Partneři:

Poznatky z hnízdění zlatoprsek malých

Zcela nedávno mi přišel email od chovatele Libora Šrůty.  V závěru svého e mailu sice podotkl, že již mnoho let exotické ptactvo nechová, ale přesto se rozhodl podělit nejdříve se mnou, poté po vzájemné dohodě i s ostatními návštěvníky našich stránek, o svou zkušenost s hnízděním zlatoprsek malých. I když jde o zkušenost skoro 20 let starou, zcela jistě může být zajímavá i pro jiné chovatele. Jsem přesvědčen o tom, že vzájemné předávání, či publikování různých poznatků je jedině k užitku v oblasti chovu exotického ptactva.  Email Libora Šrůty byl reakcí na náš článek o chovu těchto ptáků, který je zde na stránkách publikován - http://www.amadina-gouldove.com/clanek/2012012111-zlatoprska-mala-amandava-subflava/

Zlatoprská malá, ilustrační foto. Fotografie: Ester Elexhauserová

Libor Šrůta choval své zlatoprsky malé v bednové kleci. I když tyto měly k dispozici hnízdní budku, postavily si hnízdo na malinkém prkénku, ve kterém bylo uchyceno bidýlko.  Protože se na tak malém prostoru stavba hnízda zlatoprskám nedařila, připevnil jim tam Libor Šrůta kousek pletiva. Zlatoprsky poté hnízdo dostavěly a vyvedly 6 mladých. Jak sám chovatel ve svém emailu konstatoval, až se divil, že se všechny zlatoprsky do tak malého hnízda vešly. Pan Šrůta se na závěr svého prvního emailu omlouval za sníženou kvalitu fotografie, kterou pořídil, jak už bylo zmíněno před mnoha lety. Omluva zcela jistě není potřeba. Pro ilustraci fotografie stačí.

hnízdo Zlatoprsek malých z chovu Libora Šrůty. Foto: Libor Šrůta

V dalším emailu Libor Šrůta doplnil další informace ze svého někdejšího chovu. Svému exotickému ptactvu, tj. zlatoprskám malým, amadinám Gouldovým, panenkám bělohlavým a zebřičkám pestrým, předkládal čerstvé klasy ježatky. Ptáci měli v klecích umístěn v květináčích živý keř. Většinou šlo o Ligustrum vulgare (ptačí zob). Na fototografii od Libora Šrůty je již patrný pouze jeho zbytek, protože až do konce hnízdění nebylo možno klece otevírat.

Ligustrum vulgare. Foto: Pancrat, zdroj: www.wikipedia.org

Závěrem bych rád poděkoval Liboru Šrůtovi za zaslání svých poznatků a za svolení je zde na stránkách publikovat.

foto - první foto: Ester Elexhaserová,
druhé foto: Libor Šrůta,
třetí foto: Pancrat, zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Hlavn%C3%AD_strana 
 

autor: Miroslav Lifart
vloženo: 17. 02. 2013 19:30

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web