: Milan Pekhart

       Ve třetí výstavní třídě bylo vystaveno 15 kusů amadin Gouldové. Výsledky: 

1. místo  -  Jan  Beneš

2. místo  -  Jan  Beneš

3. místo  -  Jan  Procházka

     Ve čtvrté výstavní třídě bylo vystaveno 8 kusů amadin Gouldové. Výsledky:

1. místo  -  Rostislav Petřík

2. místo  -  Rostislav Petřík

3. místo  -  Ladislav Košťál

     V rámci celé výstavy byl ohodnocen i nejlepší samec a nejlepší samice. V obou uvedených kategoriích zvítězil Rostislav Petřík.

nejlepší samec –  přírodní / fialovoprsý / červenohlavý

nejlepší samice – přírodní / běloprsá / červenohlavá

foto: Milan Pekhart

    Výstavy se účastnilo 13 vystavovatelů. Posuzovali – p. Josef Piskora a p. Tomáš Osoba.

Celkově lze tuto výstavu (nebo stolní bodování) hodnotit jako přínos. Vždyť kdy a kde bylo naposledy vystaveno 72  amadin Gouldové?

     Na druhou stranu je smutné, že se výstavy zúčastnilo 13 chovatelů – tedy pouze třináct. Vždyť AG jsou chovány v desítkách, možná i nějaké té stovce chovů. Naopak velmi pozitivní je posun chovu tohoto druhu, který udělal za poslední 2-3 roky velký skok dopředu. Je sice pravdou, že stále ještě nemůžeme (v obecné rovině) konkurovat předním chovatelům v Holandsku, Belgii nebo Německu, ale kvalita AG se viditelně zvýšila. Ve výše uvedených zemích mají trochu jinou situaci. Vystavovat zde, a zvláště na speciálních výstavách, je prestižní záležitostí každého chovatele. Podle toho pak vypadá i účast na podobných výstavách. U nás máme řadu chovatelů AG, kteří na různých stránkách, ať již chovatelských periodik nebo internetu, prezentují svůj chov, poskytují rady apod. To je v naprostém pořádku, tak to také má být. Bohužel, potom, ale většina z nich nemá zájem účastnit se specializované akce k chovu amadin Gouldové. Je to bezesporu osobní  věc každého jednotlivce, v porovnání s uvedenými chovatelskými zeměmi vidíme u nás smutný obraz chovatelské prestiže a aktivity. A to i s přihlédnutím k nelehké ekonomické situaci v naší zemi. A právě specializované akce, zaměřené na jeden druh nebo úzkou skupinu druhů jsou cestou do budoucnosti sportovního chovatelství. Už proto, aby na základě porovnání ptáků z jednotlivých chovů mohl chovatel pracovat na zkvalitnění vlastního chovného materiálu.

     Loňské setkání jsem pořádal a tak jsem jej nemohl hodnotit. U letošního jsem působil jako spolupořadatel, společně s Rosťou Petříkem a Honzou Benešem a proto také letos nechci, a ani nemohu tuto akci detailněji hodnotit. Osobně se domnívám, že toto druhé setkání bylo, oproti loňsku, výrazně přínosnější, řekl bych „na vyšší úrovni“. Bohužel účast byla nižší. Proto je můj závěr, zdůrazňuji, že se jedná pouze o moje osobní hodnocení, ten, že pořádání podobných akcí ztrácí perspektivu. Zájem mezi chovateli drobotiny prakticky není (na rozdíl od např. chovatelů papoušků) a nabyl jsem přesvědčení, že ani v budoucnosti nebude. Přesto doufám v přežití a zavedení jakési tradice v tomto směru a to jak ve vztahu k semináři, tak i výstavě AG na Špičáku.

     Závěrem nezbývá, nežli poděkovat organizátorům tohoto setkání a jejich „spolupachatelům“ : Rosťovi Petříkovi, Honzovi Benešovi, Láďovi Jarošovi, Pepovi Piskorovi (tomu navíc i za posouzení výstavy) a i dalším chovatelům, kteří se na setkání podíleli. Dík patří také Klubu chovatelů ptáků Přeštice, který poskytl ceny pro bodovanou výstavu.

                                                                                 Text: Michal Vít, Plzeň                                                                                       Foto: Milan Pekhart

vloženo: 20. 10. 2012 21:20

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web