Partneři:

Hrdlička chechtavá (Streptopelia roseogrisea)

Výskyt: Původně Severní Afrika  a Arabský poloostrov
Velikost: 26 cm
Snůška: 2 vejce
Inkubační doba: 14 až 15 dnů
Velikost kroužku:  5 mm
Průměrná délka života:  10 až 15 let v lidské péči

Hrdlička chechtavá. Foto: Martin Řondík

Úvod

Hrdlička chechtavá patří už po staletí mezi druhy chované v zajetí, po holubu domácím je druhým nejrozšířenějším zástupcem měkkozobých v lidské péči. Díky tomu byla lidmi uměle vysazena prakticky po celém světě.

Hrdlička chechtavá. Foto: Martin Řondík

Život v přírodě

Ve své původní domovině tyto hrdličky žijí v suchých křovinatých oblastech, ale i v otevřené krajině. Vždy se zdržují v dosahu vodních zdrojů (obvykle maximálně 25 kilometrů od napajedla). Mimo dobu hnízdění se sdružují do tisícihlavých hejn. Velkou část dne tráví hrdličky na zemi, kde hledají potravu, při jakémkoliv vyrušení rychle odlétají.

Pohlavní dimorfizmus

Jediným spolehlivým rozlišovacím znakem, je vrkání samce. Toto vrkání, spojené i ukláněním a roztahováním ocasu je velmi dobře patrné a tak s rozlišením pohlaví by neměli mít problém ani začínající chovatelé.

Hrdlička chechtavá. Foto: Martin Řondík

Potrava a krmení

V přírodě se hrdličky živí semeny rostlin, jejich zelenými částmi, popřípadě drobnými živočichy. V zajetí jim podáváme směsi zrnin pro holuby, které doplňujeme o nasekané zelené krmení. V období hnízdění podáváme vaječnou směs a po celý rok by měl být k dispozici písek a holubí grit.

Chov a odchov

Pokud máme složený pár, tak je odchov mláďat u těchto hrdliček velmi snadný. K hnízdění jim stačí zavěsit do vrchní části voliéry nebo klece nějakou hnízdní podložku a na ni položit mělkou misku (proutěnou nebo plastovou), do které si poté samice nanosí několik větviček a posléze snese dvě bílá vejce. Mláďata se líhnou po 14 až 15 dnech a velmi rychle rostou. Rodiče krmí své potomky speciální tekutinou, která se jim tvoří ve volatech – takzvaným „holubím mlékem“. Hrdličky chechtavé hnízdí bez problémů několikrát za rok.

Hejno hrdliček chechtavých. Foto: Martin Řondík

Hrdličky chechtavé jsou nejčastěji chovaní zástupci hrdliček na světě. Během mnoha let co jsou hrdličky chechtavé chovány v lidské péči, bylo vyšlechtěno mnoho různých barevných mutací. Chovatelé využívají jejich častého, bezproblémového hnízdění a používají je jako náhradní rodiče a chůvy pro odchov vzácnějších holubů a hrdliček. Na rozdíl od své blízké příbuzné (žijící volně v naší přírodě) – Hrdličky zahradní, má tato hrdlička velice specifický hlasový projev, který dal vzniknout i jejímu jménu – její houkání zní jako by se smála (chechtala „hi “„hi“) a taktéž „cukruje“ (vydává zvuky „cuk-růů“ „cuk-růů“).

Její snadný odchov a velká plodnost, může být za určitých okolností pro chovatele i problémem- pokud si například pořídíme jeden pár, snadno se může stát, že za pár měsíců bude ve voliéře poletovat deset i více hrdliček. V tomto případě je vhodné ne čas oddělit samce a samice od sebe a zabránit tak neustálému hnízdění (odstranění hnízdních podložek není zpravidla účinné, jelikož hrdličky si vždy nějaké místečko ve voliéře na snůšku najdou).

Hrdličky chechtavé. Foto: Martin Řondík

Díky své naprosto nekonfliktní povaze, lze chovat tyto hrdličky s mnoha jinými druhy ve společné voliéře (za předpokladu dostatečně prostorného chovatelského zařízení). Pár hrdliček lze bez problémů umístit i do větší klece, kde poté snadno hrdličky i zkrotnou a lze je snadno brát do ruky a i jinak s nimi manipulovat (takto krotké hrdličky využívají při svých vystoupeních i různí „kouzelníci“ při předvádění svých triků).

Pro začínající chovatele asi nelze doporučit vhodnější, dostupnější a vděčnější druh než je právě tato hrdlička.

 text – Martin Řondík
foto – Martin Řondík
Zdroje - Exotičtí ptáci a jejich chov - Martin a Lea Smrčkovi (Albatros 2010)

vloženo: 14. 09. 2013 00:05

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web