Partneři:

Křížení dvou mutací exotického ptactva s recesivní dědičností

V dalším příspěvku chci ukázat jak odchovat kombinaci ze dvou mutací, které mají dědičnost recesivní. Recesivní dědičnost se správně nazývá autosomálně recesivní dědičnost. Je to proto, že se týká genů umístěných na nepohlavních chromozomech - autozomech. A jelikož jde o nepohlavní chromosomy, nemusí chovatel sledovat, jestli použije v chovu mutačního samce nebo samici. (je jedno jestli má v páru 1.0 modrý X 0.1 zelená, anebo 1.0 zelený X 0.1  modrá - odchovaná mláďata od obou těchto spojení budou všechna zelená/modrou - což znamená, že budou zelená na modrou mutaci štěpitelná.) U tohoto typu dědičnosti sledujeme přenos znaku (pro nás barvu) podmíněného recesivní alelou. Pokud je zmutovaná jen jedna alela, je pták na mutaci (barvu) pouze štěpitelný. Jsou-li zmutované obě alely v páru je barva ovlivněna a tento pták je v barvě dané mutace.

Neofém modrohlavá. Foto: Otakar Buldra

zelený/modrou = zmutovaná jen jedna alela, fenotypově se neprojeví, ale přenáší tento gen na své potomky

modrý = zmutované jsou obě alely a pták je modrý, mutace se fenotypově projevila na jeho zbarvení a samozřejmě ji přenáší na své potomky.

Každé mládě zdědí jednu alelu po otci a druhou po matce. Pokud se to na něm má fenotypově prosadit (mláďata budou mít barvu dané mutace) musí mu dát zmutovaný gen otec i matka a ty se musí setkat v páru, potom je mládě v daná mutaci.

Neoféma modrohlavá - mutace tyrkys. Foto: Otakar Buldra

Několik křížení- například v chovu andulky vlnkované. Jsou andulky albino, ty mají červené oči a jsou složeny z mutací modré a lutina. Modrá je mutace s dědičností recesivní a lutino s mutací vázanou na pohlaví a proto si tuto kombinaci musí chovatel dosadit do vzorců, kde popisuji křížení mutací s dědičností recesivní a s dědičností vázanou na pohlaví. Zde budeme, ale křížit andulky modré se žlutými. Žlutá mutace má u všech druhů dědičnost recesivní a má černé oči. Tak poznám, jestli jde o lutino nebo žlutou. Modrá mutace má také u všech druhů dědičnost recesivní.

P modrý X  žlutá

F1 zelený/žluté + modré

 Jak to, že se mi z modré a žluté andulky v hnízdě objevila jen zelená mláďata? Vysvětlení: aby byla modrá, musela by od otce i od matky dostat gen modré barvy a ten mláděti předal jen otec - matka žádný gen modré nemá, když je žlutá. To samé platí pro žlutou - otec mu nemohl předat gen žluté, protože ho nemá je modrý. A proč jsou teda zelená? Protože nemohou být modrá ani žlutá, tak jaká by teda měla být - přírodně zbarvená a na obě barvy rodičů štěpitelná. Pokud se ani jedna z mutací nemohla prosadit, zapůsobil přirozený gen pro zbarvení jedince a to je původní zbarvení. Pravě mutace a jejich zmutované geny způsobují změnu barvy ptáků.

P (F1) zelený/žluté + modré X zelená/žluté + modré

F2   bílé

    modré/žluté

    žluté/modré

      modré

       žluté

  zelené/žluté + modré

   zelené/žluté

   zelené/modré

      zelené

Andulka vlnkovaná - mutace bílá. Foto: Otakar Buldra

 Z tohoto je zřejmé, že jen u bílého mláděte má chovatel jistotu jeho genetického materiálu. U ostatních výsledků neví. Modré mládě může, anebo také nemusí, štěpit na žlutou, žluté na modrou a u zelených vůbec nepozná, na co štěpí, když má čtyři možné varianty. To se dá zjistit jen dalším křížením. Ukážeme si, jak chovatel pozná, zda z tohoto spojení vybrané modré mládě je štěpitelné na žlutou nebo ne. Spáruje ho nejlépe se žlutou andulkou. Pokud v jejich odchovu bude nějaké žluté mládě, byl modrý pták štěpitelný na žlutou. Pokud nebyl- to znamená, že byl jen modrý a všechna odchovaná mláďata jsou zelená a na obě barvy rodičů štěpitelná. Další možné sestavení párů:

P  modrý/žlutou X žlutá

 F1 žlutý/modrou

   zelený/modrou + žlutou

 Tento odchov ukazuje, že vybrané modré mládě bylo štěpitelné na žlutou.

P modrý X žlutá

F1 zelený/modré + žluté

 Tady jsme podle odchovu při zkušebním křížení zjistili, že vybrané modré mládě nebylo štěpitelné na žlutou barvu.

Ostatní možnosti sestavení párů:

P modrý/žlutou X modrá/žlutou

 F1  bílé

   modré/žlutou

     modré

P žlutý/modrou X žlutá/modrou

 F1 bílé

  žluté/modrou

    žluté

P žlutý/modré   X     modrá/žluté

 F1 bílé

 žluté/modrou

 modré/žlutou

zelené/modrou + žlutou

 Když má chovatel možnost sestavit pár jako je v předchozím vzorci, ví přesně, jaký genetický materiál mají odchovaná mláďata a odpadá mu zkušební křížení (zjišťování jestli je daný pták štěpitelný nebo ne) a tím samozřejmě ušetří jeden rok v chovu. Popisuji to tady na andulce a možná si někdo řekne co se s tím zabývat, koupím si bílé andulky vždyť jich je dost. Ano, ale zde si může chovatel třeba neofémy bourka dosadit mutace žlutou, plavou, modrou nebo jestli jsou další mutace, ale dosazované mutace musí mít dědičnost recesivní. A myslím, že plavomodrých nebo plavožlutých bourků se moc nesežene. A takto samozřejmě má-li chovatel plavé, nebo žluté.....  bourky, tak si tyto kombinace odchová.

Neoféma tyrkysová - mutace žlutá rudoprsá. Foto: Otakar Buldra

P zelený/žluté + modré X bílá

F1  bílé

 modré/žluté

 žluté/modré

zelené/žluté + modré

P  bílá X modrá/žlutou

F1 bílé

modré/žlutou

P bílá X žlutá/modrou

F1 bílé

žluté/modrou

Pásovník dlouhoocasý - mutace plavá (isabela). Foto: Otakar Buldra

P zelený/žluté + modré X modrá/žlutou

F1 bílé

modré/žlutou

   modré

žluté/modrou

zelené/modrou + žlutou

 zelené/modrou                                       

P zelený/žluté + modré X žlutá/modrou

F1 bílé

žluté/modrou

   žluté

modré/žlutou

zelené/žlutou + modrou

 zelené/žlutou

 V některém dalším příspěvku přidám ke dvěma recesivním mutacím jednu vázanou na pohlaví. 


autor - Otakar Buldra, Otakar.Buldra@seznam.cz

http://zebricka-pestra-otakar-buldra.webnode.cz

vloženo: 09. 02. 2014 00:05

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web