Partneři:

Exotika 2012 - zhodnocení výstavy

Otevřené mistrovství exotů  Lysá nad Labem 2012

Kategorie - papoušci

„Něco se změnilo“ tak by mohlo znít motto otevřeného mistrovství exotů v Lysé nad Labem. Loňský ročník bodované části Exotiky byl zkrátka ve znamení dost podstatných změn a nebál bych se napsat přelomových. Poprvé byli drobní exoti vystavováni pouze v kartonových výstavních klecích. Poprvé se podařilo polovinu horního pavilonu opravdu atraktivně přiblížit i laické veřejnosti. Málokomu chyběla mnohdy až neúnosná burza „všeho“ včetně zvířat v často „tristních“ přenoskách atd.

výstavní část

Tentokrát nezůstávaly hloučky před neprůchodnými uličkami – ve vidině toho, že zkrátka nelze projít. Nekonečné řady bodovaných exotů ve výstavních klecích se tentokrát nekonaly. Bodované výstavní klece byly umístěny po obvodu pavilonu a tak vysoko, že i děti viděly vystavené exponáty. Celý prostor se „provzdušnil“, prostřední část pavilonu byla věnována propagaci papoušků a účelných voliér. Za nimi bylo pódium, kde proběhlo slavnostní otevření výstavy a několik přednášek.

Agapornis hnědohlavý, vítěz kategorie

Prodej ptactva byl pouze z výstavních klecí a prodávat mohli pouze vystavovatelé. Z této jedné věty by se dal sestavit celý článek o reakcích pro a proti. Ale pokud vycestujete do zahraničí, je toto standard a nikdo se tomuto již nediví. „Kulturu“ prodeje to posunulo opět o několik tříd výš.

Na výstavě se sešlo 274 bodovaných exotů. Hodně nebo málo – to ať si každý posoudí sám. Já říkám za sebe velké díky všem, kteří své chovance vystavili. V době, kdy převládá ve všem ekonomické hledisko, což vystihuje rčení: „ Co z toho budu mít?“, je každý vystavený jedinec cenný.

Co budu mít z vystavování? Je pravdou, že ekonomický zisk určitě ne. Spíše naopak. Je to o přístupu k svému chovu. Pokud chci svoje chovné jedince zlepšovat, bez vystavování to zkrátka nejde. Chovatel musí mít možnost porovnat se s ostatními a nechat svoje svěřence pokud možno objektivně ohodnotit.  Jinak začne nutně stagnovat.

Agapornis fischeri D zelený, 2 místo v kategorii

 Někteří chovatelé mají stálý pocit, že jejich jedinci jsou nejlepší a tudíž žádné vystavování nepotřebují … . A to jen proto, že zkrátka svoje svěřence do výstavní klece nikdy nevypustil a žádné výstavy se nezúčastnil.  Bohužel pro něj, by ve většině případů zjistil, že nejlepší zkrátka není.  Je to jen o odvaze vystavit a zjistit pravdu o svém chovu. A „odvaha“ a „pravda“ v české kotlině nemá „na růžích ustláno“ a moc se „nenosí“.

Druhá věc je klubová příslušnost (v tomto případě KPEP a ostatní specializované kluby) a chuť podpořit jednu z důležitých akcí klubu.  Ovšem to si musí každý dle svého svědomí a možností probrat sám. Proč vlastně v klubu je, pokud nevystavuje a neúčastní se ani v propagační části výstavy.

Agapornis etiopský, 3. místo v kategorii

 Jsem velmi rád, že členové Českého klubu chovatelů agapornisů (dále CZAC), kterého jsem členem, postupně našli cestu na Exotiku. Počet vystavených agapornisů pomalu, ale přece stoupá. Konečně se daří agapornise podobně jako korely postupně přibližovat evropskému standardu.  CZAC letos vystavil 37 ze 40 bodovaných papoušků.

Do příštího ročníku je co zlepšovat. Katalog, propagace vystavování atd. Ale vše se dá vylepšit, pokud je dobrá vůle. A ta na straně pořadatelů pořád je. A také chuť připravit příští ročník ještě lepší.

Pro zajímavost uvádím tabulku pro srovnání jednotlivých ročníků Exotiky.

Bodovaná část - Kategorie : Drobní papoušci

Exotika   Lysá nad Labem

druh

2009

2010

2011

2012

Ag.fischeri

4

16

14

21

Ag.škrabošový

-

-

10

2

Ag.růžohrdlý

-

4

5

11

Ag.šedohlavý

2

-

-

-

Ag.etiopský

-

-

-

1

Ag.hnědohlavý

-

-

-

2

ostatní

13

1

7

3

Celkem agapornisů

6

20

29

37

Celkem

V kategorii drobní papoušci

19

21

36

40

Posuzovatel

P.Borovička

P.Pechar

J.Nesvorný

P.Borovička

Vítězové kategorie drobní papoušci

Papoušíček brýlatý

89 b.

Novotný K.

Agapornis fischeri

87 b.

Novák K.*

Agapornis fischeri

88 b.

Blažek V.*

Agapornis hnědohlavý

90 b.

Novák K.*

               

Bylo vystaveno 37 agapornisů v pěti druzích a 3 neofémy tyrkysové.  Zatím největší počet od roku 2009.

Vyhodnocení nejlepších chovatelů-vystavovatelů proběhlo v důstojném zázemí výstaviště.

výstavní prostory

Letošní ročník hodnotím z mého pohledu jako skoro nejpovedenější co jsem zažil. Výstava jako celek se mi opravdu líbila a věřím, že příští rok bude ještě lepší…

text a foto - Karel Novák
e-mail:  knpdy@seznam.cz
Člen výboru CZAC a garant expozice drobných papoušků Exotika 2012

vloženo: 30. 03. 2013 00:05

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web