Partneři:

Burza okrasného ptactva v Českých Budějovicích

Českobudějovičtí chovatelé okrasného ptactva a jejich pravidelná setkání.

(Všechno zlé je pro něco dobré, aneb když staré končí, nové začíná.)

 Místo konání: Výstaviště, pavilon D 5, České Budějovice

Čas konání: Každou první sobotu v měsíci od 7:00 do 09:30 hodin

Aktuální termín: ZPRAVODAJ

Na fotografii pavilon H, nyní se burzy konají v pavilonu D5. Foto: Zdeněk Krlín

Českobudějovičtí chovatelé okrasného ptactva jsou sdruženi v základní organizaci Českého svazu chovatelů (ZO č. 7, ČSCH). Ta bohužel nevlastní žádný pozemek, ani nemovitost, kde by se mohli pravidelně scházet a pořádat své akce - schůze, výstavy či trhy (ptačí burzy).

Pavilon pohled zevnitř. Foto: Zdeněk Krlín

Proto si musí tyto prostory pronajímat, což přináší řadu komplikací a problémů. A nejde vždy jen o stránku finanční. Rozjetí nové burzy, tak aby se dostala do povědomí širší chovatelské veřejnosti, vždy nějakou chvíli trvá. Proto se při změně místa jejího konání vždy vynoří jisté pochybnosti a obavy o její další osud a vývoj. Snaha zachovat alespoň stejný termín a čas je proto logická. Za mého působení jde v pořadí již o třetí stěhování - změnu místa.

Pokladna. Foto: Zdeněk Krlín

     S pořádáním burz jsme začali v Litvínovicích na prodejní ploše pod širým nebem, kde se pořádaly tak zvané „bleší trhy“. Po jejich skončení z důvodu prodeje zmíněného pozemku jsme museli hledat nějakou náhradu.  Příležitost se naskytla v nedaleké obci Planá u ČB. Zde v místním kulturním domě již šlo o naše samostatné (pouze chovatelsky zaměřené) akce. Toto místo bylo sice dost vzdálené od centra ČB a městská hromadná doprava tam jezdila jen několikrát za den. Jeho nespornou výhodou však byl zpočátku žádný, později velice nízký pronájem sálu. Jak se později ukázalo, největším plusem tohoto nového místa bylo, že zde provozoval hospodu člen našeho spolku. Chovatelé tím dostali nejen možnost prodat na burze své odchovy, ale také spolu posedět a poklábosit. Po uspořádání několika velmi zdařilých výstav se v průběhu let stalo toto místo pojmem. Pravidelné setkání chovatelů spojené s trhem v Plané u ČB se brzy stalo největší jihočeskou burzou. K jejímu bouřlivému rozvoji nemalou měrou přispěla i přítomnost několika výkupčích a prodejců krmiv.

Prodej krmiv. Foto: Zdeněk Krlín

     Nic ale netrvá věčně a první předzvěstí konce této burzy bylo zvolení nového starosty. Ten se začal spolu s novým zastupitelstvem obce chovat přísně ekonomicky. První aktivitou bylo přijetí vyhlášky o místních poplatcích. Nejen že nám citelně zvedli cenu za pronájem místního sálu, požadovali odvádět 15% z každé prodané vstupenky, výkupčím a prodejcům krmiva venku zpoplatnili každý zabraný metr a dokonce při našich akcích vybírali i parkovné. Skutečnost, že obec žádné parkoviště nevlastní jim při tom jaksi vůbec nevadila. Klidně si přehradili místní veřejnou komunikaci. Nevím, co by na to asi řekla dopravní policie? Pravým důvodem proč ale naše burzy v této obci skončily, jsou stavební práce. Obec totiž získala dotace a přistoupila k rozsáhlé rekonstrukci místního kulturního domu.

Prodej krmiv. Foto: Zdeněk Krlín

     Tak se stalo, že od dubna roku 2013 změnila naše burza své místo již po třetí. Tím novým místem je Českobudějovické Výstaviště - pavilon H (nyní již v pavilonu D5, pozn.red.). Zatím se zdá, že tato změna byla jenom ku prospěchu věci. Nájem je sice o trochu větší. Zato prostory a dostupnost pro veřejnost je zde mnohem lepší. Včetně dostatku parkovacích míst přímo v areálu a zcela zdarma (alespoň prozatím). 

Prodej krmiv. Foto: Zdeněk Krlín

Zavedené termíny se samozřejmě snažíme dodržet. Zcela výjimečně se však může stát, že termín konání musí být posunut. To když se potká s nějakou velmi důležitou akcí pořádanou samotným Výstavištěm. Například letos v září to byla Mezinárodní výstava psů, nebo někdy v budoucnu by to mohla teoreticky být třeba výstava Země Živitelka.

Výkup ptactva. Foto: Zdeněk Krlín

 Každopádně ale i nadále obecně platí, že každá první sobota v měsíci od 7,00 do 9,30 hodin je vyhrazena pro naše pravidelná chovatelská setkání (ptačí burzy). Dnes, po osmi měsících v novém působišti, mohu s úlevou konstatovat, že největší jihočeská burza zřejmě nezanikne. Naopak má perspektivu se díky novým možnostem ještě více rozvíjet. Jezdí sem jak výkupci ptactva, tak prodejci krmiv a všech možných chovatelských potřeb a doplňků. Součástí mého článku je několik fotografií, pořízených konkrétně při chovatelském setkání dne 2. listopadu 2013. Je z nich patrné, že návštěvnost není vůbec špatná. Přijďte se o tom sami přesvědčit.

text a foto: Z. Krlín, člen výboru ZO ČSCH, krlinz@seznam.cz
 

vloženo: 23. 11. 2013 00:01

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web