Partneři:

Krátce 14 - Video, v kterém sladkovodní ryba uloví vlaštovku za letu

Na webových stránkách ifauna.sk vyšel stručný článek o výzkumu vědců z North-West University v Jihoafrické republice. 

Při studiu dravých ryb druhu Hydrocynus vittatus se jim podařilo nafilmovat, jak ulovila vlaštovku za letu. Podle serveru ifauna.sk, jde o první zaznamenaný případ, kdy sladkovodní ryby ulovila letícího ptáka.

Foto: Bjarte Solheim. Zdroj: fishbase.org

Odborníci v čele s Nicem Smitem zkoumali chování těchto velkých dravých ryb ve vodní přehradě Schroda v jihoafrické provincii Limpopo. Pomocí radiočipů sledovali  jejich pohyb, přičemž zjistili, že loví především za úsvitu a před soumrakem. V průběhu dne odpočívají v hlubší vodě. 

Jeden den ale zaznamenali neobvyklou aktivitu, když tyto ryby ráno vyplavaly k hladině a začaly lovit vlaštovky, které právě v tu chvíli poletovaly nad hladinou. Smitovi a jeho kolegům se podařilo toto chování nafilmovat a následně o něm sepsat článek do časopisu Journal of Fish Biology. 

Protože jsme článek a potažmo výsledek výzkumu považovali za velmi zajímavý, dovolili jsem si článek ze serveru ifauna.sk převzít a volně jej pro účely našich stránek přeložit. Byla by velká škoda, kdyby zapadl bez většího povšimnutí nejen chovatelské veřejnosti. 

zdroj textu - ifauna.sk

foto - Bjarte Solheim, video - youtube.com

vloženo: 18. 01. 2014 17:30

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web