Partneři:

Krátce 9 - Inteligentní kakadu zhotovuje nástroje

Před pár dny umístili biologové z vídeňské univerzity na univerzitní webové stránky článek, ve kterém stručně pojednávají o velmi zajímavém objevu, který se jim v nedávné době podařilo uskutečnit. Bioložky  Alice Auersperg a Birgit Szabo natočily kakadu Goffinova, kterak si vyrábí nástroje, pomocí kterých se dostává k pamlskům, které mu jsou předkládány před voliéru. Papoušek je tedy nucen dostat oříšek, položený z dosahu jeho zobáku za pletivem, dovnitř své voliéry.

Zdroj - http://medienportal.univie.ac.at/home/

Jak i oficiální web vídeňské univerzity uvádí, kakaduové Goffinovi jsou považováni za jedny z nejhravějších a nejzvídavějších kakaduů vůbec. I přes to je pro vědce takovéto vědomé vyrábění a užívání nástrojů, usnadňujících přístup k potravě, potažmo pamlskům naprostou senzací.

Úžasný je už jen samotný fakt, že papoušek využil nástroje, který sám zhotovil k výše uvedené aktivitě. Tento fakt umocňuje skutečnost, že Figaro, jak vědci talentovanému opeřenci říkají, si v různých situacích vyrábí instrumenty odpovídající potřebám přímo té dané situace. Nástroje tedy vyrábí opakovaně a jejich parametry vždy uzpůsobuje přímo potřebám aktuální chvíle.

Figaro tedy většinou uštípne třísku z trámu, který tvoří kostru voliéry ve které je internován, nebo opracuje kus větvičky tak, aby se s ní snadno dostal k ořechu, položeném na druhé straně pletiva. Poté se tak dlouho snaží ořech přesunout na druhou stranu pletiva, dokud se mu to nepodaří a pamlsku se nezmocní, což je také velmi zajímavé.

Kakadu Figaro s dr. Alice Auersperg, zdroj - http://medienportal.univie.ac.at/home/

Na výzkumu se podílel i Alex Kacelnik z britské univerzity Oxford, který mimo jiné zkoumal i podobné chování u novokaledonských vran, o kterých informoval článek - Inteligentní vrány, který si lze taktéž přečíst na těchto webových stránkách.

 

Foto - http://medienportal.univie.ac.at/home/
Zdroj -http://medienportal.univie.ac.at/home/

autor: Lukáš Procházka
vloženo: 10. 11. 2012 05:00

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web