Partneři:

Adoptivní rodič

Chovatel Libor Šrůta zaslal pro naše stránky text, který již před mnoha lety publikoval jinde. Protože jde o poměrně nevšední zážitek z chovu drobných exotů, rozhodl se nechat jej publikovat ještě jednou. Přestože  jde o událost, která se udála před mnoha lety, je svým obsahem stále aktuální.

Ilustrační foto. Amadiny Gouldové a panenky bělohlavé - foto: Libor Šrůta

Adoptivní rodič

V kleci s párem zebřiček mám asi dva roky jednu panenku bělohlavou. Nevím, zdali je to sameček nebo samička ani nevím, jak je stará, protože pochází z importu. Původně jsem měl panenky dvě, ale nikdy mláďata neodchovávaly. Před dvěma roky jedna panenka uhynula, a tak jsem tu zbylou umístil k zebřičkám.

Letos měly zebřičky ve třetím hnízdě pět vajíček. Nejdříve se vylíhla tři šedivá mláďata a až po několika dnech dvě bílá.

Ilustrační foto. Zebřička pestrá. - foto: Petr Chumchal

Při vyletování mláďat z hnízda byla obě bílá mláďata zaostalá ve vývoji nejméně o týden. A v době, kdy se šedivá mláďata skoro nevracela do boudy, rodiče už bílá přestávali krmit. Tehdy jsem si všiml, že v případě nepřítomnosti rodičů u boudy využívala situace panenka bělohlavá a z bidýlka na budce pak krmila bílá mláďata v budce. Jakmile si toho zebřičky všimly, zpočátku panenku odháněly. Po několika dnech se rodiče začali připravovat na další hnizdění, a tak vyhnali zdaleka ještě nedopeřená mláďata z boudy. Jedno z mláďat však neumělo zatím ani popolétnout. Díky stálé teplotě v bytě mohlo mládě přežít několik dní na dně klece. Rodiče - zebřičky nyní již krmili pouze šedivá mláďata, a bílá už pilně a pravidelně krmila panenka. 

Ilustrační foto. Panenka bělohlavá - Foto: Lukáš Procházka

Jedině díky ní tato dvě mláďata přežila a jejich adoptivní rodič se o ně staral snad ještě lépe než vlastní rodiče o zbylá tři a přikrmoval je ještě asi měsíc. Nevím kolik podobných případů je známo, ale tento mne velice mile překvapil a dojal.

Pro úplnost na závěr dodávám, že velikost klece je 105 x 60 x 45 (d x š x v) a je celodenně přisvětlovaná úspornou zářivkou.

text - Libor Šrůta
fotografie - Libor Šrůta, Petr Chumchal, Lukáš Procházka

vloženo: 03. 03. 2013 20:00

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web