Partneři:

Krátce 13 - Vnímání hudby živočichy

Vědci se ve svých výzkumech mohou zaobírat různými oblastmi, které by běžný smrtelník ani neočekával. Přesto ale mohou i v docela neortodoxních výzkumech dojít k velmi zajímavým výsledkům.

Zlaté rybky budou možná rafinovanější, než jim lidé přisuzovali. Nová studie ukazuje, že rybky jsou schopny rozpoznávat mezi hudbou J. S. Bacha a I. Stravinského.

Studie se může zdát divná, její výsledky se ale přidávají k množství výzkumů ukazujících, že různá zvířata jsou schopna rozpoznávat mezi rozdílnými skladateli a hudebními žánry a někdy se zdá, že preferují jednoho (nebo jeden) před ostatními.

Zlatá rybka. Foto: http://en.wikipedia.org

V tomto případě výzkumníci hráli několik Bachových a Stravinského skladeb v sériích pokusů. Nejprve trénovali jednu skupinu ryb k okusování žrádlem naplněného balónku ve chvíli, kdy hrál Bach. Spojení balónku s hudbou umožnilo rybám si asociovat hudbu s odměnou. Když vědci pustili Stravinského hudbu, kterou zvířata před tím nikdy neslyšela, ryby neplavaly k balónku s krmením, což naznačuje, že by mohly poznat rozdíl mezi skladateli, říká autor studie Kazutaka Shinozuka, výzkumník na univerzitě Keio v Tokiu.

Dále hráli Bachovu Tokátu (Toccata) a Fuze v D moll (Fuge in D Minor), když byly ryby na jedné straně nádrže a pustili Stravinského Svěcení jara (The Rite of Spring), když byly na jejím druhém konci. Pokud se ryby zdržovaly uprostřed nádrže, nepouštěli žádnou muziku. Vědci měřili čas, který ryby strávily na každé straně s výsledkem neprokazujícím, že by ryby preferovaly jednoho skladatele před druhým.

Rýžovník šedý. Foto: Martin Řondík

Pro chovatele exotického ptactva může být zajímavé, že mezi dalšími zvířaty, která mohou rozpoznat rozdíl mezi klasickou hudbou a modernější hudbou jsou rýžovníci šedí (Padda oryzivora), dále také holubi a krysy, říká Shinozuka pro LiveScience.

 „Ale jen rýžovníci preferovali klasickou hudbu před hudbou moderní“, řekl doktor Shinozuka. Z předešlých řádků tedy plyne, že i rýžovník šedý, drobný pěvec vyskytující se ve volné přírodě v Indonésii, nebo také v jižní Číně, se stal předmětem neobvyklého experimentu, který prokázal jeho schopnost v rozlišení jednotlivých žánrů hudby. 

Rýžovník šedý. Foto: Martin Řondík

Naznačuje, že toto preferování jednoho druhu hudby před druhým se vyvíjelo nezávisle u rýžovníků šedých a u lidí. „Bude to možné přičíst nezbytnosti sluchového vnímání pro komunikaci skrze vývojový proces jako je jazyk a píseň", řekl Shinozuka. „Naše studie zlatých rybek podporuje tuto hypotézu, protože zlaté rybky neprošly takovým procesem a nejsou schopné hlasového dorozumívání“, dodává.

Podobný výzkum prokázal, že psi, kočky a opice reagují na hudbu, která je komponovaná tak, aby seděla frekvenci jejich hlasového projevu a srdečnímu rytmu.

Studie byla publikována v říjnovém (2013) vydání časopisu Behavioural Processes.

Foto: Martin Řondík a wikipedia.org Zdroj: livescience.com

autor: Lukáš Procházka, Miroslav Lifart
vloženo: 17. 11. 2013 00:01

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web