Partneři:

Krátce 12 - Leo Major, osvoboditel města Zwolle

Druhá světová válka. Téma, které zdánlivě ani zdaleka nesouvisí s obsahem našich stránek, které se věnují chovu ptactva. Ale maličko přece jen.

Stovky a tisíce českých a slovenských chovatelů navštěvují každý rok burzu exotického ptactva ve městě Zwolle v Nizozemí. Právě ze Slovenska a Česka se rekrutuje nejvíce návštěvníků našich chovatelských stránek. A tak jsem si řekl, že malý exkurz do historie města Zwolle snad nebude nikomu vadit. Vždyť navštívit burzu exotického ptactva s vědomím, že znám alespoň kousek z historie tohoto města, nemusí být na škodu věci.

Leo Major. Foto: www.taringa.net

Ti, kteří historii nemají zrovna rádi, zapřisáhlí pacifisté, či návštěvníci, kteří vyhledávají články pouze v tematickém vzorci našich stránek, tento krátký článek o hrdinovi z Kanady Leo Majorovi vynechají. Ostatní si snad rádi přečtou pár řádků o neobyčejně statečném vojákovi.

Leo Major (1921 – 2008) si označení HRDINA bezesporu zaslouží. Své první bojové zkušenosti získává při vylodění v Normandii. A jak uvádí časopis Epocha, kde jsem informace pro tento článek čerpal, již zde převyšoval svou odvahou a nasazením ostatní vojáky. Zcela sám zajme německý transportér. Při této akci ale přichází o oko, které mu popálí fosfor.  

Leo Major. Foto: www.taringa.net

Jeho nadřízení chtějí prosadit Majorův návrat domů. To on sám zarytě odmítá. „ Ke střelbě z pušky mi úplně stačí jedno oko“, prohlásí a zůstává, připraven k plnému nasazení v boji. Přes Francii a Belgii se společně se svou jednotkou probojuje až do Nizozemí, konkrétně k městu Zwolle. Ve městě jsou ale opevněni Němci. Velení armády se chystá město od Němců osvobodit pomocí těžkých zbraní. Je však nutné varovat místní odboj a proto jsou do města vysláni dva dobrovolníci. Těmi se stávají Leo Major a jeho spolubojovník a kamarád Willie Arsenault.

Oba vojáci vyčkávají, až bude tma. Pod rouškou tmy pak vyrážejí do města. Bohužel je ale zaslechne německá hlídka, která hned zahájí palbu. A Willie Arsenault je naneštěstí postřelen. Dá se také říci, že naneštěstí pro Němce. Leo Major má ze zranění svého kamaráda takovou zlost, že se chopí kamarádovy zbraně, zastřelí hlídku a posléze zcela sám dobude kulometné hnízdo.

To však není poslední kousek toho večera, který Leo Major provedl. Doslova ověnčen samopaly, granáty a jinou výzbrojí pronikne do města a šíří kolem sebe paniku a zkázu. Po celou noc přepadává hlídky. Mnohé hlídkující vojáky zastřelí, mnozí před ním raději vezmou nohy na ramena. Vrcholem útoku Leo Majora se pak stává přepadení německého velitelství. Ve stylu pozdějšího smyšleného filmového hrdiny Ramba vykopne dveře a střelbou zkosí několik důstojníků. Německé posádka do posledního muže pak z města Zwolle prchá. Termín ustupuje, používaný vojenskou terminologií by zde totiž vůbec nebyl na místě.

Leo Major byl za svou statečnost vyznamenán Medailí Za zásluhy. Válku přežil a jak je patrno z fotografie, do města Zwolle se vrátil, kde byl obyvateli právem oslavován i mnoho desítek let po událostech z 13. dubna 1945, za které byl vyznamenán.

Leo Major ve Zwolle. Foto: www.taringa.net

Leo Major byl hrdina. Díky takovým hrdinům, ke kterým chováme zaslouženou úctu, můžeme provozovat v klidu a míru svou zálibu. Věřme, že tomu tak bude vždy a my budeme o hrdinech druhé světové války a vůbec všech válek, s úctou a vděčností již jen číst a zaslouženě si je připomínat.

Foto: http://www.taringa.net
Literatura: Epocha 21/2013, Patrik Kořenář - Hořeli, krváceli a sami dobyli celá města
 

autor: Miroslav Lifart
vloženo: 03. 11. 2013 00:01

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web